Archiwum
Wydanie nr 51/2016 (212)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
20KRAJ
32W SIECI KULTURY
87ŚWIAT
100GOSPODARKA
106SPORT
118KUCHNIA
128NA KONIEC
134Warto licytować
Przy okazji protestów grudniowych, a także za sprawą pytań o przeszłość posła Stanisława Piotrowicza opozycja zakwitła antykomunistycznymi emocjami. Skandowaniu „Precz z komuną” nie było końca, a PiS już wprost zrównywano z PZPR. Ludzie nieznani dotąd z takiej postawy wręcz kipieli obrzydzeniem na samą myśl o komunizmie. To antykomunistyczne wzmożenie jest zjawiskiem świeżutkim. I warto z niego skorzystać. W końcu w Polsce jest co dekomunizować. Po obniżeniu emerytur funkcjonariuszy SB i ZOMO można się zastanowić nad usunięciem pomników zbrodniarzy z najważniejszych narodowych nekropolii. Po degradacji przywódców junty można rozważyć podobny krok wobec mniej ważnych oficerów z krwią na rękach. Można również zaproponować, by każdy uczestnik życia publicznego obowiązkowo eksponował członkostwo w PZPR, np. gdy kandyduje w wyborach lub zabiega o publiczne stanowisko. Wreszcie – czy na pewno nie da się odzyskać nic z majątku ukradzionego społeczeństwu przez ludzi nomenklatury w okresie transformacji? Opozycja takiej licytacji nie wytrzyma i maski antykomunistów szybko spadną. Już to widzimy w sprawie ustawy dezubekizacyjnej. Bo gdy przychodzi do konkretnych działań, głębsze zaplecze, wywodzące się przecież z PRL, złapie za nogawkę. Na nic więcej niż puste okrzyki nie pozwoli.
Jacek Karnowski
Świąteczne wydanie tygodnika „wSieci” – aż 148 stron do czytania
To będzie jedno z najważniejszych zadań w 2017 r.: wytłumaczenie Polakom, by się nie obawiali. Pokazanie, że nie zabraknie ani na 500+, ani na inne potrzeby – wyjaśnia premier Beata Szydło w rozmowie z dziennikarzami „wSieci”, Marzeną Nykiel i Jackiem Karnowskim.
Polacy, lubmy się trochę bardziej
To będzie jedno z najważniejszych zadań w 2017 r.: wytłumaczenie Polakom, by się nie obawiali. Pokazanie, że nie zabraknie ani na 500+, ani na inne potrzeby – wyjaśnia premier Beata Szydło w rozmowie z dziennikarzami „wSieci”, Marzeną Nykiel i Jackiem Karnowskim.
Tajemnica skradzionego obrazu
Skradziony obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” odnaleziono po 19 latach. To jednak nie finał tej historii i wcale nie musi się ona skończyć happy endem. Nie wiadomo, czy obraz wróci do właściciela. Handel dziełami sztuki ma swoją ciemną stronę, o której zwykle się nie mówi – pisze na łamach tygodnika „wSieci” Maja Narbutt, komentując głośną ostatnio sprawę odnalezienia obrazu Wojciech Kossaka.
Kto sieje wiatr…
Teza o silnym jak nigdy podziale wśród Polaków jest wymysłem środowisk, które potrzebują konfliktów na ulicy, bo po przegranej przy wyborczej urnie jedynie tu widzą możliwość odzyskania swojego eldorado. W swej histerii odwracają pojęcia, mówią o rodzącym się totalitaryzmie, przy wsparciu części mediów przekonują o trwającej wojnie domowej. Tylko taką widzą dla siebie szansę: spokoju ma nie być – o ostatnich wydarzeniach na polskich ulicach piszą Marek Pyza i Marcin Wikło.
Krajobraz po Rzeplińskim
Siedem grzechów głównych odchodzącego prezesa Trybunału Konstytucyjnego – wymienia na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.
Betlejem, miasto Boga
W tym mieście doszło do wydarzenia, które zmieniło los świata. Było tak przełomowe, że do dziś dzielimy dzieje ludzkości na czas przed nim i po nim – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny w artykule „Betlejem, miasto Boga”.