Warszawa
KARNE CZY BOSKIE? Dyskusja wokół książki „Prawo Boga”
Dyskusja KARNE CZY BOSKIE? odbędzie się w poniedziałek 13 kwietnia 2015 r. o godz. 18:30 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (Warszawa, ul. Dobra 56/66) w sali 316 na III piętrze.
Dyskutować będą: autor książki, prof. Rémi Brague, ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier i dr Tomasz Terlikowski, a potkanie poprowadzi dr Dariusz Karłowicz. Na spotkanie zaprasza: Teologia Polityczna, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW oraz Instytut Francuski.
Sylwetki dyskutantów:
Prof. Rémi Brague - należy do najbardziej znanych w świecie współczesnych francuskich filozofów. Związany z dwoma znakomitymi uniwersytetami: Sorboną i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Brague zajmuje się historią filozofii, w tym w szczególności filozofią średniowiecza i religii. Jest znakomitym znawcą filozofii chrześcijańskiej, a także judaizmu oraz filozofii arabskiej i orientalnej. We wrześniu 2012 roku został ogłoszony laureatem Nagrody Ratzingera. W 2011 roku ukazała się nakładem Teologii Politycznej jego książka „Europa, droga rzymska”.
ks. Prof. Franciszek Longchamps de Berier - ksiądz katolicki, profesor nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członek Zespołu ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej oraz Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
dr Tomasz Terlikowski - dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki, redaktor naczelny Telewizji Republika. Autor kilkunastu książek.
O książce Prawo Boga:
Książka stanowi rodzaj syntezy prezentującej genezę i ewolucje związków Boga z prawem począwszy od starożytnej Grecji poprzez Stary Testament, by wreszcie pokazać rozwój doktryny w trzech najważniejszych monoteistycznych systemach religijnych: chrześcijaństwie, judaizmie i islamie. Lecz książka jest także ważnym głosem w debacie o współczesności. Autor na nowo odczytuje fundamentalne teksty filozofii i myśli religijnej wskazując szczególnie na te elementy, które powinny pobudzić do refleksji człowieka w XXI wieku. Nasz Bóg – twierdzi Remi Brague – nie jest już głównym ustawodawcą (legislatorem), a nasze prawo zostało całkowicie wyzute ze świętości, lub choćby z odniesień zahaczających o elementy transcendentne. Zagubienie współczesnego człowieka może brać się z faktu, że żyjemy w świecie, w którym jedynym suwerenem stał się niedoskonały ze swej natury człowiek. Wykładowca Sorbony stawia pytanie o to, w jaki sposób prawo pozbawione świętości może nadawać sens życiu ludzkiemu.
Autor o książce:
Jako nić przewodnią książki wybrałem ‘prawo boskie’, jest bowiem dla mnie istotne, że pojęcie to, czy też sformułowanie, można było odnaleźć zarówno w świecie żydowskim, chrześcijańskim, jak i muzułmańskim; tym światom musiałem zadawać pytania, by zrozumieć istotę zasadniczych wyborów, których przyszło im kolejno dokonywać. Prawo boskie okazuje się bowiem pojęciem pozwalającym odkryć, co judaizm, islam i chrześcijaństwo myślą i wiedzą o samych sobie.
Chrześcijaństwo wywarło silny wpływ na politykę, w tym znaczeniu, że stworzyło oryginalny rodzaj więzów społecznych – Kościół. Po raz pierwszy były to więzy czysto religijne, bez żadnych powiązań o charakterze narodowym. Społeczeństwo najczęściej bazuje na więziach naturalnych, takich jak pokrewieństwo, zajmowanie tego samego terytorium, poddanie temu samemu panu. Pojawiła się pewna wspólnota, w której reguła jednocząca nie należała do sfery polityki. Przynależność do wspólnoty opierano na przestrzeganiu prawa już w judaizmie. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa wspólnota była natomiast budowana na wierze.
Organizatorzy:
Teologia Polityczna
Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW
Instytut Francuski
Patroni medialni:
Telewizja Republika, wPolityce.pl, Tygodnik wSieci, Rebelya.pl, eKAI.pl, Blogpress.pl