Archiwum
Wydanie nr 11-12/2019 (78-79)
Głos naczelnego
3Co było, co będzie
6Sto odsłon na stulecie
9Temat miesiąca
10Felietony
27Instytut Pamięci Narodowej
28Wehikuł czasu
38Skarby AGAD
42Tajemnice AAN
44Dusza kontusza
47Zdarzyło się
50Zakład Ubezpieczeń Społecznych
72Język historii
76Polityka historyczna
78Z drugiej strony
80Polonia
82Ziemiaństwo
85Władczynie
88Pełna kultura
89Diabeł nie mógł
104Szlachetne zdrowie
106Czym strzelać
110NAC prezentuje
111Historia okładki
112Ze zbiorów MPW
114Opowieści IPN
115Hist(e)oryczny apel
Mamy tak niezwykłe dzieje, w tym biografie konkretnych ludzi, że nie sposób ominąć historii w naszej codzienności. Zderzamy się z historią choćby przy okazji jakże częstych rocznic. W tym numerze „wSieci Historii” sięgamy po niektóre z nich, sięgamy pamięcią m.in. do czasów nowożytnych, w tym do stałego niepokoju naszych przodków płynącego z sąsiedztwa wschodniego (400. rocznica rozejmu w Dywilinie – najlepszego z możliwych), wchodzimy także w kolejne miesiące II wojny światowej, by towarzyszyć przedstawicielom polskiej nauki, aresztowanym w listopadzie 1939 r. przez Niemców. W końcu przypominamy – dzięki współpracy z IPN – sylwetki kapłanów, głównie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w 35. rocznicę jego śmierci, wpisujących się jako męczennicy za wiarę i Ojczyznę w ciąg pokoleń polskich kapłanów. Polskie kapłaństwo zostało wyznaczone przez życie i odwagę św. Wojciecha, i to od niego pochodzi ta niezwykła misja Kościoła katolickiego w Polsce – nierozerwalnie związanego z obowiązkiem podtrzymywania w nas polskości, a w Europie wiary.
Wielu z nas, Polaków, nie czerpie jednak z tego, że mamy tak wspaniałe dziedzictwo, należnej radości. W początkach 2019 r., a zatem wkrótce po roku, w którym obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości, Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki sondażu. Są one zatrważające: „Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na przełomie listopada i grudnia 2018 roku, lekturę przynajmniej jednej książki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zadeklarowało 37 proc. respondentów. Odnotowany spadek o jeden punkt procentowy (w porównaniu z poprzednim sondażem z 2018 roku) mieści się w marginesie błędu pomiaru. Oznacza to, że podstawowe wskaźniki czytelnictwa – mimo jednoprocentowej różnicy wyniku – są stabilne i nie zmieniły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Podobnie jak w roku ubiegłym 9 proc. Polaków zadeklarowało lekturę co najmniej siedmiu (i więcej) książek w ciągu roku”. 28 proc. badanych nie ma w swoim domu ani jednej książki. Co to oznacza? To znaczy, że ponad 60 proc. Polaków w ogóle nie sięga do książek, a zatem również historycznych. Oznacza to także, że ta część narodu zaspokaja głód wiedzy, odnoszącej się do przeszłości, za sprawą innych narzędzi – zapewne głównie internetu. Narzędzie to jest oczywiście przebogate, ale przecież książka nadal stanowi przestrzeń, w którą zanurzając się, odzyskuje się pełnię wolności. Obawiam się też, że Polacy w większości przestali także czytać periodyki historyczne, omijają programy telewizyjne (polskie i zagraniczne) traktujące o dziejach czy to Polski, Europy, czy świata. To one bowiem mogą pobudzić do dalszego zgłębiania wiedzy.
Większość moich przyjaciół i znajomych – podobnie jak rodzina – mieścimy się w tych 9 proc. czytających Polaków. Podobnie większość – jeśli nie wszyscy – czytelników „wSieci Historii”. Patrzę z zachwytem na najstarszych przedstawicieli moich wnucząt, jak pochłaniają książki, jedna po drugiej, czytają je o wiele szybciej niż ja, gdy miałem naście lat. Warto sobie zatem zadać pytanie: czy jesteśmy w stanie komunikować się jako wspólnota narodowa z sobą nawzajem, jeśli nie potrafimy już przeczytać całej Trylogii? Jeśli nie mamy woli, by trwać we wspólnym kanonie lektur? Pocieszające, że w wyniku ostatniej reformy edukacji w szkołach historia stała się przedmiotem formacyjnym, a nie zawodowym – dzięki temu jej program jest realizowany do ostatniego dzwonka lekcyjnego, do matury.
Jan Żaryn
Leonardo da Vinci, oblicze geniusza i jego twórczości
„Jeśli wierzyć źródłom pisanym z czasów renesansu, Leonardo da Vinci dokonał żywota (2 maja 1519 r.) w obecności Franciszka I, króla Francji; liczył wówczas 67 lat. Nie mamy całkowitej pewności, czy jego odejście do wieczności w ramionach monarchy to fakt czy tylko legenda” – opisuje losy wybitnego artysty i naukowca Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Sprawcy znani i nieznani, czyli zabójstwa duchownych w powojennej Polsce
„Dla komunistów, zwłaszcza dla aparatu bezpieczeństwa, każda osoba, która myślała o drodze kapłańskiej lub zakonnej i w efekcie tego przekroczyła próg furty seminaryjnej czy klasztornej, automatycznie stawała się potencjalnym wrogiem” – pisze w swoim artykule Radosław Peterman.
Mariana Porwita Opus Vitae
„Kampania wrześniowa 1939 r., wstęp do II wojny światowej, została zrelacjonowana w licznych publikacjach, wspomnieniach i historycznych opracowaniach konkretnych zagadnień, lecz szczególne znaczenie dla miłośników historii mają syntezy”. Piotr Świątecki pisze o ocenie działań i decyzji podejmowanych w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., dokonanej przez biorącego w niej udział płk. Mariana Porwita w książce „Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939 roku”.
O współpracy koroniarzy z Mołojcami
„Stosunki między Rzecząpospolitą a Kozaczyzną na przestrzeni dziejów nie należały do najlepszych. Formalnie Sicz Zaporoska była podległa wobec państwa polsko-litewskiego, jednak ze względu na swój charakter często się z tej zależności wyłamywała”. Bartosz Staręgowski w artykule opisuje stosunki między Rzecząpospolitą a Kozaczyzną, skupiając się na wydarzeniach związanych z sojuszem w wojnie z Turkami.