Nauczyciel Mistrzów
Prof. Krzysztof Diks nazywany jest „nauczycielem mistrzów”. Od 1999 r., wspólnie z prof. Janem Madeyem, prowadzi drużyny studentów Uniwersytetu Warszawskiego w konkursach programistycznych, które w prestiżowych Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym 11 razy plasowały się w absolutnej czołówce.
Z prof. Krzysztofem Diksem z Uniwersytetu Warszawskiego, którego drużyna zdobyła srebro na mistrzostwach świata programistów, rozmawia Maciej Stempurski.
I znów pana studenci są wśród najlepszych programistów.
W zakończonych właśnie Finałach Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2013 w St. Petersburgu zdobyliśmy srebrny medal, zajmując znakomite szóste miejsce i pozostawiając za sobą 114 drużyn z wielu prestiżowych uczelni informatycznych z całego świata. Łącznie organizatorzy przyznali po cztery medale złote, srebrne i brązowe. Złoty medal przegraliśmy jedynie czasem. Zawody wygrali bezapelacyjnie Rosjanie z Sankt Petersburga (St. Petersburg National Research University of ITMO). Mają w zespole geniusza i kiedy są w formie, nie ma na nich mocnych. A byli w formie…
Drużyny z UW, które pan przygotowuje, dwa razy wygrały, zdobyły trzy razy złoty medal, cztery razy srebrny i dwa razy brązowy.
To nie przychodzi samo. Żeby osiągać takie wyniki, studenci wykonują olbrzymią pracę, przygotowując się do mistrzostw i stąd sukcesy.
Na czym polega programowanie? Co robi programista? Pisze ciągi liczb, rozwiązuje jakieś równania? Dla laika to wygląda jak czarna magia.
Każdy dziś korzysta z komputera, ale ktoś musi wcześniej temu urządzeniu powiedzieć, co ma robić. Programista mówi to komputerowi za pomocą języka programowania, czyli za pomocą pewnego zbioru rozkazów zapisanych ściśle według określonych reguł. Programista „nakazuje” komputerowi, żeby np. pobrał dane, wykonał na nich obliczenia, przeanalizował ich wyniki, a na koniec przedstawił w sposób zrozumiały dla użytkownika.
I pana studenci doskonale potrafią komputerom rozkazywać.
Chyba tak, bo wygrywają całą masę konkursów i są uważani za jednych z najlepszych na świecie.
Całą rozmowę znajdą Państwo w najnowszym tygodniu "Sieci" dostępnym w kioskach od 29 lipca.