Archiwum
Wydanie nr 1-2/2022/2021 (104-105)
Głos naczelnego
3Co było, co będzie
6Rzeczpospolita podziemna… mniej znana
10W cieniu Holocaustu
1240. rocznica stanu wojennego
14Z fototeki IPN
20W służbie Niepodległej
22Wehikuł czasu
28Skarby AGAD
32Tajemnice AAN
34Felietony
36Dusza kontusza
38Dawno temu
41Zdarzyło się
48Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej
65Władczynie
68Polonia
70Ziemiaństwo
74Pełna kultura
78Diabeł nie mógł
88Szlachetne zdrowie
90Czym strzelać
92NAC prezentuje
96Ze zbiorów MPW
99W służbie Niepodległej
Dawno, dawno temu, w 2011 r. zaproponowałem ówczesnemu prezesowi banku BZ WBK Mateuszowi Morawieckiemu – którego wówczas nie znałem – by wsparł młodych, ambitnych historyków podnoszących swoje kwalifikacje naukowe w Instytucie Historii UKSW. Pracowałem na tym Uniwersytecie od blisko 10 lat i stale odczuwałem pewien niedosyt. Spod mojej, i moich kolegów z Instytutu Historii, ręki wychodziło co roku co najmniej kilku wybitnych magistrów historii, także wybitnych doktorów nauk historycznych. Maszynopisy ich prac leżały jedynie w czytelni, mimo że powinny się znaleźć w formie książek monograficznych na półkach księgarskich. I wtedy odnalazłem pana Morawieckiego, któremu przedstawiłem projekt mający na celu wsparcie młodych historyków. Marzeniem każdego autora pracy jest przecież wydrukowanie jego pracy magisterskiej czy doktorskiej. Muszą one – rzecz jasna – spełnić wymogi naukowe, ale bez pieniędzy żadna seria wydawnicza nie utrzyma się na rynku. I tak się zaczęło…
Z wydawnictwem UKSW i przez pierwsze lata wspierającym nas wydawnictwem państwa Jastrzębskich LTW wymyśliliśmy nazwę „W służbie Niepodległej”. Do Rady Programowej zgodzili się wejść wybitni historycy, także spoza UKSW, z profesorami Andrzejem Nowakiem i Wojciechem Roszkowskim na czele. Oni także mi zawierzyli. Bardzo im za to dziękuję. We wstępie do pierwszej pracy – mojej magistrantki Magdaleny Bogdan – pt. „Radio Madryt 1949–1955” – napisałem m.in.: „Seria »W służbie Niepodległej« nosi dumny i zobowiązujący tytuł. Jej twórcy przekazują czytelny sygnał, iż są naukowcami wpisującymi się w niepodległościową tradycję narodu i państwa polskiego. Jesteśmy także ludźmi wiary, dlatego wybraliśmy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako miejsce pracy i wydawania naszej serii. Bliskie są nam słowa Prymasa Tysiąclecia, patrona uczelni, który stwierdził swego czasu: »Tak postanowił Bóg, który stworzył narodową formę bytowania, żądając, byśmy ją osłaniali«”. Do dziś wyszło ponad 20 książek z tej serii, prac magisterskich i doktorskich, których promotorami są pracownicy naukowi Instytut Historii UKSW. Są to głównie monografie, ale także prace zbiorowe zawierające artykuły magistrantów i doktorantów, wychodzące pod ich redakcją. Mój patronat – jako przewodniczącego Rady Programowej serii – ogranicza się do wspierania i moderowania młodych ludzi. W ślad za panem premierem Mateuszem Morawieckim, który zaryzykował jako prezes BZ WBK i wsparł finansowo raczkującą serię, poszli kolejni sponsorzy. Dziękuję mu bardzo za ten ówczesny gest i wiarę, że mogę być twórcą ważnego dzieła. Na rynku naukowym seria jest dziś obecna, a jej autorzy są doceniani. Prace m.in. Ilony Lewandowskiej czy Grzegorza Łeszczyńskiego były nagradzane lub nominowane do najbardziej prestiżowych nagród, a książki np. Rafała Sierchuły czy Sebastiana Bojemskiego o ludziach obozu narodowego, także Jana M. Jackowskiego o znanym kapłanie, w końcu Artura Kubaja, Przemysława Zwiernika i Jarosława Schabieńskiego o ludziach i dziełach Solidarności w różnych częściach Polski są w świecie naukowym powszechnie znane i wielokrotnie cytowane.
W niniejszym wydaniu „wSieci Historii” prezentujemy wybrane fragmenty książek monograficznych, które wyszły w serii w ostatnich latach – do 2020 r. włącznie. Są to prace zarówno znane, jak i mniej znane, do których lektury szczególnie zachęcam, np. do fragmentu świetnej monografii Moniki Wiśniewskiej o przedszkolach w Polsce Ludowej, stanowiących „siedlisko dewocji”, i o przedszkolakach podlegających od trzeciego roku życia presji ideologicznej. Wydawnictwo UKSW ma je w swoich magazynach. Tematyka serii jest bardzo różna, zgodnie z różnorodnością specjalizacji naszej uczelnianej profesury. Dominuje jednak wiek XIX i XX, a szczególnie widoczne są prace opowiadające o trudnych czasach PRL.
Jan Żaryn, redaktor naczelny
Najkrwawszy strajk stanu wojennego
O wprowadzeniu stanu wojennego górnicy z kopalni Wujek dowiedzieli się w nocy z 12 na 13 grudnia. Około 23.30 internowano Jana Ludwiczaka, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” KWK „Wujek” – rozpoczyna Robert Ciupa.
Przedszkola Polski „ludowej”
II wojna światowa, jak i zmiana granic państwa doprowadziły do poważnych przeobrażeń ludnościowych, wskutek czego Polska stała się krajem niemal jednorodnym wyznaniowo – pisze Monika Wiśniewska.
Łukasiewicz i Długosz – polscy nafciarze, społecznicy i filantropi
Przełom wieków XIX i XX wciąż fascynuje. Szczególnie gdy próbujemy znaleźć odpowiedzi na nas ze „polskie pytania”: kiedy, gdzie i jak rodził się przemysł na ziemiach polskich pod zaborami, jak rodziły się i formowały prądy społeczno-politycznych koncepcji co do przyszłej wolnej Polski? – pisze Waldemar Czechowski.
„Psotny Kazik” i „Pijawki” – o emocjach dowódców w konspiracji
Służba w konspiracji obarczona była ciągłym stresem – napięciem i zdenerwowaniem wynikającym z zagrożenia aresztowaniem czy utratą życia. Mariusz Olczak opisuje wojenne perypetie reprezentantów polskich sił zbrojnych podczas II wojny światowej.
Moniuszko – piewca polskości
1 stycznia 2022 r. mija kolejna rocznica ogromnego triumfu „Halki” Stanisława Moniuszki. Do śpiewu fortepianu Chopina dołączyły operowe arie piewcy polskości, które ze szczególną siłą wybrzmiały w „Strasznym dworze” – pisze Jerzy Miziołek.