Archiwum
Wydanie nr 2/2016 (163)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
24W SIECI KULTURY
43OPINIE
58HISTORIA
70ŚWIAT
74GOSPODARKA
82SPORT
88NA KONIEC
92Już tylko lepiej
Trudno zrozumieć, na czym opierał się pomysł opozycji i jej mediów, które tuż po zmianie władzy rzuciły wszystkie siły do wściekłego ataku. Czy liczono na to, że uda się wyprowadzić na ulice tylu ludzi, by zmieść tę ekipę? Tak. Czy sądzono, że da się obalić rząd jakąś obcą interwencją lub sankcjami? Też. Czy liczono na jakieś pęknięcie w PiS? Bardzo. Wszystko niby logiczne, niby policzone, a jednak bez sensu. Bo takie akcje, kiedy spalają na panewce, tylko wyczerpują atakującego. Paradoksalnie po dwóch miesiącach wojny wydanej nowej ekipie jest ona dziś bardziej spójna i zdeterminowana. Przyspieszono zmianę w mediach publicznych, co zresztą rozumiem, bo dłużej się z tym szczuciem wytrzymać nie dało. Przeprowadzono najtrudniejsze ustawy, zamknięto też (cokolwiek by mówiono) sprawę Trybunału Konstytucyjnego, zawłaszczonego przez PO w poprzedniej kadencji. Wdraża się realizację głównej obietnicy wyborczej — 500 zł na drugie i następne dziecko. Wszystko wskazuje na to, że także potężne uderzenie z zagranicy nie osiągnie celu. Patrząc na chłodno, obraz jest jednoznaczny: Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło Polską przez najbliższe lata. Wojna będzie trwała, ale opozycja staje się stroną coraz słabszą. Teraz może być już tylko lepiej. I spokojniej.
Michał Karnowski
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”
Dwa miesiące nowych rządów w Polsce i konsekwentne działania nowej ekipy w kierunku naprawy kraju, sprawiły, że antypisowską wrzawę podniosła nie tylko opozycja, ale także Niemcy poczuli prawo do wtrącania się w sprawy Rzeczypospolitej. Skojarzenie samo się nasuwa – Targowica.
To nie jest wojna z demokracją
O co w istocie chodzi w zamieszaniu dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego? I szerzej — w całej politycznej wojnie, która ogarnęła dziś Polskę, a w której przeciw PiS zwróciło się gros polskich elit, ale też wspierających je grup medialnych – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Skwieciński.
Teatr hochsztaplerów
Wieloma polskimi teatrami rządzą dziś specjaliści od dorysowywania wąsów postaciom ze starych książek. Samych książek nie rozumieją. Tych, którzy domagają się zmiany tej sytuacji, przezywa się szmalcownikami albo policją myśli – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.
Szyicki półksiężyc
Nagła decyzja władców saudyjskich o egzekucji legendarnego przywódcy społeczności szyickiej w ich kraju oraz wznowieniu brutalnej wojny przeciw szyitom jemeńskim to symptom zaostrzających się antagonizmów wewnątrz świata muzułmańskiego – pisze Jan Rokita w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
Chcemy Unii Europejskiej, ale innej
Zdecydowaliśmy się przyjąć nie imigrantów, lecz uchodźców, a to istotna różnica. Zastosujemy własne procedury bezpieczeństwa, sprawdzimy autentyczność dokumentów. Ci ludzie muszą dobrowolnie wybrać nasz kraj. To my narzuciliśmy reguły w tej sprawie–w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Witoldem Waszczykowskim, ministrem spraw zagranicznych.