Warszawa, Restauracja @ Trzecia Waza, Krakowskie Przedmieście 64
Debata o literaturze po 1989 r.
Lata 90. nad Wisłą to czas nie tylko fundamentalnych zmian ustrojowych i ekonomicznych. Istotne przesunięcia nastąpiły również w obrębie kultury. Tym razem chcemy skoncentrować się na stanie literatury polskiej po roku 1989. Temat ten otwiera szereg kwestii, które nie powinny pozostać bez wyjaśnienia.
Czy możemy mówić o czymś takim jak główny nurt polskiej literatury współczesnej? A jeżeli tak, to czym się on charakteryzuje? Jakie są gusta czytelnicze dzisiejszych Polaków? Jak rozumieć fenomen nowych technologii, które ułatwiając dostęp do utworów literackich, nie poprawiają zatrważających danych dotyczących zanikania kultury czytelniczej w Polsce? Wreszcie, kto lub co odpowiada za taki stan rzeczy? A może rzeczywistość wygląda inaczej niż zakładają to statystyki.
Zapraszamy Państwa na dyskusję, podczas której zastanawiać się będziemy m.in. nad tym czy jest współcześnie jeszcze miejsce na poezję? Co w sprawie kultury czytelniczej robi państwo? Czy istnieje w Polsce krytyka literacka na której gustach można jeszcze polegać?
Na te i inne pytania odpowiedzą:
Krzysztof Koehler - historyk literatury, poeta, prozaik, b. dyrektor TVP Kultura, publicysta W Sieci
Wojciech Kudyba - krytyk literacki i poeta, redaktor dwumiesięcznika literackiego Topos dwumiesięcznik literacki
Antoni Libera - pisarz, tłumacz tragików greckich i Samuela Becketta, reżyser. Autor m.in. powieści „Madame”
i prowadzący spotkanie Mateusz Matyszkowicz (Literatura na trzeźwo, Fronda)