Kolejne wzmocnienia w zespole wydawnictwa Fratria
Tygodnik „wSieci” stale rozbudowuje zespół publicystów i zyskuje miano największego konserwatywnego pisma w Polsce. Do grona jego autorów dołączył w tym miesiącu dziennikarz ekonomiczny Wojciech Surmacz, autor głośnego artykułu śledczego „Kadisz za milion dolarów” w magazynie „Forbes”.
Wojciech Surmacz, laureat nagrody „Watergate” w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2013 roku za wspomniany artykuł śledczy „Kadisz za milion dolarów”, ma wzmocnić ekonomiczną część tygodnika. Został też nowym redaktorem naczelnym wydawanego przez spółkę Fratria miesięcznika „Gazeta Bankowa”.
- Przeszedłem do Fratrii, ponieważ wydawca zagwarantował mi wolną rękę w działaniu – podkreśla Wojciech Surmacz. – W tygodniku, miesięczniku i na stronie internetowej wGospodarce.pl, którą będę prowadził jest wiele miejsca na realizację zawodowych wyzwań, a to jest najlepszą gwarancją rozwoju, którego szukałem.
Wojciech Surmacz od 2011 roku do lutego 2014 roku był dziennikarzem i redaktorem prowadzącym wydania cyfrowe magazynu „Forbes”. Wcześniej pracował w dziale biznes tygodnika „Newsweek”. W latach 1998-2007 - reporter w „Pulsie Biznesu”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za publikacje o tematyce ekonomicznej.
Do grona autorów „wSieci” dołączył ostatnio również gdański poeta, pisarz i publicysta Wojciech Wencel. Publikuje na łamach tygodnika teksty poświęcone literaturze i historii, jest także jego stałym felietonistą.
- Od pierwszych numerów kibicowałem tygodnikowi „wSieci” – mówi Wojciech Wencel. – Bardzo podobał mi się tekst, w którym Grzegorz Górny dowodzi, że Polacy są Hobbitami Europy, a Tolkienowskie Shire to odpowiednik naszego Soplicowa. Dokładnie tak z nami jest. Jako potomkowie Sarmatów kochamy rodzinę, swojski krajobraz, jedzenie i picie, ale ceną tego stylu życia bywa gnuśność. Przyparci do muru, potrafimy jednak podjąć najbardziej niebezpieczną misję. I jeśli ktoś w Europie jest w stanie pokrzyżować plany tyranów, to właśnie my. Mam wrażenie, że ten „romantyczny realizm” jest bliski większości redaktorów i autorów „wSieci”. Zamiast naiwnie próbować oderwać się od polskiej historii, przekonują oni, że klęski trzeba przekuwać w zwycięstwa. Cieszę się, że będziemy wspólnie realizować ten program.
Dla „wSieci” pisze również inny poeta, Jan Polkowski. Uznany krakowski twórca od ubiegłego roku co tydzień publikuje swój esej.
- Będę pisał o polskim języku, tradycji, historii, ważnych książkach, niekoniecznie nowych, starając się
za każdym razem zwrócić uwagę czytelnika na jakiś pozornie nieważny szczegół, pomijany kontekst, dwuznaczny temat, jednym słowem na coś, czego w pośpiechu mógł nie zauważyć, zlekceważyć albo zrozumieć inaczej niż ja. Z tego być może narodzi się rozmowa – mówi Jan Polkowski.
Zespół autorów odważnego tygodnika młodej Polski tworzą cenieni przez czytelników Łukasz Warzecha, Krzysztof Feusette, Wiktor Świetlik, Piotr Skwieciński, Robert Mazurek, Piotr Zaremba, Jerzy Jachowicz, Tomasz Łysiak, Łukasz Adamski, Grzegorz Górny, Jan Pietrzak, Ryszard Makowski oraz Krystyna Grzybowska.
- Tygodnik „wSieci” współtworzy dziś grupa wybitnych dziennikarzy i publicystów. Planowane są też kolejne wzmocnienia personalne – zapowiada prezes Fratrii Tomasz Przybek. – Osiągnęliśmy swój pierwszy cel - jesteśmy największym konserwatywnym tygodnikiem opinii w Polsce. Dziękuję czytelnikom, że jesteśmy dla nich pismem pierwszego wyboru. Teraz trwa walka o fotel lidera wśród wszystkich tygodników opinii w Polsce. Wierzę, że mamy potencjał, wiedzę i determinację, żeby tego dokonać.