Archiwum
Wydanie nr 29/2016 (190)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
26W SIECI KULTURY
45DEBATA O RZĄDACH PiS
60OPINIE
66HISTORIA
70ŚWIAT
74GOSPODARKA
78SPORT
86NA KONIEC
92Próbowali zablokować
Jak można się było spodziewać, kilku dość obłych słów prezydenta Baracka Obamy na temat polskiej demokracji użyto do typowej dla III RP akcji mającej podważyć sukces szczytu NATO w Warszawie. Karkołomne to zadanie. Obecne władze Polski mogą mówić o dużym sukcesie. Dyplomatycznym i wojskowym. Polska znowu wyrasta na dynamicznego lidera regionu, a nasze bezpieczeństwo zostało znacząco zwiększone. Pełną analizę efektów szczytu zamieszczamy na stronach 32—34.
Warto jednak przypomnieć, że wszystko to wcale nie było pewne. Środowiska związane z polityczną i medialną opozycją tuż po wyborczym zwycięstwie Andrzeja Dudy próbowały szczyt odwołać lub przynajmniej wymusić nieobecność prezydenta Obamy. W grudniu 2015 r. gazeta Michnika donosiła, że „nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym budzi obawy nie tylko Unii Europejskiej, ale także USA”, a „ze źródeł gazety” miało wynikać, iż „zorganizowanie lipcowego szczytu w NATO w Warszawie wcale nie jest przesądzone”.
Potem niemiecka prasa sugerowała, że „jeśli Jarosław Kaczyński nie zaprzestanie »demontowania państwa prawa«, to zaplanowany na lipiec szczyt NATO powinien zostać przeniesiony z Warszawy do jednej ze stolic państw bałtyckich”. Trwało to kilka miesięcy. Zakończyło się porażką, jednak dobrze pokazuje, do czego.
Michał Karnowski
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”
W nowym wydaniu „wSieci” dziennikarze tygodnika odsłaniają kulisy powstania imponującego majątku prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza i jego rodziny – szokuje nie tylko jego wartość czy pochodzenie, ale także sposób działania prokuratury i sądów w tej sprawie.
Tajemnica fortuny Adamowicza
Dziennikarskie śledztwo reporterów tygodnika „wSieci” ujawnia, jak powstawał imponujący majątek prezydenta Gdańska i jego najbliższej rodziny. Paweł Adamowicz zapominał o elementach swej fortuny wypełniając oświadczenia majątkowe. Co najciekawsze – ani prokurator, ani sąd nie dostrzegły w tym nic nagannego. Marek Pyza i Marcin Wikło dotarli do dokumentów, które rzucają światło na sposób działania wieloletniego prezydenta miasta nad Motławą.
Tak się sypie KOD
Coraz mniej ludzi na manifestacjach, wycinanie działaczy, niejasne układy i zakulisowe gry składają się na prawdziwy obraz tej nowej partii – podsumowuje na łamach tygodnika „wSieci” aktualny obraz KOD Stanisław Janecki.
Debata o rządach PiS
Prezydent Andrzej Duda sprawuje swój urząd już niemal rok, za trzy miesiące minie pierwsza rocznica wyborów parlamentarnych, które wyniosły do władzy rząd Prawa i Sprawiedliwości. To nie jest jeszcze okres pozwalający na podsumowania, ale z drugiej strony na tyle długi, że umożliwia już refleksję nad tym, co w tym czasie nowa władza osiągnęła i ku czemu Polskę kieruje. Artykułami Łukasza Warzechy i Bronisława Wildsteina otwieramy mającą służyć takiej refleksji debatę – piszą redaktorzy o nowym cyklu artykułów na łamach tygodnika „wSieci”.
Ta władza jest na dłużej
Obóz III RP naprawdę uwierzył, że jeżeli zrobią masową demonstrację, zorganizują pomoc za granicą, to zdołają anulować wynik wyborów. Ale historia z lat 2005–2007 się nie powtórzy – zauważa prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i poseł do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.
"Do widzenia, do jutra"
Jeden tekst, a tyle radości! Korespondencja dotycząca tekstu Krzysztofa Feusette’a wywołała w redakcji tygodnika „wSieci” dużą wesołość. Redakcja uznała, że czytelników nie może pozbawiać tej uciechy i drukuje wszystkie sprostowania. W tym numerze ze względów prawnych nie możemy komentować tych frapujących komunikatów, ale autor artykułu „Do widzenia, do jutra”, uczyni to wkrótce – czytamy na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.