Archiwum
Wydanie nr 6/2015 (115)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
16KRAJ
20W SIECI KULTURY
51OPINIE
66HISTORIA
78ŚWIAT
86GOSPODARKA
94NA KONIEC
102To tylko prawda
Wielu czytelników pyta naszą redakcję, czy odpowiemy pozwami sądowymi na wszystkie wyzwiska, jakie spadły na nas po publikacji tekstu Andrzeja Rafała Potockiego pt. „Odsłaniamy Grodzką”; czy poprosimy dziennikarskie organizacje oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o reakcję na niepojętą sytuację, gdy dziennikarka Monika Olejnik zachęca gościa, polityka, do podarcia naszej gazety. Pokusa oczywiście jest, bo skala manipulacji przekroczyła wszelkie granice. Okazało się, że nawet cytaty, rzekomo z naszego tekstu, można wymyślać. Mimo ogromnej skali ataku zdecydowaliśmy, że zachowamy spokój. Te emocje są bowiem w jakiejś mierze zrozumiałe, są bezradną reakcją na prawdę. Wszystkie te obelgi ani o centymetr nie podważyły bowiem naszych ustaleń: Anna Grodzka mieszka z szefową swojego biura poselskiego, panią „Lalką” Podobińską. Dom jest ich wspólną własnością, ma jeden adres, jedną skrzynkę na listy, jedno wejście na jedno, w żaden sposób niepodzielone, podwórko. Słowem — są to wszystko cechy wspólnego mieszkania, wspólnego gospodarstwa domowego. Panie mają też wspólnego psa i wspólnie opiekują się kotami. Resztę, wnioski polityczne i medialne, zostawiamy czytelnikom. Jeden pozostaje bezsporny: w tym świecie nic nie jest takie, jakim się wydaje, a skala medialnej kreacji może być potężna. To tylko prawda Wygaszanie nauki.
Michał Karnowski
Wygaszanie nauki
Ostatnią falę protestów społecznych można tłumaczyć wieloletnimi zaniedbaniami rządowej polityki. I można ją przypisywać poczuciu związków, że w roku wyborczym da się więcej wydrzeć. Na tym tle wyróżnia się protest naukowców. Kongres Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, który zebrał się w Warszawie, został zignorowany przez mainstreamowe media. Minister Kolarska-Bobińska wysłała tam nawet nie zastępcę, ale dyrektora. A uczeni biją na alarm.
Po wygaszaniu kopalń mówi się o wygaszaniu kierunków studiów w mniejszych uczelniach. Pieniądze „idą” za studentem, co oznacza, że w czasach niżu demograficznego jest ich mało. Odpowiedzią powinna być zmiana systemu finansowania, tak aby dać mniej licznym grupom możliwość studiowania w komforcie i podtrzymać badania.
W takich miastach jak Lublin czy Opole posiadanie własnych humanistów to warunek posiadania własnych elit, podtrzymywania kultury i polskości. Naukowcy narzekają też na system rozdzielania grantów: dyskryminuje on humanistykę, a w jej ramach preferuje prace niezwiązane z naszą historią i kulturą. Zmiana tego jest zadaniem państwa — to nie socjalizm, to interes narodowy. Obecny system stworzyła koalicja rządząca. Warto, aby polska inteligencja wyciągnęła z tego wnioski.
Piotr Zaremba
Nowe wydanie tygodnika „wSieci”
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: o zagrożeniach związanych z zapłodnieniem in vitro, powrocie słynnej serii „Sensacje XX wieku” oraz apel znanych opozycjonistów do władz w sprawie górników: „Nie strzelajcie do ludzi!”
Nieudane zabawy w Boga
Maja Narbutt w temacie tygodnia w nowym numerze tygodnika „wSieci” pisze o zagrożeniach związanych z zapłodnieniem in vitro.
Nie strzelajcie do ludzi!
Troje legendarnych opozycjonistów: Zofia Romaszewska, Jan Olszewski i Krzysztof Wyszkowski na łamach tygodnika „wSieci” zgodnie apelują do władzy: Nie strzelajcie do ludzi!
Powrót pana od historii
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marcin Wikło pisze o działalności Bogusława Wołoszańskiego, twórcy znanej serii programów historycznych.
Sierp i młot nad Atenami
— Nie jest przypadkiem to, że nowy grecki premier Alexis Tsiprias niemal od dziecka był działaczem komunistycznym, a jego partia Syriza uczciła swoje wielkie wyborcze zwycięstwo wywieszeniem ogromnej czerwonej płachty z sierpem i młotem – pisze Jan Rokita w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.