Człowiek Wolności 2013
Historyk z IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami archeologicznymi na tzw. Łączce – miejscu, gdzie w anonimowych grobach grzebano ofiary komunistycznego terroru skazane w sfingowanych procesach bohaterów – został Człowiekiem Wolności 2013 r. Decyzją kapituły konkursu specjalne wyróżnienie otrzymali również Tomasz i Karolina Elbanowscy za zorganizowanie i przeprowadzenie akcji „Ratuj Maluchy”. rozwiń
Laureaci nagrody przyznawanej przez tygodnik „wSieci” odebrali ją na gali, która odbyła się 16 stycznia w Galerii Freta w Warszawie. Jacek Karnowski, redaktor naczelny pisma, opowiedział, skąd wziął się pomysł przyznania nagrody. Dodał także, wręczając statuetki: „Wolność jest cechą charakterystyczną dla Polaków, a dziś szczególnie spleciona z wolnością jest prawda. Wierzę głęboko, że nasz tygodnik to pismo unikalne – jesteśmy prawdziwi na każdym polu. Mamy polski, niepostkomunistyczny kapitał, nikogo nie udajemy, mówimy to, co myślimy. Chcemy troszczyć się o Polskę i Polaków, dlatego też nagradzamy ludzi, którzy służą sprawie. To, co zrobili nasi laureaci, jest wielkim wkładem w przywracanie prawdy”.
W laudacji na cześć Człowieka Roku prof. Jan Żaryn zwracał uwagę na efekty pracy laureata oraz jego zespołu: „Prof. Szwagrzyk przywrócił nam część polskiej elity. Dzięki temu jesteśmy bardziej wolni, możemy odkryć prawdę, która miała być zakopana na zawsze” – mówił redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii”, podkreślając zasługi laureata w przywracaniu pamięci o polskich bohaterach.
Sam nagrodzony skromnie przyznawał, że wszelkie honory należą się jego zespołowi: „Traktuję tę nagrodę jako zobowiązanie. Obiecuję, że tych, których w latach 40. czy 50. pogrzebano pod murem cmentarza, odnajdziemy i zidentyfikujemy. Chciałbym, byśmy wzięli udział w pięknej państwowej uroczystości, gdy zwłoki bohaterów pięknie i godnie pochowamy” – podkreślił historyk, ujawniając, że jeszcze w 2014 r. ruszy trzeci, ostatni etap prac na „Łączce”.
Wagę pracy prof. Szwagrzyka podkreślił obecny na gali senator RP Grzegorz Bierecki: „Potrzebna jest nagroda, która dostrzeże takich ludzi jak laureat dzisiejszego wyróżnienia. Dzięki pracy jego zespołu mamy dziś relikwie wolnej i niepodległej Polski. Widzieliśmy na filmie poświęconym prof. Szwagrzykowi małe trumny ze szczątkami bohaterów naszej historii. Mnie natychmiast skojarzyły się one z relikwiami świętych i męczenników” – mówił.
Z kolei wyróżnienie specjalne dla Karoliny i Tomasza Elbanowskich uzasadniała Dorota Łosiewicz, redaktor naczelna portalu wSumie.pl. Podkreślała obywatelski wymiar akcji „Ratuj Maluchy” kierowanej przez małżeństwo laureatów. „Walczcie dalej o prawo rodziców do zabierania głosu w tej najważniejszej sprawie – w kwestii naszych dzieci. Wyzwań wam nie zabraknie!” – apelowała Łosiewicz.
Państwo Elbanowscy nie kryli radości z przyznanej im nagrody i tłumaczyli, że należy się ono wszystkim rodzicom zaangażowanym w protest: „To wspólna akcja rodziców z całej Polski. Odbieramy ten zaszczyt i honor w ich imieniu. Wierzymy, że rodzice zaczną być traktowani poważnie przez naszych rządzących”.
Imprezę poprowadziła Anna Popek, a o oprawę muzyczną zadbał Włodek Pawlik, pierwszy polski jazzman nominowany do prestiżowej nagrody Grammy.