Barbórka
Już od ponad 250 lat kilka dni przed dniem św. Barbary górnicy zakładają galowe mundury i hucznie obchodzą swoje święta.
Tradycja to bogata i pełna zaskakujących wątków. Dlatego wspólnie z firmą KGHM Polska Miedź SA postanowiliśmy państwu przybliżyć charakter najważniejszych dla wszystkich górników uroczystości – czytamy w listopadowym dodatku wGospodarce.
- Na łamach dodatku przybliżamy historię zwyczajów barbórkowych, trudną, ale szczęśliwie zakończoną historię polskiego górnictwa miedziowego, a także słowniczek podstawowych pojęć kopalnianej społeczności, który wyjaśnia m.in. czym jest honorowa szpada górnicza, karczma piwna czy skok przez skórkę.
Historię polskiego górnictwa i obyczaje górnicze przybliża artykuł „Iście polska Barbórka”. - Barbórka – tradycyjne święto wszystkich górników – jest obchodzone m.in. w Niemczech, Austrii i Czechach. Ważną częścią świętowania górniczych tradycji jest karczma piwna, czyli spotkanie gwareckie. (…) Świętowanie Barbórki nie sprowadza się do jednego dnia głównych uroczystości. W Zagłębiu Miedziowym obchody górniczych świąt rozpoczynają się zazwyczaj już w październiku inauguracyjnym Biegiem o Lampkę Górniczą. W listopadzie i grudniu są organizowane spotkania z jubilatami, emerytami oraz matkami, które mają trzech (lub więcej) synów górników. Pod ziemię mogą zjechać też żony górników. (…) W karczmach piwnych tradycyjnie biorą udział tylko panowie. Panie zatrudnione w kopalniach nie są jednak zainteresowane męską imprezą, bowiem świetnie się bawią we własnym gronie podczas combrów babskich. To przeznaczony dla płci pięknej odpowiednik karczmy piwnej, także odbywający się według scenariusza, w którym panuje określona hierarchia – czytamy.
Uchylamy rąbka tajemnicy podziemnego świata górników - w listopadowym dodatku wGospodarce dołączonym do najnowszego wydania tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 30 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.