Czego może nas nauczyć tragedia Julii?
W nowym wydaniu tygodnika "Sieci"
Czasami tragedia, która nie musiała się wydarzyć, budzi sumienie każdego z nas. Ale pozostaje pytanie, dlaczego wszyscy byli odwróceni – pisze Goran Andrijanić w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Coraz częściej słyszymy o tragediach młodych ludzi, którzy nie radzą sobie z presją otoczenia i odbierają sobie życie. Ostatnio opinią publiczną wstrząsnęła samobójcza śmierć 16-letniej Julii, która nie mogła już znieść przemocy, hejtu i poniżania, na jakie od lat była narażona ze strony swoich rówieśników. Goran Andrijanić zwraca uwagę, że choć winnych można wskazać od razu – to ich szybkie napiętnowanie nie będzie służyć budowie więzi społecznych.
Dziennikarz przytacza wypowiedź dr. Szymona Grzelaka – psychologa i prezesa Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZin), powołanego do wspierania rozwoju i zapobiegania problemom dzieci i młodzieży – który podkreśla:
– Moje doświadczenie nakazuje mi uruchomić wyobraźnię i wczuć się w sytuację rówieśników z najbliższego otoczenia Julii – także jej nauczycieli, psychologów, pedagogów i dyrektorów szkół, do których chodziła. W tej chwili wszyscy oni zostali publicznie zlinczowani. Jak teraz się czują w swoich lokalnych społecznościach? Czy ten zbiorowy osąd nie doprowadzi do kolejnej tragedii? Czy wśród publicznie osądzonych nie znajdzie się wrażliwa osoba, która nie wytrzyma tej presji, bo nie tylko nie dołożyła cegiełki do tragedii, lecz także może nawet próbowała coś zrobić, próbowała jakoś pomóc Julii? – ostrzega psycholog.
Goran Andrijanić pyta też o sposoby pomocy młodzieży, szczególnie jednostkom najbardziej wrażliwym. Jak je uchronić przed tragedią?
– Kluczowe jest to, by młody człowiek miał wokół siebie szeroką i sprawną sieć wsparcia, w której wszyscy mają swoją rolę – odpowiada dr Grzelak – rodzice, dalsza rodzina, wychowawcy, rówieśnicy. Ważne jest to, by problemy były wychwytywane na wczesnym etapie. Wtedy często nie trzeba jeszcze interwencji profesjonalisty. Gdy jednak osoby z otoczenia nie umieją sobie poradzić z sytuacją, trzeba prosić profesjonalistów o pomoc i upewnić się, że została ona zaoferowana.
Dr Szymon Grzelak zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny czynnik zwiększający poczucie bezpieczeństwa młodego człowieka i chroniący go przed samobójstwem – duchowość.
– Z wyników badań, które prowadzimy, w tym badań opublikowanych w naszym najnowszym raporcie „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie”, wyraźnie widać, że dla ponad 70 proc. polskiej młodzieży ważnym czynnikiem chroniącym przed złą kondycją psychiczną jest religia i odniesienie do Boga. Ta ochrona w pewnym stopniu dotyczy nawet tych nastolatków, którzy nie chodzą do żadnego kościoła i którzy „zwracają swoje myśli do Boga” tylko kilka razy w roku. Okazuje się, że średnio biorąc, ich kondycja psychiczna jest lepsza niż nastolatków niemających żadnego osobistego odniesienia do Boga i wiary – podkreśla psycholog.
Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji wPolityce.pl: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce24 na 52 kanale telewizji naziemnej oraz u operatorów: Vectra - 825. Polsatbox - 196. UPC/Play 121 i 339. Netia 192. Evio 43 oraz na stronie www.wPolsce24.tv