Archiwum
Wydanie nr 31-32/2013 (35-36)
Na początek
6Temat tygodnia
18Kraj
29Kultura
72Opinie
82Historia
94Świat
102Gospodarka
106Kuchnia
124Na koniec
126Co jest realizmem?
JACEK KARNOWSKI, redaktor naczelny
Gdy pytania o odpowiedzialność przywódców powstania warszawskiego czy nawet o zasadność „pójścia z Hitlerem” rozważane są na seminariach, można przyklasnąć. Elity muszą kształcić się w szukaniu alternatyw. Gorzej, gdy tego typu tezy, w sumie infantylne, próbuje się narzucić całemu narodowi. Wówczas coś, co ma być rzekomo myśleniem „realnym”, staje się własną odwrotnością: działaniem ideologicznym, szkodzącym Polsce. Wojenna postawa Polaków to niezwykle cenny kapitał, przede wszystkim moralny. A taki kapitał też się liczy, i ostatecznie przekłada się na konkrety, np. na prestiż danego narodu. Pierwsi sprzeciwiliśmy się Hitlerowi, nigdy z nim nie kolaborowaliśmy. Nie braliśmy udziału w Holokauście. Potem zmagaliśmy się z komunizmem. Powiedzieliśmy więc „nie” obydwu totalitaryzmom, w imię wolności i godności człowieka. To sztandar, który trzeba wysoko trzymać. Tym trzeba się chwalić! Nie tylko dlatego, że taka jest nasza historia, ale także dlatego, że to coś, co może stanowić atut we współczesnym świecie.
Forsowanie tez, które bez istotnych podstaw godzą w polską tradycję, nic nie daje, poza sianiem zwątpienia. I to w czasie, gdy ataki na polskość wciąż przybierają na sile. Trzeba wyjątkowej ślepoty, by nie widzieć, że to nie jest czas na pogardliwe i brutalne kwestionowanie wyborów poprzednich pokoleń.
W NAJNOWSZYM „WSIECI”
Już od 5 sierpnia w sprzedaży nowy numer tygodnika młodej Polski z odzyskanym
„W”, czyli „wSieci”. Tematem numeru jest rozmowa braci Karnowskich z pisarzem Jarosławem Markiem Rymkiewiczem.
TYGODNIK WRACA DO PIERWOTNEJ NAZWY – „WSIECI”!
„W” odzyskane! „wSieci” wraca do pełnej nazwy. Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika przypomina kulisy i batalię o pełną nazwę tytułu.
ŻOŁNIERZE RZECZYPOSPOLITEJ
- Chodzi o to, że nie możemy zgodzić się dobrowolnie na rezygnację z naszego polskiego istnienia – czyli z naszej polskiej wolności, która nie jest naszym pomysłem, naszą intelektualną koncepcją, naszym urojeniem, lecz została nam przed wiekami – przedwiecznie darowana - mówi pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
MÓWIĘ DO CIEBIE CZŁOWIEKU
W najnowszym numerze „wSieci” Jolanta Gajda-Zadworna pisze o dubbingu w kinie: „Bycie osłem, żyrafą z osobowościowym problemem czy bycie rolniczym samolotem nie przynosi ujmy nawet najbardziej szanowanym nazwiskom. Nasi aktorzy zrozumieli to, co od dawna wiedzą amerykańskie gwiazdy – nawet samo mówienie z ekranu daje pole do popisu”.
DODATEK SPECJALNY: SANKTUARIA, MADONNY, PIELGRZYMKI
W dodatku specjalnym do najnowszego numeru tygodnika „wSieci” czytelnicy przeczytają między innymi o najpiękniejszych polskich sanktuariach, historii oraz tradycji pielgrzymek.