Archiwum
Wydanie nr 50 - 51/2015 (159-160)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
24KRAJ
34W SIECI KULTURY
75HISTORIA
88ŚWIAT
92GOSPODARKA
98ŚWIĘTA
106NA KONIEC
120Oni są z nami
To już piąte święta Bożego Narodzenia po tragedii smoleńskiej. Dla bliskich i rodzin tych, którzy zginęli na rosyjskiej ziemi, to czas szczególnie trudny. Szanowni Państwo, pamiętajcie, proszę, w tych dniach Bożego Narodzenia, że nasze, redakcyjne oraz czytelnicze, myśli i modlitwy są z Wami. I zawsze będą. Jak ciężką i nieludzką walkę o prawdę toczyli bliscy ofiar Smoleńska przez ostatnie lata, uzmysławiają rozmowy przeprowadzone przez dziennikarza tygodnika „wSieci” Marka Pyzę i zebrane w poruszającej książce „Pogrzebana prawda”. Serdecznie ją polecam. Porządkuje naszą wiedzę, udowadnia, jak bardzo po macoszemu poprzednie władze potraktowały tę największą narodową tragedię po 1945 r.
I wskazuje, dlaczego morze rozpaczy nie zdołało nas zalać. Wola narodu, który nigdy nie zapomina, okazała się silniejsza niż sprzęgnięte maszynerie kłamstw. Niezwykłe społeczne poruszenie, odbudowanie intelektualnej i organizacyjnej siły obozu patriotycznego zapisze się godnie w polskiej historii. Obraz jest na koniec roku zaskakująco pozytywny. Prezydentura znów jest w godnych rękach, ludzie czczący pamięć ofiar mogą liczyć na wsparcie ministra obrony, a śledztwo zostanie wreszcie podjęte na poważnie. No i godny pomnik na Krakowskim Przedmieściu też chyba powstanie szybciej, niż można się spodziewać. Tyle, tylko tyle, możemy dla Nich zrobić. Bo tej straty nic nie wyrówna.
Michał Karnowski
Świąteczne wydanie tygodnika „wSieci”
Tajemnicę Gwiazdy Betlejemskiej odkrywa przed Czytelnikami świątecznego wydania tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, a Milena Kindziuk pisze o najstarszej szopce bożonarodzeniowej.
POCIĄG DO GÓRY ZŁOTA
Złotego pociągu nic już nie zatrzyma. Popędził przez media całego świata, przemknął przez pierwsze strony gazet, choć tkwi podobno w tunelu pod Wałbrzychem. Wiele wskazuje na to, że jeśli zostanie odkopany, czeka nas sporo niespodzianek. Ale poszukiwania złota III Rzeszy na tym się raczej nie skończą najnowszym numerze – pisze Maja Narbut w najnowszym, świątecznym numerze tygodnika „wSieci”.
Polskie megahistorie dla filmowców na całym świecie
To się nadaje do Hollywood - 5 pomysłów na polską superprodukcję przedstawiają publicyści tygodnika „wSieci” na łamach dodatku specjalnego w świątecznym wydaniu tygodnika.
Życie poza skocznią
- Z Kamilem Stochem, mistrzem świata, dwukrotnym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich, w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” rozmawia Cezary Kowalski.
NAJMNIEJ SPODZIEWANIE GOŚCIE W STAJENCE
- O zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów – pisze Przemysław Barszcz, leśnik, prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej w najnowszym, świątecznym numerze tygodnika „wSieci”.
Minister Rafalska: Cieszę się, że zaczęliśmy rozmawiać o pomocy społecznej
- Rodzina z trójką dzieci dostaje dodatkowo 1 tys. zł. Z pomocy społecznej miałaby może 300, 400 zł. I nie musi się martwić, że nie spełni kryterium dochodowego - z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, rozmawia Ewa Wesołowska w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
TAJEMNICA GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ
Przez stulecia naukowcom nie dawało spokoju pytanie, czym właściwie był ów znak na niebie, który przyprowadził mędrców ze wschodu do Judei – pisze w świątecznym wydaniu tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, redaktor naczelny magazynu „Fronda”.
BÓG SIĘ RODZI, A OJCZYZNA W NIEWOLI – patriotyczne kolędy w tygodniku „wSieci”
W czasach dla nas, Polaków, szczególnie znaczących czy trudnych powstawały kolędy „specjalne”, patriotyczne. Pieśni te były pisane nierzadko przez wielkich mistrzów pióra – przypomina na łamach świątecznego wydania tygodnika „wSieci” Tomasz Łysiak.