Niemcy skolonizowali Polskę
„Nie można dotować takich ludzi jak Jan Gross czy Jan Grabowski, ponieważ oni są w stanie „udowodnić wszystko” – o polskiej i niemieckiej polityce historycznej z prof. Bogdanem Musiałem rozmawia Stanisław Żaryn.
W najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Stanisław Żaryn w wywiadzie z prof. Bogdanem Musiałem – historykiem specjalizującym się w badaniu dziejów Polski, Niemiec i Rosji w XX wieku, rozmawia o głównych tezach w debacie o niemieckiej okupacji.
- W Niemczech debata historyczna o II wojnie światowej toczy się i jest ważna. W szkołach, w mediach, w kulturze masowej ten temat się pojawia i jest mocno nagłośniony. Widać jednak wyraźne skupienie się na kilku punktach – mówi prof. Musiał i dodaje: „Świadomość działalności rabunkowej istnieje w niektórych kręgach, ale z przestrzeni publicznej ten temat zniknął. Debata historyczna ogniskuje się bowiem głównie na sprawie Holokaustu. Polityka wobec Żydów jest szeroko omawiana, ale już los Polaków, polityka okupacyjna na terenie Polski są mało znane”.
Profesor Musiał wypowiadając się na temat różnicy między podejściem narodów Europy Środkowej a Zachodniej do rewizji II wojny światowej, mówi:
- Przecież Francuzi nie pozwoliliby Niemcom na pouczanie się. Oni mają silną politykę historyczną i daliby jednoznaczny odpór niemieckim tezom. W Polsce, na Białorusi, Ukrainie itd. natomiast nie ma polityki historycznej, nie ma przekonania, że ona jest niezwykle istotna dla prestiżu państwa i jego wizerunku. Można nawet powiedzieć przesadnie, że sukces niemieckiej polityki historycznej widać najlepiej właśnie w Polsce. Niemcy skolonizowali swoją polityką historyczną Polskę, narzucili jej swój dyskurs.
W rozmowie prof. Bogdan Musiał podkreśla jak ważne jest obranie przez Polskę stanowiska wobec „polskich obozów”: „Według prawa międzynarodowego za te działania odpowiedzialność ponoszą Niemcy. To państwo niemieckie panowało na ziemiach polskich. Ono było uznawane przez opinię międzynarodową. Przecież Hitler doszedł do władzy w wyniku wyborów. (…). Nie można dotować takich ludzi jak Jan Gross czy Jan Grabowski, ponieważ oni są niepoważni, są w stanie napisać i „udowodnić” wszystko. To nie są badacze. Takich ludzi nie można wspierać, trzeba wspierać tych, którzy spełniają standardy naukowe. Nie można dawać pieniędzy również na takie produkcje jak film „Pokłosie”. Dotowanie tego obrazu to skandal”.
Więcej o potrzebie prowadzeni spójnej polityki historycznej przez państwo polskie mówi prof. Bogdan Musiał w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii”. Miesięcznik dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html