Archiwum
Wydanie nr 17/2016 (178)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
20KRAJ
24W SIECI KULTURY
50OPINIE
60HISTORIA
73ŚWIAT
76GOSPODARKA
82NA KONIEC
92Pewna młoda Niemka zapytała swoją koleżankę, a moją znajomą, jak żyje się w Polsce po wprowadzeniu cenzury. Zapytała z troską, bez ironii. Słysząc to, najpierw się wkurzyłem. Ale potem uznałem, że nie należy się dziwić. Tak właśnie o Polsce opowiadają teraz niemieckie media.
Z wielu kłamstw o zmianach w Polsce to jest najbardziej bezczelne. Nikt nie zaprzeczy, że obieg myśli jest dziś bardziej wolny, a media skuteczniej patrzą na ręce stronom politycznego sporu. Że wśród dziennikarzy największych mediów odsetek ludzi o konserwatywnej wrażliwości zwiększył się z jakichś promili do (na oko) 1 proc. Że ubyło infantylizmu i komercji, a przybyło poważnych treści.
A jednak niesione przez Petru, Kijowskiego, Schetynę i gazetę Michnika sztandary rzekomego zamordyzmu oraz cenzury wysoko powiewają nad Polską. Najwyraźniej dla tych ludzi stanem normalnym jest pełen monopol przekazu. Każdy odmienny stan nazwą cenzurą. Szczerze powiedział to ostatnio Jan Dworak, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przyjaciel Bronisława Komorowskiego. Zarzucił „Wiadomościom”, że teraz „odstają” od tego, co nadaje TVN. Cóż, na takie podejście nic się nie da poradzić. Pozostaje się cieszyć dobrą zmianą w mediach, o której przeczytają państwo m.in. w artykule Stanisława Janeckiego na stronach 20—23.
Michał Karnowski
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”
Opinią publiczną co chwilę wstrząsają informacje, z którymi nie zawsze wiadomo, co począć. W najnowszym numerze tygodnika publicyści analizują rolę mediów i wpływ, jaki wywierają na odbiorców. Widać to szczególnie, kiedy uczciwie porówna się dwie konkurujące ze sobą stacje i ich serwisy informacyjne „Wiadomości” w TVP i „Fakty” w TVN.
"Wiadomości" nokautują "Fakty"
„Wiadomości” TVP wobec „Faktów” TVN są tym, czym piłkarski Real Madryt jest wobec Huraganu Wołomin. To inna półka, inna liga i inna klasa – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.
Teoria chaosu
Istnienie Ruchu Kukiza jest dziś dla PiS wręcz korzystne, nawet jeśli jego posłowie będą głosować przeważnie przeciw rządowi. Cóż z tego, skoro w naturze tej formacji widać gen samozagłady – pisze na łamach tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.
Wzywam Kukiza: Pawle, opamiętaj się
Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” z Kornelem Morawieckim, byłym liderem „Solidarności Walczącej”, więzionym przez komunistów, byłym posłem klubu Kukiz ’15, założycielem nowego ugrupowania Wolni i Solidarni.
Chronić zwycięstwo
Duda jest prezydentem na skutek decyzji Kaczyńskiego. Wie o tym. Jest częścią obozu, bez reszty ukształtowanego intelektualnie przez prezesa. Jest lojalny. Ale jest też głową państwa, co powinno owocować statusem partnerskim – pisze Piotr Skwieciński.
Pan prezes robi politykę
Pierwsza, druga czy trzecia władza? W której z nich widzi dla siebie miejsce prezes Trybunału Konstytucyjnego? Prof. Andrzej Rzepliński już dawno wyszedł z roli sędziego, robi politykę w coraz mniej zawoalowany sposób. I jest bliżej PO, niż komukolwiek może się wydawać – piszą na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.