Warszawa
Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku
W 2020 roku przypada 100 rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, jednej z tych batalii, które decydująco wpłynęły na losy całej Europy, a może i cywilizacji zachodniej. Polacy obronili wówczas Stary Kontynent przed najazdem bolszewickim. Bitwa Warszawska była przełomem w trwającej od listopada 1918 do października 1920 roku wojnie polsko-bolszewickiej – wielkim militarnym triumfie odrodzonej Rzeczypospolitej. Niestety wciąż brakuje miejsca, które godnie opowie o zwycięstwie Polski i ocaleniu Europy.
12 marca br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56, 00-312 Warszawa, początek o godz. 12:00) odbędzie się konferencja „Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku – pamięć i zobowiązanie” – jak godnie upamiętnić największe polskie zwycięstwo militarne XX wieku?, której organizatorem jest Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny „Bitwa Warszawska 1920”. Prezes Instytutu Historycznego prof. dr hab. Grzegorz Łukomski deklaruje, że powołane w grudniu ubiegłego roku stowarzyszenie będzie stanowić zaplecze naukowe przedsięwzięcia i jednocześnie liczy, że konferencja stanie się początkiem konstruktywnej współpracy ponad podziałami i okazją do prezentacji wszelkich pomysłów, inicjatyw i koncepcji związanych z uczczeniem 100 rocznicy Bitwy.
Zachęcamy do wsparcia idei budowy Muzeum. W ten sposób możemy spełnić nasz obowiązek wobec tych, którzy ponad 95 lat temu pod Warszawą obronili Polskę, Europę, chrześcijaństwo. Jest czas, aby dać świadectwo prawdzie historycznej, kształtować postawy patriotyczne i móc z dumą powtórzyć za śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim, że „warto być Polakiem; warto by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita – trwały w Europie”. Wspólnie podejmijmy wyzwanie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, które opowie o wielkim polskim zwycięstwie!
PROGRAM KONFERENCJI:
I. Otwarcie konferencji (12:00–12:20)
Powitanie przez gospodarzy konferencji, wystąpienia gości honorowych
1. Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina
2. prof. dr hab. Grzegorz Łukomski, Prezes SN-B IH „Bitwa Warszawska 1920”
3. Goście honorowi reprezentujący władze państwowe i samorządowe
II. Wystąpienia merytoryczne (część I, 12:20–13:00)
1. prof. dr hab. Grzegorz Łukomski Bitwa Warszawska z perspektywy geopolitycznej
2. prof. dr hab. Adam Dobroński Bitwa o Białystok jako ostatni akord Bitwy Warszawskiej
3. Pokaz trailera filmu dokumentalnego „Zwycięstwo 1920”
Prezentacja projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie
Prezentacja koncepcji Parku Historyczno-Militarnego w Ossowie
Przerwa kawowa (13:00–13:20)
III. Wystąpienia merytoryczne (część II, 13:20–14:50)
4. dr hab. Jacek Sawicki Rekonstrukcje historyczne jako współczesna emanacja historii
5. dr Kamila Pawełczyk-Dura Ks. Ignacy Skorupka – symbol Bitwy Warszawskiej
6. dr Patrycja Kanafocka Udział Polek w Bitwie Warszawskiej
7. Irena Sawicka Bitwa Warszawska na łamach tygodnika „Świat”
8. mgr Roman Wojno Komunikat Naukowy: Bój pod Radzyminem – nowa próba ujęcia po 95 latach – cele i założenia przygotowywanej publikacji dotyczącej boju pod Radzyminem, 12–18 sierpnia 1920 r.
9. mgr Maksymilian Sokół-Potocki Pokaz filmu „Nie tylko koń i szabla – nowatorskie koncepcje wojskowe Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 roku”
IV. Panel dyskusyjny z udziałem prelegentów i gości (14:50–15:30)
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć w serwisie internetowym BitwaWarszawska.org i na stronie facebook.com/InstytutHistorycznyBitwaWarszawska1920. Uruchomiony został również dedykowany kontakt telefoniczny i mailowy do obsługi projektu: +48 881 603 000, [email protected].