II Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Zbigniew Herbert pisał o nich "Ponieważ żyli prawem wilka/ historia o nich głucho milczy/ pozostał po nich w kopnym śniegu żółtawy mocz i ten ślad wilczy..." Przyszedł jednak czas, aby historia "przemówiła"...
Pamięć o "Żołnierzach Wyklętych" to nasz obowiązek, to nasza służba. Niewielu wie, że powiat miński również miał swoich bohaterów, a byli nimi Józef Łukaszewicz i Stanisław Abramowski, "Kruk" i "Bury. Józef był uczniem gimnazjum i liceum im. Leopolda Lisa-Kuli na Pradze w Warszawie, gdzie w grudniu 1947 r. był współzałożycielem antykomunistycznej organizacji młodzieżowej. Od połowy marca 1948 r. w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych Rejon Mrozy w stopniu sierżanta służył w oddziale Zygmunta Rześkiewicza „Grota”, „Parabelki”, a następnie Zygmunta Jezierskiego „Orła”, które przeprowadziły kilka akcji bojowych przeciw grupom UB i KBW na terenie powiatu Mińsk Mazowiecki. Zatrzymany 4 czerwca 1948 r. w Grodzisku, w wyniku obławy przygotowanej przez funkcjonariuszy UB i KBW. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 28 lutego 1949 r. skazany na karę śmierci. Zamordowany 14 maja 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie razem z dwoma innymi żołnierzami z oddziału „Orła” – Edwardem Markosikiem „Wichurą” i Czesławem Gałązką „Bystrym”.
Stanisław w okresie okupacji niemieckiej był żołnierzem Obwodu AK Mińsk Mazowiecki. Po zakończeniu II wojny światowej został wcielony do 15 pp „ludowego” Wojska Polskiego, skąd zdezerterował w 1945 r. W połowie 1946 r. wstąpił do Zrzeszenia WiN. Walczył w oddziale Janusza Kotowskiego „Mściciela” (OP „Pogoń”), działającym w powiatach Siedlce, Węgrów i Mińsk Mazowiecki. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych z zakresu samoobrony przed komunistycznym aparatem represji. 31 marca 1947 r. ujawnił się przed komisją amnestyjną. Od czerwca 1947 r. wznowił działalność konspiracyjną. 26 kwietnia 1948 r. został ujęty przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, orzekającego na sesji wyjazdowej w Kałuszynie, 21 lipca 1948 r. skazany na karę śmierci. Zamordowany 30 lipca 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
II Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mińsku Mazowieckim rozpoczną się 1 marca Grą Miejską "Obława 1944 - 1963" Start: Plac Kilińskiego. Rejestracje patroli (3 osoby) od godz. 10:40 do 11:00. Natomiast o 15:15 odbędą się uroczystości z udziałem mieszkańców, pocztów sztandarowych pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w MMZ Żołnierzy Wyklętych (budynek dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego ul. Warszawska 161). Następnie o 16:00 w budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych ("Ekonom") będzie miało miejsce podsumowanie Gry Miejskiej oraz pokaz filmów poświęconych pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Przez całą niedzielę, 2 marca, trwała będzie "Kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych". 30 wolontariuszy ze Społecznego Komitetu „Dziękujemy za Wolność” od 1 marca na terenie Mińska Mazowieckiego i powiatu weźmie w niej udział. Celem zbiórki jest zebranie środków na prowadzenie prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych między innymi przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów. Jednocześnie w ramach kampanii „Niezłomny jest w Tobie” rozprowadzane będą ulotki informująca osoby będące potomkami ofiar komunistycznych zbrodni o nieznanym miejscu pochówku o możliwości i sposobie przekazywania materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych ofiar, teraz bądź w przyszłości. Akcji patronują Fundacja "Niezłomni" i Fundacja "Łączka".
O godz. 12:30 odbędzie się Msza Św. w Parafii św. Antoniego z Padwy w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej nastąpi poświęcenie ronda im. Żołnierzy Wyklętych w MMZ. 3 marca o godz. 10:45 w Zespole Szkół Ekonomicznych odbędzie się otwarte dla wszystkich spotkanie z Tadeuszem Płużyńskim - historykiem, dziennikarzem, autorem książki "Bestie". Natomiast 6 marca godz. 13:00 w Zespole Szkół im. M. Curie - Skłodowskiej odbędzie się finał powiatowego konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Na uroczystości serdecznie zapraszają Starosta Powiatu Mińskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Społeczny Komitet "Dziękujemy za Wolność"!
Partnerzy medialni: "Super Express", Tygodnik Mazowiecki "Nowy Dzwon", Tygodnik "Co słychać", "Mazowiecki Skaut", "w Sieci Historii" – miesięcznik jest fundatorem części nagród dla uczestników Gry Miejskiej „Obława 1944 – 1963”.
Portale: PolskaZbrojna.pl blogpublika.com, minskmaz.com
Partnerzy: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Fundacja "Łączka", Fundacja "Niezłomni" Stowarzyszenie "Aby Polska była Polską"
Sponsorzy: SurgePolonia, Sklep "NATO"
Więcej na: https://www.facebook.com/dziekujemyzawolnoscmmz
Zachęcamy do odwiedzenia fan page, a od 1 marca do ustawienia zdjęć jako profilowych naszych "Żołnierzach Wyklętych"!
pwd. Justyna Tarczyńska
Społeczny Komitet "Dziękujemy za Wolność"