Archiwum
Wydanie nr 24/2015 (133)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
28W SIECI KULTURY
65OPINIE
78HISTORIA
84ŚWIAT
88GOSPODARKA
96SPORT
#102 GWIAZDY (NIE)DOSKONAŁE @CEZARY KOWALSKINA KONIEC
108Rachunek, czyli wyrok
To już korkociąg politycznej śmierci. Tak jak przez lata PO nie ponosiła kary za afery, tak teraz, w akcie dziejowej sprawiedliwości, każda próba ucieczki do przodu pogrąża ją jeszcze bardziej. Próba odpowiedzi na problemy z wizerunkiem w internecie kończy się kompromitacją (premier ogłasza, że każdy polityk PO ma być „hejterem”, a więc ma siać… nienawiść w sieci). Wyrzucenie kilku ministrów i marszałka Sejmu, zamiast wywołać wrażenie „nowego otwarcia”, potęguje wrażenie paniki i bezradności. Tym bardziej że na następców kazano Polakom czekać ładnych parę dni. Krach partii rządzącej jest tak spektakularny, że wykracza poza bieżące, bardzo poważne przyczyny (taśmy z restauracji Sowa & Przyjaciele, niska jakość liderów, arogancja władzy). Organizm PO okazuje się zatruty toksynami już nieuleczalnie. To toksyny, które odkładały się latami. Także wówczas, gdy oklaskiwano pozornie skuteczne zamiatanie kolejnych afer pod dywan. To bardzo dobra wiadomość: społeczeństwo pamięta nawet wtedy, kiedy się wydaje, że nie pamięta. Cwaniactwo, cynizm i medialna przemoc pozwalają kupić czas oraz zachować poparcie, nawet przez długie lata, ale w końcu wystawiają rachunek, za który trzeba słono zapłacić. Rachunek, który w przypadku PO jest wyrokiem.
W nowym numerze tygodnika „wSieci”
Koniec rządu Ewy Kopacz – o politycznym trzęsieniu ziemi w Polsce piszą: Piotr Skwieciński, Jan Rokita i Stanisław Janecki. W numerze ponadto - Jarosław Kaczyński nie chce być premierem – podaje Piotr Zaremba, uzupełniając analizę ostatnich decyzji prezesa PiS rozmową z Beatą Szydło, z kolei Marek Pyza i Marcin Wikło piszą o najtrudniejszym dniu politycznej kariery Bronisława Komorowskiego – 7 sierpnia, zaś Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z senatorem Grzegorzem Biereckim, współtwórcą polskich Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych o dniu, w którym skończył się w Polsce postkomunizm.
To już jest koniec
Premier Kopacz wtrąciła władzę w spiralę śmierci. I trudno sobie wyobrazić, by rządzący zdołali się z niej wyrwać - o politycznym trzęsieniu ziemi w Polsce piszą Piotr Skwieciński, Jan Rokita, Stanisław Janecki.
Tak kończy się postkomunizm
Nie może być tak, że bankowcy światowi otwarcie mówią, iż nigdzie się tak nie zarabia na ludziach jak w Polsce, nigdzie nie można tak bezkarnie uprawiać lichwy, wpychać klientom oszukańczych produktów – zauważa senator Grzegorz Bierecki podczas rozmowy z Jackiem i Michałem Karnowskimi.
Rząd PiS. Będzie zaskoczenie
Jarosław Kaczyński naprawdę nie chce być premierem, ba, nie chce być nawet marszałkiem Sejmu. Beata Szydło jako szef rządu, eksperci w roli ministrów gospodarczych, łagodzenie kantów, ale też twarda walka z lobby pasożytującymi na państwie – taka jest recepta na sukces prawicy według Piotra Zaremby, autora artykułu w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”.
Komorowski w depresji
Kancelaria Prezydenta do końca kadencji powinna pracować bez zakłóceń. Nie ma na to szans. Z naszych informacji wynika, że urzędnicy każdego szczebla w otoczeniu głowy państwa skupiają się już tylko na zabezpieczeniu swojej przyszłości. Nie mniejszy kłopot ma sam Bronisław Komorowski - Marek Pyza i Marcin Wikło analizują na łamach tygodnika „wSieci” oczekiwania i niepokoje Pałacu Prezydenckiego.