Komandosi Pana Boga, czyli cała prawda o egzorcystach
W dodatku specjalnym do najnowszego numeru tygodnika „wSieci” wszystko o kontrowersjach oraz tajemnicach pracy egzorcystów.
W artykule „Kto się boi egzorcystów?” Grzegorz Górny tłumaczy, dlaczego dziś Kościół podzielony jest wobec egzorcystów. - Sami egzorcyści zajmują się dziś głównie różnego rodzaju zagrożeniami duchowymi. Częściej uświadamiają wiernym rozmaite niebezpieczeństwa, niż dokonują rytuału wypędzeń. Podkreślają, że najważniejsza jest działalność profilaktyczna oparta na rozeznawaniu duchowym. Jeszcze dwie dekady temu było ich w Polsce zaledwie czterech, dziś jest około 120 – pisze Grzegorz Górny.
Publicysta tygodnika, odnosząc się do pojawiających się opinii, iż egzorcyści stanowią swoistą elitę Kościoła, pisze: „Rozmawiałem z wieloma polskimi egzorcystami i nie zauważyłem u żadnego z nich fascynacji złem ani wizją siebie jako „katolickiego Schwarzeneggera”. Wręcz przeciwnie, byli to kapłani niezwykle skromni i pobożni. Często sami podkreślali, że najchętniej robiliby co innego – jest przecież tyle przyjemniejszych zajęć duszpasterskich niż zajmowanie się złem – ale okazują posłuszeństwo
i wypełniają wolę przełożonych. Nie spotkałem wśród nich żadnego celebryty obwieszczającego się elitą Kościoła czy licytującego liczbą wypędzeń”.
W dodatku specjalnym także o szczegółach i specyfice misji egzorcysty, o której w rozmowie
z Tomaszem Rowińskim opowie ks. Sławomir Sosnowski - egzorcysta archidiecezji łódzkiej.
– To trzeba nieustannie i każdemu powtarzać - egzorcyzm jest modlitwą, jest formą posługi Kościoła. Mówimy tu o specyficznej modlitwie mającej na celu uwolnienie od działania złego ducha. Jest ona formą ochrony przed działaniem takiego ducha, także przed jego obecnością. Egzorcyzm jest również, dodajmy, modlitwą publiczną i tym różni się od modlitwy osobistej. Dokonuje się on czy raczej odbywa w imieniu Kościoła i ma charakter „sacramentale”, czyli obrzędu powstałego na wzór sakramentu, ale w tym znaczeniu, że istnieje nie z ustanowienia Jezusa, lecz z ustanowienia Kościoła. Sakramenty zaś zostały ustanowione przez samego Chrystusa – wyjaśnia ks. Sosnowski.
O motywie egzorcystów i egzorcyzmów w popkulturze pisze również Łukasz Adamski. W zaprezentowanych przedpremierowo fragmentach książki „Bóg w Hollywood”, która premierę będzie miała w lutym 2014 r. autor omawia najbardziej kultowe postaci księży, które w horrorach walczyły ze złem.
Więcej o egzorcystach i egzorcyzmach w dodatku specjalnym do najnowszego numeru tygodnika „wSieci” w sprzedaży już 27 grudnia, także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html