Archiwum
Wydanie nr 5/2018 (269)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
20POLSKA W DAVOS
28KRAJ
34SIECI KULTURY
67OPINIE
78ŚWIAT
84GOSPODARKA
90SPORT
100KUCHNIA
104NA KONIEC
106Kogo cieszą naziści?
Opowiadanie się po stronie jakiejkolwiek zbrodniczej ideologii jest splunięciem na groby jej ofiar. W przypadku nazistów są to głównie Żydzi zagazowani w obozach śmierci i Polacy zabijani tylko za to, że byli Polakami. To splunięcie na wysiłek żołnierzy Wojska Polskiego, na gruzy Warszawy zamordowanej w powstaniu, na tragedię milionów ludzi. Ktoś, kto tego nie pojmuje, nie kwalifikuje się do tego, aby być Polakiem. Pytanie, czy w ogóle posiada ludzkie uczucia i rozum.
Mimo to debata na ten temat jest jałowa. Bo od razu można było przewidzieć jej ciąg dalszy. Że oto pokazane w TVN obrazki świadczą o tym, że większość Polaków to dobrze zakamuflowani naziści. Że winę ponosi PiS, które rzekomo sprzyjało takim wybrykom. Że stoi za tym Kościół katolicki itd., itp.
Potem ten stek bzdur, niepopartych żadnymi dowodami, trafia do zagranicznych mediów, gdzie tworzy się wizję Polski jako kraju bez mała nazistowskiego, w którym codziennie bije się Murzynów i Żydów na ulicach i który do tej pory nie rozliczył się ze swoich „win” za Holokaust.
Przepraszam, ale w takiej debacie nikt uczciwy, o zdrowych zmysłach oraz o choćby minimalnej wiedzy uczestniczył nie będzie. Mogą to robić jedynie ci, którym wyskoki marginalnej grupki nazistów sprawiają rzeczywistą radość i satysfakcję, dając marne oparcie dla ich mocno naciąganych tez o „faszystowskiej naturze” Polaków.
Konrad Kołodziejski
Wielka szansa
W wywiadach, które podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przeprowadziłem (dla wPolityce.pl) z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, wybrzmiewają dobitnie dwie tezy. Pierwsza – że nagonka na Polskę była efektem dostrzeżenia w nas poważnej konkurencji. I druga – że najgorsze za nami; że widać zmianę podejścia i możemy się przebijać z pozytywnymi przekazami o naszych reformach.
– Moi rozmówcy zauważają nacisk na innowacje, rozwój, widoczne także w moim, prezydenckim, wsparciu dla start-upów i polskiej ekspansji gospodarczej za granicą. Wielu tak ambitny program imponuje – mówi prezydent Duda. – Nasz dialog z Brukselą i obrona reform są już dostrzegane. Kiedy pokazuję, że w budżecie za rok 2017 mieliśmy 40 mld więcej, a deficyt jest mniejszy o kilkadziesiąt miliardów mimo przekazania na cele społeczne dużych sum, to moi rozmówcy się zgadzają, że to, co robimy, ma sens; że ten model działa bardzo dobrze – dodaje premier Morawiecki.
Gdy dodamy do tego aktywną obecność w Davos polskich koncernów, w tym Banku Pekao i prezesa Michała Krupińskiego, PZU i prezesa Pawła Surówki, obraz jest pełny.
Polski przykład miał być w zamyśle autorów antypolskiej histerii ostrzeżeniem przed odejściem od skrajnie liberalnego, a często złodziejskiego, modelu. Zaczyna być poważną zachętą. Dla odważnych narodów i mądrych rządów.
Michał Karnowski
„Sieci”: Zejście z bagnetów
Wbrew całości elit można rządzić, ale jest to sytuacja odbierana jako tymczasowa. Lepiej zneutralizować ich większość, tak aby władzy nie kochała, ale też nie odczuwała do niej nienawiści. Może się to stać możliwe, bo obóz rządzący ewoluuje i wrażliwość radykałów określa jego postawę w coraz mniejszym stopniu – na łamach nowego wydania „Sieci” pisze Piotr Skwieciński.
Jak wrobili gen. Błasika – tygodnik „Sieci” ujawnia nagrania z posiedzeń komisji Millera
Dotarliśmy do nagrania z ostatniego posiedzenia komisji Millera. Dyskusja ekspertów, którzy mają wyjaśnić śmierć państwowej elity, wygląda na farsę. Do ostatnich minut toczone są absurdalne spory, jak zapisać w raporcie to, czym nas karmiono przez długie miesiące, a co nie daje się udowodnić. Przyznają to sami członkowie KBWLLP. Mimo to założone przez nich na początku tezy – wina załogi i naciski ze strony gen. Błasika – zostają podtrzymane, choć nic tu nie trzyma się kupy – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Marek Pyza.
Mamy czym się pochwalić – premier Mateusz Morawiecki na łamach „Sieci”
– Możemy pokazać na własnym przykładzie, co się dzieje, gdy rządy obejmuje obóz polityczny naprawdę wierzący w to, że państwo może służyć społeczeństwu i gospodarce, że państwo to nie jest piąte koło u wozu wielkiego kapitału, że procedury finansowe, podatkowe to nie jest obszar, w którym przestępcy mogą sobie hulać jak wiatr po dzikim polu, że możemy zastosować nowoczesne metody korporacyjne do analizy danych, tzw. big data w służbie prawa – wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Michałem Karnowskim.
Polska imponuje – prezydent RP, Andrzej Duda na łamach „Sieci”
– Nasz wzrost gospodarczy, sytuacja budżetu, przewidywalne rządy – to jest dostrzegane, nasi partnerzy to widzą, pytają, jak nam się udało pomóc rodzinom, a jednocześnie poprawić sytuację finansów publicznych. Rozumieją też, że musimy zmienić sądownictwo. Często się dziwią, że robimy to dopiero teraz – mówi prezydent Andrzej Duda podczas wywiadu udzielonego Michałowi Karnowskiemu w Davos.
Na łamach nowego numeru tygodnika „Sieci”: Jak wrobili Błasika!
Najnowszy numer tygodnika „Sieci” ujawnia kulisy tworzenia raportu komisji Millera. Nagrania z ostatniego posiedzenia tej komisji jasno wskazują, że ustalenia ekspertów, którzy mieli wyjaśnić śmierć najwyższych osób w państwie, to okrutna farsa. W nowym numerze „Sieci” szokujące fragmenty stenogramów z posiedzenia komisji.
“Sieci”: Kasta celebrytów według Feusette’a
Wiele się dziś mówi o nadzwyczajnej kaście sędziów, ale przecież takich kast tworzonych przez ludzi przekonanych o swej wyższości nad innymi mamy w Polsce znacznie więcej. Jedną z nich tworzą artyści celebryci – na łamach tygodnika „Sieci” o poczuciu wyższości polskich celebrytów pisze Krzysztof Feusette.