Archiwum
Wydanie nr 1/2019 (319)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
20KRAJ
30SIECI KULTURY
49OPINIE
60HISTORIA
66ŚWIAT
68GOSPODARKA
76KUCHNIA
86NA KONIEC
88Skąd ta szaleńcza presja obozu III RP na przyjęcie waluty euro?
Z pozoru nie ma to sensu. Oto rok przed wyborami parlamentarnymi establishment III RP zwiększa szaleńczą presję na promowanie w Polsce waluty euro. I to pomimo nie najlepszych doświadczeń tych państw, które ją przyjęły, choć były zapóźnione w stosunku do najbardziej rozwiniętych państw Unii Europejskiej. A także pomimo dobrej kondycji polskiej gospodarki, która m.in. dzięki własnej elastycznej walucie i samodzielnej polityce monetarnej rozwija się od kilku lat w tempie dającym nadzieję na dogonienie bogatszych.
Co jest celem tej operacji? Warto tu wrócić do wywiadu, którego niedawno udzielił tygodnikowi „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński: „Siły polityczne, które chcą powrócić do władzy, myślą o zapewnieniu swojej dominacji już »na zawsze«. Ma im to umożliwić wejście Polski do strefy euro. Ale bez zmiany prezesa banku centralnego nie będzie to ani łatwe, ani proste, ani szybkie. A może w ogóle nie będzie możliwe”.
Stąd właśnie – zdaniem Glapińskiego – seria medialnych ataków na niego. I dalej: „Strefa euro wciąż ma problemy, nie jest w stanie się zreformować, funkcjonuje od kryzysu do kryzysu. Potrzebny jest silny ruch do przodu. A co byłoby największym sukcesem dla Niemiec, Francji i strefy euro, a co jednocześnie jest w zasięgu ręki? […] Oczywiście wciągnięcie Polski do strefy euro. Nieprzypadkowo partie opozycyjne umieściły wejście do strefy euro jako drugi punkt swojego programu, zaraz po »depisizacji«. Dla nowej partii Ryszarda Petru to także rzecz najważniejsza. Wszyscy poprzedni prezesi NBP również wspierają ten kierunek, włącznie z moim bezpośrednim poprzednikiem, który w czasie pełnienia funkcji był stanowczo przeciw, a teraz nagle zmienił zdanie”.
Że za bardzo spiskowe?
To przypomnę: w listopadzie ubiegłego roku „Gazeta Wyborcza” opublikowała wywiad z niemieckim dziennikarzem Robinem Alexandrem, autorem książki „Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu”, któremu wymknął się taki smaczek w opisie debaty unijnej o przymusowej relokacji imigrantów: „Nad Kopacz przez telefon pracowała Merkel, a Piotrowska była w Brukseli. Niemcom udało się złamać Polaków. Przed posiedzeniem byli przeciwko, na posiedzeniu zagłosowali za postulatem Berlina. Dużą rolę odgrywało też to, że Kopacz była bliską współpracowniczką Tuska. A on jako przewodniczący Rady Europejskiej wybrany dzięki poparciu Merkel potrzebował sukcesów”.
Mam narastającą pewność, że teraz też ktoś w Berlinie ciężko pracuje, by złamać Polaków.
Michał Karnowski
W nowym numerze "Sieci"
W najnowszym numerze „Sieci” poruszające przesłanie do młodych Polaków kpt. Zbigniewa Radłowskiego, żołnierza Powstania Warszawskiego, który wygrał proces wytoczony niemieckiej telewizji ZDF za antypolskie manipulacje w filmie „Nasze matki, nasi ojcowie”.
Bądź wierny, działaj
Maciej Pawlicki opisuje na łamach tygodnika „Sieci” zwycięstwo 94-letniego kapitana Zbigniewa Radłowskiego z niemiecką państwową telewizją ZDF, która w swoim serialu niemiecko i państwowo kłamie o Armii Krajowej, przedstawiając ją jako bandę antysemitów. Bohaterska postawa Radłowskiego obroniła honor Polski, Polaków i samej Armii Krajowej.
Platforma niewiarygodnych
Patchworkowy charakter opozycji powoduje, że nie ma ona żadnego spójnego programu, żadnej misji do spełnienia poza jedną: powrotem do władzy rozumianym jako przywrócenie stanu naturalnego. Dlatego wyborcy można obiecywać wszystko i nic zarazem, jego postulaty są istotne o tyle, o ile mogą zostać instrumentalnie wykorzystane do osiągnięcia tego celu – pisze Konrad Kołodziejski w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Wyścig tarczy z mieczem
W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, sprzątaniu po „reformach Kozieja”, budowaniu polskiej cyberarmii i niebezpiecznym zalewie cudzoziemców z Pawłem Solochem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawiają Marek Pyza i Marcin Wikło.
500+ wciąż działa
Narracja, że wszystko drożeje, a w związku ze wzrostem cen 500 zł miesięcznie na dziecko to mało, jest nieprawdziwa – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w rozmowie z Dorotą Łosiewicz na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Duch wspólnoty w Zakopanem
Uważam, że udało się zbudować format narodowego sylwestra. To nowa, świecka tradycja, a jednocześnie coś, co uznaję za jeden z największych sukcesów mojej prezesury – mówi Jacek Kurski, prezes TVP, w rozmowie z Jackiem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.