Archiwum
Wydanie nr 9/2018 (273)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
20KRAJ
36SIECI KULTURY
75HISTORIA
86ŚWIAT
92GOSPODARKA
102SPORT
112KUCHNIA
116NA KONIEC
118Układ walczy o życie
Ach, gdyby to było w Rosji czy na Ukrainie! Polskie opozycyjne media z lubością donosiłyby o żenującym polityku, prezydencie ważnego miasta, który kasę trzyma w kopertach, którego żona złożyła oświadczenia o 16 darowiznach, jakie mieli przekazać jej córkom pradziadkowie, na sumę 549 tys. zł. Nikt nie uwierzył, ale nie o wiarę tu chodziło, a uzasadnienie posiadania dziwnie dużej liczby mieszkań. Skromne 36 rachunków w 11 instytucjach finansowych małżonków (podaję za tekstem Marka Pyzy i Marcina Wikły w „Sieci” w lipcu 2016 r.) dopełnia tylko obrazu. Ale skoro to się dzieje w Polsce, w Gdańsku, to cicho sza! Bo prezydent Paweł Adamowicz broni demokracji i wolności.
Plan opozycji i jej mediów był chyba taki: jakoś dojechać z Adamowiczem do końca kadencji, udawać idiotów, ale w kampanii samorządowej wystawić kogoś innego. Ale Adamowicz wie, że jak się robiło takie numery, jakie on robił, to nie można po prostu odejść. To żelazne prawo takich pajęczyn. Ogłosił więc, że jednak wystartuje i nie podporządkuje się żadnym platformerskim rozstrzygnięciom. Na nic apele, w tym Lecha Wałęsy, by zmienił zdanie.
Nie dziwmy mu się. To, co wiemy o jego kontach i mieszkaniach, to pewnie nic przy tym, czego moglibyśmy się dowiedzieć, gdyby odszedł. Ciekawe, czy granica wstydu została przekroczona także w oczach gdańszczan?
Michał Karnowski
W nowym numerze "Sieci"
W nowym numerze tygodnika „Sieci” redakcja podejmuje gorący temat relacji polsko-żydowskich. W wywiadzie z Jonnym Danielsem, założyciel i prezes fundacji From the Depths wyjaśnia, kim jest i co robi w Polsce oraz o co tak naprawdę chodzi w sporze z Izraelem. Myślę, że 90 proc. tego, co uważa się na świecie za polski antysemityzm, to historie, które nie mają oparcia w rzeczywistości – wyjawia w wywiadzie.
Buduję mosty między ludźmi
Dziś jest tak, że młodzi ludzie z Izraela wychodzą z Auschwitz wstrząśnięci tym, co zobaczyli, a potem widzą polskiego policjanta i polskie dzieci jedzące lody. To nakręca niechęć do Polski. Nie ma wiedzy, że to nie Polacy odpowiadają za tę zbrodnię i że również byli ofiarami – mówi Jonny Danielse, założycieli prezes fundacji From the Depths zajmującej się relacjami Polaków i Żydów w rozmowie z Jacekiem i Michałem Karnowskimi.
Kłopoty z pamięcią
Benjamin Netanjahu, Yair Lapid, Ronen Bergman i wiele innych osobistości izraelskiego oraz żydowskiego życia publicznego stało się ostatnio ofiarami dziwnej epidemii. Gdy przychodzi do wspominania wojennych losów ich rodzin, zdarza się im mylić fakty, postaci, okoliczności lub popadać w krzywdzące uogólnienia. Można byłoby to uznać za przypadek, zbyć milczeniem, gdyby nie to, że tych wypadków jest zbyt wiele – pisze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.
Oswajanie zabijania
Szeroki uśmiech, błyszczący brokat, dziewczęcy róż i radosna pochwała zabijania. W taki sposób „Gazeta Wyborcza” przekonuje, że „aborcja jest OK”. Zza lukrowanej tandety boleśnie przebija jednak prawdziwa intencja feministek. Landrynkowa promocja aborcji to wstęp do społecznej demolki… – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” redaktor naczelna portalu wPolityce.pl Marzena Nykiel, komentując treści, jakie znalazły się w ostatnim numerze „Wysokich Obcasów”.
Towarzysz Włodzimierz
Włodzimierz Cimoszewicz już w 1996 r. jako premier przepraszał za nasz antysemityzm, a o Polsce mówił, że bywała dla Żydów złą macochą. Komunistyczny karierowicz, który romansował z SB, a w III RP betonował pozycję postkomuny, jest ostatnim, który w sprawach polskiej historii powinien występować z pozycji moralisty – piszą w nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
Uprzedzić cios
To, co teraz przeżywamy w relacjach polsko-żydowskich, to tylko przedsmak. Za kilka tygodni wpadniemy w wir, który może naprawdę walnąć nami o dno – pisze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci” Piotr Skwieciński.