Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 13/2024 (590)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
JAJA Z POLSKI KRZYSZTOF FEUSETTE
9
OBIECANKI CACANKI DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
ZIELONY ŁAD I BYCZY KARK JAN PIETRZAK
12
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
13
ZNISZCZYĆ KATOLICYZM BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WALIZKA RADOSŁAWA SOSNOWSKIEGO MICHAŁ KORSUN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
ZIELONE WYWŁASZCZENIE MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
19
KRÓL MEMÓW RYSZARD MAKOWSKI

TEMAT TYGODNIA

20
MISTERIUM PASCHALNE OCZAMI MISTYKÓW GRZEGORZ GÓRNY

KRAJ

24
PRZEŁOM STANISŁAW JANECKI
27
"RZEŹNICKA PRACA" MINISRA SIENKIEWICZA Z PROF. PIOTREM GLIŃSKIM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
32
KIT WAM W OKO MAREK PYZA
35
LEWICA NA SMYCZY KONRAD KOŁODZIEJSKI
38
PRL SKOŃCZYŁ SIĘ W WARSZAWIE JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI

ŚWIAT

41
WSZYSTKO SŁUŻY WOJNIE MAREK BUDZISZ
44
NAUKA W SŁUŻBIE EKSPERTOZY DARIUSZ MATUSZAK

WIELKANOC

48
ZAPOMNIANA PANORAMA WOJCIECH LADA
54
DLACZEGO BARANEK? PRZEMYSŁAW BARSZCZ
57
MOJA I NIE MOJA WARSZAWA KONRAD KOŁODZIEJSKI
61
PRACOHOLIZM TO CIĘŻKA CHOROBA Z KAROLINĄ ZOWCZAK ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ
64
WOLĘ ŻYĆ W POLSCE Z OLIVIEREM BAULTEM ROZMAWIA GORAN ADRIJANIĆ
67
HISZPAŃSKIE ŻYCIE LEWANDOWSKICH MAŁGORZATA WOŁCZYK
70
WŚRÓD KWIATÓW I WIERZB ANDRZEJ SKWARCZYŃSKI
74
GDAŃSKIE DZWONY WRACAJĄ DO DOMÓW ARTUR CEYROWSKI
76
ZOFIA, MARKA KRÓLÓW Z MARIĄ PAWŁOWSKĄ ROZMAWIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
78
BRYLL NASZ, NARODOWY MACIEJ WALASZCZYK
82
REALNOŚĆ DUCHOWOŚCI ROBERT TEKIELI
83
WOJNA CYWILIZACJI ROBERT TEKIELI
84
KOKTAJL KULTURALNO-POLITYCZNY MACIEJ WALASZCZYK
86
SŁODKI KOBIERZEC ANNA MONICKA
88
OPOWIEŚĆ O FASSANOVIE: NA 750-LECIE ŚMIERCI ŚW. TOMASZA Z AKWINU JAN ROKITA

NA KONIEC

89
WYBIERZMY POLSKĘ WOJCIECH RESZCZYŃSKI
94
PRZEDSIONEK KLĘSKI ALEKSANDER NALASKOWSKI
95
GŁOSY WIELKANOCNE LESZEK DŁUGOSZ
98
AI JAK "OBCY" KATARZYNA ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Pogarda i samozachwyt

Niewiele udało się zrealizować ze 100 konkretów zapowiedzianych przez Donalda Tuska na pierwsze 100 dni rządów, ale premier koalicji 13 grudnia ma już gotowe uzasadnienie. Ogłosił, że to wina Prawa i Sprawiedliwości, które zo ­ stawiło państwo w kompletnej rozsypce, dlatego całą energię pochłonęło „sprzątanie” zastanego bałaganu. Zapowiada też kolejne akty „zaprowadzania po ­ rządku” i przyspieszenie działań. Na dniach ma zostać skierowany wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Zdumiewająca forma pałkarskiego infantylizmu. A samozadowolenie rośnie.

Porozumienia z rolnikami nadal nie ma, siłowe zduszenie protestów nie zdołało ich przestraszyć, społeczne poparcie dla strajkujących nie słabnie, a unijni dygnitarze nie są skorzy do realnego wycofania się z ideologicznych założeń Zielonego Ładu. Donald Tusk już wie, że za moment zaczną się poważne problemy. A to dopiero początek. Drożyzna dopadnie Polaków lada dzień, a likwidacja w lipcu tarczy energetycznej wprowadzonej przez PiS wywoła gigantyczne tąpnięcie finansowe. Na razie karmi swój elektorat ogłaszaniem kolejnych aktów politycznej zemsty, ale i ona może się za chwilę okazać niewystarczająca. Bo jednak hejtem wyborca się nie wyżywi, a oczekiwania zagranicy za pomoc w przejęciu władzy są coraz bardziej wyraziste.

Koalicja 13 grudnia ruszyła więc z nową taktyką. Doprowadzając państwo do zapaści, siłowo przejmując instytucje, alarmuje o fatalnej kondycji kraju przejętego po poprzednikach. Niemoc sprawcza jest maskowana hejtem, a kluczowe przedsięwzięcia są zastępowane pozorną aktywnością. Nieprawdopodobna jest natomiast determinacja w procesie dewastacji struktur społecznych. In vitro, pigułka „dzień po”, niszczenie edukacji, aborcja na żądanie, związki partnerskie dla homoseksualistów – oto ambicje rządu Tuska.

Pogarda i samozachwyt przeplatają się w histerycznym kontredansie. I jak dotąd największym osiągnięciem Donalda Tu ­ ska jest srebrny guzik YouTube, którym pochwalił się z infantylną radością. Aż żal, że nie ogranicza swojej aktywności do influencerskich wystąpień w sieci. Jego hejt ma kształt konkretnych decyzji, uchwał i rozporządzeń. Siłowe przejęcie mediów publicznych, likwidacja rozgłośni radiowych, rozwiązywanie ważnych instytucji kultury, wycofanie się z reparacji, zrywanie istotnych kontraktów, rezygnacja z inwestycji, topienie suwerenności. Wszystko to w niespełna 100 dni. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Bo pogarda dla przeciwnika i narcystyczny samozachwyt to u wpływowego polityka mieszanka najbardziej niebezpieczna.

Marzena Nykiel

W nowym „Sieci”: Wielkanoc oczami mistyków

24.03.2024

Wielki Tydzień to wyjątkowy czas, który przegotowuje chrześcijan na przeżycie tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego. W świątecznym numerze tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny opisuje, jak misterium paschalne przeżywali wielcy mistycy. W tygodniku także specjalny dodatek „Na Wielkanoc” oraz aktualne komentarze życia politycznego w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej

Kit wam w oko

24.03.2024

W czasie jego pierwszych rządów na ulicach skandowano: „Słońce Peru, mistrz bajeru!”. Dziś Tuskowi już nawet nie chce się bajerować. Uznał, że rządzi ćwierćidiotami bądź zakochanymi w nim wyznawcami, więc nie musi się nawet starać, by jego słowa miały jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości – pisze Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

„Rzeźnicka praca” ministra Sienkiewicza

24.03.2024

Nie znaleźli w audytach nic, więc atakują za takie „zbrodnie”, jak dotacje na organizację Orszaku Trzech Króli czy film Filipa Bajona. A sam dokument, co typowe dla bufonady ministra Sienkiewicza, zatytułowano „Interregnum”. Polecam lekturę, choć łatwo tego nie znajdziecie – z prof. Piotrem Glińskim, posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy.

Czytaj więcej

Misterium paschalne oczami mistyków

24.03.2024

Wielu mistyków chrześcijańskich tak mocno utożsamiało się z Chrystusem, że współodczuwali i współcierpieli razem z nim podczas najważniejszych chwil jego ziemskiej wędrówki” – pisze Grzegorz Górny w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła