Archiwum
Wydanie nr 16/2021 (438)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
20KRAJ
28ŚWIAT
46SIECI KULTURY
63NATURA DLA LUDZI
70PODRÓŻE
72KUCHNIA
73NA KONIEC
74Czekając na nowego rzecznika
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich stwarza szansę na wyjście z kryzysu ustrojowego. Likwiduje bowiem rozbieżność prawną między konstytucją a ustawą, a zarazem daje partiom w parlamencie trzy miesiące na wypracowanie nowych rozwiązań.
Jest to także dobra okazja, by się zastanowić nad miejscem, rolą i zadaniami urzędu RPO wżyciu publicznym. Upływająca kadencja była bowiem najbardziej zideologizowana i upolityczniona ze wszystkich, które nastąpiły po powstaniu tej instytucji w1988 r. Stało się tak dlatego, że Adam Bodnar, zamiast zachowywać bezstronność, został uczestnikiem sporów cywilizacyjnego i kulturowego, opowiadając się zdecydowanie po jednej ze stron oraz ignorując prawa i wrażliwość strony drugiej. Właściwie przy wejściu do jego biura mogłaby powiewać tęczowa flaga zamiast biało-czerwonej.
Wiąże się z tym szersze zagadnienie społeczne, mianowicie kreowanie wpływowych środowisk proaborcyjnych czy genderowych na ofiary, których prawa obywatelskie są zagrożone. Szczególnie wrażliwa na takie hasła jest część wielkomiejskiej młodzieży, która chętnie bierze udział w demonstracjach na rzecz aborcji czy LGBT, przedstawiając to jako wyraz odwagi, buntu, niezależności i bezkompromisowości. Maszerowanie pod tęczowymi sztandarami czy skandowanie proaborcyjnych haseł traktowane są niczym wyzwanie rzucone systemowi.
Jeśli jednak przyjrzymy się sprawie bliżej, okaże się, że owi buntownicy stoją dokładnie po tej samej stronie co najbogatsi ludzie świata i największe globalne koncerny. To fundacje Gatesów, Buffetta, Rockefellera, Sorosa czy innych multimiliarderów finansują międzynarodowe kampanie proaborcyjne i genderowe. To megakorporacje, które unikają płacenia podatków, a których budżety przekraczają budżety większości państw na świecie, angażują się w propagowanie tych samych akcji. W działaniach tych aktywnie uczestniczą też najwięksi giganci internetu, tacy jak Amazon, Apple, Google czy Facebook, promując jedne poglądy i cenzurując drugie.
Oczywiście każdy ma prawo stawać po stronie silniejszych i bogatszych, tych, którzy skupiają w swych rękach niewyobrażalną władzę i pieniądze. Stanięcie w jednym szeregu z najbogatszymi i najbardziej wpływowymi ludźmi na świecie nie jest jednak wyrazem odwagi czy bezkompromisowości. To nie bunt przeciw systemowi, lecz przejaw konformizmu i dostosowania się. To wpisywanie się w politykę prowadzoną przez możnych tego świata. Właśnie po to przeznaczają oni tak wielkie pieniądze na różne fundacje i organizacje pozarządowe, akcje i kampanie społeczne, by młodzi ludzie na ulicach krzyczeli dokładnie to, co mają krzyczeć.
Dziś coraz częściej prawdziwej odwagi wymaga publiczne przyznanie się do wiary lub stanięcie po stronie najsłabszych, czyli np. dzieci chorych na zespół Downa i zagrożonych śmiercią w okresie prenatalnym. Wtedy można się spotkać z atakami, poniżaniem, obrażaniem i zastraszaniem. Wtedy można zostać ocenzurowanym w mediach społecznościowych, stracić pracę w korporacji lub być poddanym innym szykanom. W ten sposób zagrożone stają się podstawowe prawa obywatelskie, takie jak wolność słowa, sumienia czy wyznania. Ci ludzie często nie mają do kogo się zwrócić o pomoc.
A powinni liczyć na Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten, kto obejmie wkrótce ów urząd, powinien być szczególnie uwrażliwiony na tego typu zagrożenia. Musi mieć oczy szeroko otwarte. Nie może być ślepy na prawe oko.
Grzegorz Górny
Co jest na Nowaka?
W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym, ale w tej historii polityczne są tylko układy, które wyniosły go na szczyt. Reszta to wulgarna korupcja. Pozostaje jeszcze pytanie, ile wie Tusk? W artykule „Co prokuratura ma na Nowaka” Wojciech Biedroń pisze na łamach tygodnika „Sieci” o ustaleniach w sprawie byłego ministra rządu PO.
Miraż europejskich wakacji
Z przecieków z Brukseli już wiadomo, że ci, którzy nie będą posiadać „paszportu covidowego”, też będą mogli wybrać się na wakacje, ale wówczas będą musieli przedstawić testy potwierdzające, że nie są chorzy. Marek Budzisz opisuje na łamach tygodnika „Sieci” jakie są perspektywy zorganizowania wakacyjnych wyjazdów.
Lincz nieudany
Poseł opozycji pan Marek Sowa wyliczył wartość domu hen daleko od Warszawy, w Małopolsce, na 5 mln zł. Proponowałem mu, że sprzedam i za 2 mln. Nie skorzystał. Wartość mojego domu określił po cenie 17 tys. zł za metr kwadratowy, a swojego podał tysiąc za metr. To kpiny – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w rozmowie z Wojciechem Biedroniem i Michałem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Lęki Tuska
Były premier jest coraz mniej finezyjny w retorycznych potyczkach. Raz bywa agresywny, raz histeryczny. Zachowuje się tak, jakby nie był już pewien, czy przyjaciele sprzed lat, dziś zagrożeni surową karą, dochowują milczenia. Czego naprawdę boi się Donald Tusk? – pytają na łamach tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
Która szczepionka jest najlepsza?
Szczepionek na rynku – i to różnego rodzaju: genetycznych, wektorowych i białkowych – jest coraz więcej. Odpowiedź na pytanie, która z nich jest najlepsza, poznamy, gdy już zostanie zaszczepiona wystarczająco duża część populacji i będzie można porównywać wyniki. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy nic pewnego o szczepionkach. Dane na ich temat są coraz pełniejsze, zwłaszcza że nie pochodzą już tylko z badań klinicznych, ale też z zastosowania w rzeczywistych warunkach. Konrad Kołodziejski omawia rodzaje i właściwości szczepionek przeciwko koronawirusowi.
Co prokuratura ma na Nowaka
„Porażający” – tak materiał dowodowy zebrany w międzynarodowym śledztwie w sprawie Sławomira Nowaka ocenia prokuratura. Śledczy znaleźli korupcyjne tropy, które wiodą do Nowaka, na Ukrainie, w Czechach, Estonii, na Cyprze, a nawet w Gruzji. Jak to się stało, że „złote dziecko PO” z politycznego i biznesowego szczytu stoczyło się na samo dno? Wojciech Biedroń opisuje ustalenia w sprawie byłego ministra w rządzie PO.