Archiwum
Wydanie nr 29/2018 (292)
N A P O C Z Ą T E K
6T E M A T T Y G O D N I A
22K R A J
26S I E C I K U L T U R Y
67H I S T O R I A
79Ś W I A T
84SP O R T
91G O S P O D A R K A
92K U C H N I A
100N A K O N I E C
102Kiepski sternik
Kiedy rozpoczynał się szczyt NATO w Brukseli, światowe media kreśliły wizję spotkania spokojnej, zrównoważonej Europy Zachodniej z nieprzewidywalnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ale kiedy liderzy się rozjeżdżali, inne obrazy i słowa poszły w świat. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker chwiał się, potykał, a sceny te powszechnie uznano za objaw upojenia alkoholowego. Co tym bardziej prawdopodobne, że już wcześniej zdarzały mu się takie problemy. Kompromitacji dopełniło zachowanie części szefów państw, którzy pobiegli na pomoc komisarzowi: jak wspólnicy libacji podpierali go, prowadzili za ręce, by nie zgubił drogi. W tym czasie Donald Trump z satysfakcją patrzył na efekt, jaki wywołał, jasno mówiąc, że jest jakimś szaleństwem, iż Niemcy chcą, by NATO, także USA, broniło Europy przed Rosją, a w tym samym czasie finansują rosyjskie zbrojenia. Bo przecież taki sens ma budowa gazociągu Nord Stream 2.
Oczywiście Europa nie jest aż tak zgniła, jak niedysponowany był komisarz Juncker, a prezydent Trump bywa w innych swoich wywodach niespójny. Ale bez wątpienia jest w tym symbolicznym zderzeniu także wniosek dla Polaków: ufajmy swojemu rozsądkowi i naprawiajmy Polskę tak, jak uważamy za konieczne. Zaufanie do sternika Junckera i jego współpracowników musi być ograniczone.
Michał Karnowski
„Sieci” o kompromitacji sędziego Łączewskiego
W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” publicyści przyglądają się knowaniom, jakich dopuszczał się Wojciech Łączewski. Chciał obalać rząd PiS z Tomaszem Lisem, kłamał w zeznaniach przed prokuratorem. To nie koniec. Okazuje się, że sędzia, który skazał na więzienie byłych szefów CBA, przed wydaniem wyroku konsultował się z ekspertem Platformy Obywatelskiej ds. służb specjalnych. Poza jakąkolwiek procedurą, wbrew wszelkim zasadom. Ujawniamy kolejne fakty kompromitujące Wojciecha Łączewskiego jako przedstawiciela wymiaru sprawiedliwości – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w tekście „Tak knuł Łączewski”.
Tak knuł Łączewski
Chciał obalać rząd PiS z Tomaszem Lisem, kłamał w zeznaniach przed prokuratorem. To nie koniec. Okazuje się, że sędzia, który skazał na więzienie byłych szefów CBA, przed wydaniem wyroku konsultował się z ekspertem Platformy Obywatelskiej ds. służb specjalnych. Poza jakąkolwiek procedurą, wbrew wszelkim zasadom. Ujawniamy kolejne fakty kompromitujące Wojciecha Łączewskiego jako przedstawiciela wymiaru sprawiedliwości – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Kogo boli deklaracja?
Przeciwnicy PiS zachowali się analogicznie do izraelskiej opozycji, tak jak ona próbują bojkotować osiągnięte z wielkim trudem porozumienie, bo nie służy im ono politycznie. O ile jednak w Izraelu – gdzie opozycja próbuje przedstawić deklarację jako klęskę – rozlega się emocjonalny wrzask, o tyle w antypisie panuje wokół niej zimne milczenie – pisze Konrad Kołodziejski w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Legalizm czy solidarność?
Wszystko wskazuje na to, że Komisja Europejska planuje wniesienie oskarżenia przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE na podstawie Karty Praw Podstawowych, która w odniesieniu do naszego kraju nie może być stosowana – pisze Jan Rokita w najnowszym numerze tygodnika „Sieci’.
Ze mną nie ma dilowania
Śmieszą mnie pytania, czy nie powinnam zrezygnować z pracy w komisji ds. Amber Gold, bo to niby jakaś forma reklamy. Ciężko pracuję, a w Krakowie od dwóch miesięcy toczy się ukryta kampania wyborcza prezydenta Majchrowskiego – mówi Małgorzata Wassermann, kandydatka PiS na prezydenta Krakowa, w rozmowie z Markiem Pyzą i Marcinem Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Pacjent nie jest klientem
Mam wrażenie, że za dużo reform przeprowadzano z myślą o szpitalach, sprzęcie, personelu, gubiąc gdzieś po drodze pacjenta i jego potrzeby – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Jackiem Karnowskim w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.