Figurant czy tajny współpracownik?
- W poszukiwaniu sensacji media nie pokusiły się o rzetelną analizę źródeł - w najnowszym numerze „wSieci Historii” sprawę prof. Chrisa Cieszewskiego analizuje Cecylia Kuta.
Autorka przypomina, że w „wyemitowanym 3 grudnia 2013 r. w TVP1 programie Tomasza Sekielskiego „Po prostu” podano informację, że prof. Chris Cieszewski był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseud. „Nil”. Powołano się przy tym na wypisy ewidencyjne z kartotek, dziennik rejestracyjny oraz akta paszportowe Krzysztofa (takim imieniem naukowiec posługiwał się przed wyjazdem z Polski w 1983 r.) Cieszewskiego. Szukając sensacji, nie starano się skonfrontować owych „rewelacyjnych” materiałów z innymi źródłami. W ciągu kolejnych dni sprawa wzbudziła szerokie zainteresowanie mediów. Pojawiały się różne, niepozbawione emocji komentarze, z których jednak niewiele wynikało” podsumowuje autorka tekstu. Zaznacza, że niektóre materiały przywoływały publikacje „w których podawano informacje o działalności Krzysztofa Cieszewskiego, ale nie była ona omawiana szerzej, a osoba profesora pojawiała się niejako na dalszym planie”.
Według Cecylii Kuty takie przedstawienie sprawy mogło zdezorientować opinię publiczną, która „nie wiedziała, o co tak naprawdę chodzi, kto ma rację i jak było naprawdę...”. Autorka podkreśla, że należy podsumować dotychczasową wiedzę na ten temat.
Analiza sprawy prof. Ciszewskiego według Cecylii Kuty z krakowskiego IPN – w najnowszym numerze „wSieci Historii”, w sprzedaży od 23 stycznia br., dostępny także w formie e-wydania. Miesięcznik jest dostępny także w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.