Co warto wiedzieć o miodzie?
Miód leśny
Miód leśny kozacki wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru roślin i spadzi. Lokalizacja pasiek w Puszczy Solskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Roztocza Środkowego, pozwala na korzystanie pszczołom z pożytków specyficznego ekosystemu leśno-łąkowego. Roślinność leśna dostarcza pszczołom zasoby nektaru i spadzi, a łąkowa nektaru z roślin miododajnych łąk śródleśnych tego subregionu. Panujące w okolicach Kozaków Osuchowskich wyjątkowe warunki przyrodnicze umożliwiają wyselekcjonowanie miodu o swoistych cechach organoleptycznych.
Miód ten wytwarzany jest w specyficznych warunkach znajdujących się w ulu. Zebrane przez pszczoły nektar i spadź, przerabiane są w ulu i dodatkowo wzbogacane substancjami przez nie wytwarzanymi (np. enzymami). Dzięki pracy pszczół miód leśny stopniowo dojrzewa w zasklepianych plastrach. Tak więc miód leśny powstaje w sposób naturalny, bez jakiejkolwiek ingerencji pszczelarza w jego proces wytwarzania.
Przed skrystalizowaniem ma barwę zielonkawo-herbacianą do jasnobrązowej, a po skrystalizowaniu od jasno, do ciemnobrunatnej. W formie płynnej jest gęstą cieczą, a po krystalizacji przyjmuje postać drobnoziarnistą. Odznacza się słabym, lekko korzennym zapachem, zbliżonym do zapachu wosku pszczelego. Charakteryzuje się jak na miody bardzo łagodnym i przyjemnym dla podniebienia smakiem.
Miód leśny kozacki posiada silne właściwości wzmacniające i regenerujące organizm w stanach wyczerpania fizycznego oraz psychicznego. Polecany jest również w schorzeniach serca i układu krążenia oraz zaburzeń trawiennych.
Miód spadziowy
Posiada barwę od szarozielonej poprzez brązową do czarnej. Ma zapach lekko korzenny. W smaku jest łagodny lekko żywiczny, mało słodki.
Warto wiedzieć:
Zaleca się go spożywać przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, w stanach zmniejszonej odporności organizmu i przy schorzeniach reumatycznych oraz układu nerwowego. Bogaty w mikroelementy i pierwiastki śladowe – znakomicie uzupełnia niedobory organizmu.
Miód wielokwiatowy
Inaczej nazywany miodem tysiąca kwiatów. Pozyskiwany jest przez pszczoły z różnych rodzajów i gatunków roślin kwitnących. Ma barwę jasnokremową do herbacianej. Łagodny w smaku i zapachu posiada duże walory odżywcze.
Warto wiedzieć:
Miód wielokwiatowy wskazany jest w leczeniu stanów alergicznych dróg oddechowych, serca i naczyń krwionośnych oraz wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Miód gryczany
W stanie płynnym ma barwę jasnobrunatną z lekko czerwonym odcieniem. Przy dostępie światła, przechodzi w ciemnobrunatną prawie czarną. Krystalizuje powoli, przyjmując postać gruboziarnistą, niejednolitą. Smak ma mocny, wyrazisty, a nawet lekko piekący.
Warto wiedzieć:
Miód gryczany stosowany jest w leczeniu układu krążenia, miażdżycy, wątroby (działa odtruwająco) oraz niedokrwistości i braku żelaza. Sprzyja odbudowie komórek kostnych.
Pyłek kwiatowy w miodzie
Miód z pyłkiem kwiatowym to wspaniałe połączenie dwóch niezwykle cennych produktów pszczelich. Miód oprócz własnych właściwości korzystnie wpływających na zdrowie i samopoczucie człowieka, dodatkowo pozwala w przypadku tego produktu na łatwiejsze przyswajanie substancji zawartych w pyłku kwiatowym. Po połączeniu miodu z pyłkiem, finalny produkt zachwyca niezwykłym smakiem i aromatem. Odznacza się kremową konsystencją o żółto-zielonej barwie. Pyłek kwiatowy to nie tylko wspaniałe doznania smakowe i zapachowe, ale również bogactwo mikroelementów, białek i enzymów, które dorównują właściwościom zdrowotnym pierzgi pszczelej. To prawdziwa „bomba witaminowa”. Pyłek kwiatowy posiada właściwości odżywcze, odtruwające, antydepresyjne, przeciwmiażdżycowe, antybiotyczne, reguluje trawienie. W połączeniu z miodem może służyć do leczenia chorób alergicznych skutecznie lecząc katar sienny, astmę lub znacznie złagodzić ich objawy. Miód z pyłkiem kwiatowym szczególnie polecany jest osobom narażonym na silny stres, wykonującym ciężką pracę, z zaburzeniami koncentracji, pamięci oraz problemami ze snem, a także osobom starszym, rekonwalescentom oraz kobietom karmiącym. Działa pozytywnie na organizm człowieka wzmacniając go, łagodząc skutki wyczerpania fizycznego i psychicznego. Dla sportowców może stanowić uzupełnienie diety z powodzeniem zastępując sztuczne odżywki. Nadaje się również dla osób z zaburzeniami odżywiania, gdyż wzmacnia apetyt, reguluje przemianę materii, powoduje wzrost czerwonych ciałek oraz poziom żelaza we krwi, a także dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego, gdyż wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Produkt ten posiada właściwości odtruwające zmniejszając szkodliwe oddziaływanie czynników chemicznych na organizm człowieka. Działa ochronnie na wątrobę, wspomaga jej odbudowę. Miód z pyłkiem kwiatowym skutecznie wspomaga leczenie stanów zapalnych jamy ustnej. Posiada właściwości antybiotyczne wstrzymując w przewodzie pokarmowym działanie bakterii chorobotwórczych. Regularne spożywanie tego produktu łagodzi skutki przekwitania u kobiet i mężczyzn, wspomaga leczenie przerostu gruczołu krokowego. Ze względu na wysoką zawartość ryboflawiny i innych bioelementów wpływa na poprawienie ostrości widzenia. Pyłek kwiatowy w miodzie korzystnie odżywia i odmładza skórę, a także przyśpiesza regenerację włosów i paznokci.