Dwa śledztwa, dwie katastrofy - raport "wSieci"!
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: Holenderska lekcja – Marek Pyza i Marcin Wikło przedstawiają dziennikarski raport: dwie katastrofy i dwa śledztwa.
Jak Holendrzy badają skutki tragedii MH17, a jak Polska prowadziła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Różnice są szokujące. W wydaniu także wywiad Anny Wojciechowskiej z Ludwikiem Dornem, o wpadkach Radosława Sikorskiego pisze Marek Pyza, Piotr Skwieciński o wojnie na Ukrainie, zaś Andrzej Rafał Potocki o ochotniczych szkoleniach wojskowych w Polsce.
Nowe wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce w sprzedaży już od 23 marca 2015 r.
Szczegóły holenderskiego śledztwa dotyczącego katastrofy malezyjskiego samolotu opisują dziennikarze „wSieci” - Marek Pyza i Marcin Wikło: - Czarne skrzynki szybko przejęte i zbadane przez niezależnych ekspertów w Anglii. Wrak samolotu przetransportowany do państwa, z którego wyleciał w ostatnią podróż, i pieczołowicie rekonstruowany przez specjalistów. Sekcje zwłok ofiar przeprowadzone natychmiast po przewiezieniu ich do kraju. Do tego zdecydowana postawa premiera i na każdym kroku podkreślana przez rodziny zabitych troska, z jaką obchodzą się z nimi władze. Tak Holandia wyjaśnia tragedię MH17. W porównaniu z badaniem katastrofy smoleńskiej różnice są szokujące - piszą dziennikarze ukazując, że dwa śledztwa prowadzone w bardzo podobnych sprawach w Polsce i w Holandii pokazują, że mamy do czynienia niemal z dwoma cywilizacjami.
Ludwik Dorn w wywiadzie dla tygodnika „wSieci” mówi o aktualnej kampanii prezydenckiej. Ocenia m.in. działania sztabu obecnie urzędującego prezydenta - Mnie kampania Komorowskiego przypomina dwie najbardziej nieudane kampanie po roku 1989: Tadeusza Mazowieckiego i Jacka Kuronia. Uzasadnianie swojego startu tylko wysokimi notowaniami nigdy nie kończy się dobrze – mówi w rozmowie z Anną Wojciechowską.
- Szokująca liczba wpadek zaliczanych ostatnio przez marszałka Sejmu sprawia, że nad jego głową od dłuższego czasu zbierają się czarne chmury. Najgorsza aktualnie wiadomość dla Radosława Sikorskiego to fakt, że śledztwo w sprawie wyłudzania przez posłów tzw. kilometrówek wchodzi w decydującą fazę – o tym, jak bezlitosna jest matematyka dla Radosława Sikorskiego pisze Marek Pyza.
O wojnie na Ukrainie pisze Piotr Skwieciński. Według publicysty - Konflikt ukraiński jest wojną o niepodległość. Ale nosi też znamiona wojny domowej. I nie tylko w sensie konfliktu wewnątrzukraińskiego. Również wojna między Ukrainą a Rosją jest w pewnym sensie wojną domową, bo przecież to w wojnie domowej strzelają do siebie krewni. Bo dopiero ta wojna jest ważnym, chyba ostatecznym, etapem zrywania więzi między Rosjanami a Ukraińcami.
Andrzej Rafał Potocki opisuje jak w Polsce wygląda szkolenie ochotników, którzy nie są żołnierzami rezerwy albo zostali przeniesieni do rezerwy bez odbycia przeszkolenia wojskowego. Dziennikarz wyjaśnia, że pretekstem do napisania artykułu była wprowadzona 11 lutego tego roku przez Radę Ministrów poprawka w formie rozporządzenia do ustawy o powszechnym obowiązku obrony z kwietnia 2014 r.
W numerze ponadto Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z prof. Ryszardem Terleckim, historykiem, działaczem opozycji w PRL, posłem PiS, autorem wydanej właśnie książki „Polska w niewoli 1945–1989. Historia sowieckiej kolonii”, a także rozmowa Andrzeja Rafała Potockiego z prezesem Kasy Stefczyka – Andrzejem Sosnowskim, który podkreśla m.in. stabilność zarządzanej przez siebie instytucji, mówi o planach rozwoju i zaznacza: - Jestem dumny, że Kasa Stefczyka stanowi bezpieczną alternatywę dla Polaków poszukujących swojego miejsca na rynku usług finansowych.
W tym tygodniu również marcowe wydanie dodatku ekonomicznego „wGospodarce”.
Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 23 marca br., także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.