Bilet w jedną stronę
Aż 2,8 mln dorosłych Polaków deklaruje chęć wyjazdu z kraju w przyszłym roku.
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Ewa Wesołowska pisze o nowej fali emigracji Polaków.
- Aż 2,8 mln dorosłych Polaków deklaruje chęć wyjazdu z kraju w przyszłym roku, a 700 tys. jest przekonanych, że to zrobi – wynika z najnowszego raportu Work Service opracowanego na podstawie badań Millward Brown – podaje autorka.
Przyczyny decyzji o opuszczeniu Polski wynikają głównie z niskich dochodów młodych ludzi, jakie mogą osiągać w kraju. - Mimo że stopa bezrobocia od kilku miesięcy spada, są w Polsce regiony, w których przekracza 30 proc. (np. powiat radomski czy szydłowiecki). Tam do szczęśliwców należą ci, którzy mają umowę o pracę i dostają 1 680 zł brutto, czyli tzw. płacę minimalną. Większość (jeśli w ogóle pracuje) zatrudniona jest na śmieciówkach i dostaje 5–8 zł za godzinę – pisze dziennikarka.
Również chęć poprawy warunków bytowo-socjalnych skłania do emigracji. - W krajach, do których najczęściej wyjeżdżają Polacy (Niemcy, Wielka Brytania, Holandia), lepiej funkcjonuje służba zdrowia, oświata, a w razie nieszczęścia – pomoc socjalna. Po prostu łatwiej się żyje – zauważa Ewa Wesołowska.
Emigracja milionów młodych Polaków dla kondycji kraju może mieć katastrofalne skutki. Jednym z nich jest spadek liczby urodzeń. - Niechęć Polek do rozmnażania się w kraju potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że od pięciu lat spada liczba dzieci urodzonych w kraju, za to rośnie za granicą. Na przykład w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku Polki urodziły 32 tys. dzieci, czyli o 7 tys. więcej niż w roku 2008 – twierdzi autorka.
Jednocześnie pomimo spowolnienia gospodarczego w krajach UE nie słabnie popyt na polskich pracowników. - Świadczy o tym stale rosnąca liczba ofert w agencjach pośrednictwa pracy i na portalach z ogłoszeniami. Według analizy przeprowadzonej przez serwis Pracuj.pl liczba zagranicznych ofert pracy dla Polaków w I połowie 2014 r. wzrosła w porównaniu z poprzednim o blisko 4 proc. Najwięcej było ich z Niemiec (1 175 ofert, czyli o 39 proc. więcej niż rok temu), następnie z Holandii (307) oraz z Wielkiej Brytanii (288) – Ewa Wesołowska cytuje wynik badań.
Dlaczego Polacy wciąż chcą emigrować na zachód? Jaka przyszłość czeka państwo polskie, gdy za granicę wyjeżdża coraz więcej młodych, wykształconych ludzi? O tym pisze Ewa Wesołowska na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 1 grudnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.