Archiwum
Wydanie nr 51-52/2018 (316-317)
NA POCZĄTEK
6BOŻE NARODZENIE
22K R A J
30Ś W I A T
56POD CHOINKĘ
60NA KONIEC
136Szaleństwo odległych struktur
Dwie informacje z ostatniego tygodnia, dwie przeciwstawne tendencje. Pierwsza: pod auspicjami ONZ przyjęto Światowy Pakt w sprawie Migracji (Global Compact for Safe and Orderly Migration – GCM). Zakłada on, że każdy człowiek będzie mógł sobie wybrać miejsce do życia. Czytając wprost, oznacza to plan wielkiego wymieszania narodów, migracyjnego armagedonu, o skali przekraczającej nawet to, co czynił zbrodniczo Józef Stalin. Obywateli nikt nie pytał, co o tym sądzą. Na szczęście kilka krajów, w tym Polska, sprzeciwia się temu szaleńczemu pomysłowi.
I druga: rząd włoski zdołał jednak zatrzymać proceder rzekomego ratowania (w rzeczywistości – dowożenia) rozbitków na Morzu Śródziemnym przez wyspecjalizowane organizacje, często dogadane z przemytnikami ludzi. Mimo potężnej medialnej presji, mimo unijnych nacisków zdesperowani Włosi zrobili krok ku skuteczniejszej ochronie własnych granic (więcej o tym znajdą państwo w tekście Aleksandry Rybińskiej na s. 56–58).
Jak widać, w sytuacjach kryzysowych wciąż to właśnie państwa narodowe są jedynymi organizmami zdolnymi do skutecznej służby obywatelom. I tylko w nich głos opinii publicznej, wola mieszkańców coś znaczą. Struktury oenzetowskie, unijne bywają pożyteczne, bywają niemądre, ale zawsze są bardzo daleko, otoczone kordonem pośrednich ciał. Presja na nie jest trudna i długotrwała, a mechanizmy demokratyczne są bardzo zawodne.
Michał Karnowski
W świątecznym wydaniu „Sieci"
Najnowszy świąteczny numer tygodnika „Sieci” odkrywa tajemnice Maryi. Matka Boża jest najbardziej popularną i rozpoznawalną kobietą w dziejach świata, a jednak mało o niej wiemy - Grzegorz Górny przybliża historię i nieznane fakty z jej życia. W nowym numerze także wywiad z prezesem Narodowego Banku Polskiego, prof. Adamem Glapińskim. Specjalne wydanie świąteczne tygodnika „Sieci” to aż 148 stron.
Tajemnice Maryi
Jest najbardziej popularną i rozpoznawalną kobietą w dziejach świata. Żadna inna przedstawicielka płci pięknej nie doczekała się tak wielu hołdów, wyrazów czci, oznak wdzięczności. Tylu rzeźb, obrazów, pieśni i utworów literackich. Żadna nie była darzona autentyczną miłością przez tylu ludzi na wszystkich kontynentach– pisze Grzegorz Górny w najnowszym, świątecznym numerze tygodnika „Sieci”.
Jest najbardziej popularną i rozpoznawalną kobietą w dziejach świata. Żadna inna przedstawicielka płci pięknej nie doczekała się tak wielu hołdów, wyrazów czci, oznak wdzięczności. Tylu rzeźb, obrazów, pieśni i utworów literackich. Żadna nie była darzona autentyczną miłością przez tylu ludzi na wszystkich kontynentach– pisze Grzegorz Górny w najnowszym, świątecznym numerze tygodnika „Sieci”.
Porażka imigracyjnych ideologów
Jeszcze rok temu po Morzu Śródziemnym pływało 10 statków organizacji pozarządowych, które wyławiały i „podwoziły” do Europy imigrantów. Dziś można tam zobaczyć głównie statki handlowe i łajby rybackie. A to za sprawą przede wszystkim twardej polityki nowego włoskiego rządu– pisze Aleksandra Rybińska w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”
Kaczyński 2019
Rok 2019 w obozie dobrej zmiany będzie należał do Jarosława Kaczyńskiego – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Stanisław Janecki.
Nieprzyjemny dylemat Katarzyny Lubnauer
Rozbiór i upadek Nowoczesnej są zdarzeniami znaczącymi dla polskiej polityki co najmniej z dwóch powodów. Oto jesteśmy świadkami politycznego fiaska jedynego środowiska politycznego, które próbowało dochować wierności ideałom liberalnym. Czyli tym ideałom, które nie tak dawno odegrały rolę formującą w odrodzeniu niepodległości państwowej i wigoru polskiej gospodarki– pisze Jan Rokita w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Finansowy zamach stanu
– Siły polityczne, które chcą powrócić do władzy, myślą o zapewnieniu swojej dominacji już „na zawsze”. Ma im to umożliwić wejście Polski do strefy euro. Ale bez zmiany prezesa banku centralnego nie będzie to ani łatwe, ani proste, ani szybkie. A może w ogóle nie będzie możliwe – mówi prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.