Archiwum
Wydanie nr 46/2014 (102)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
16KRAJ
22DODATEK
45W SIECI KULTURY
55OPINIE
72HISTORIA
80ŚWIAT
83GOSPODARKA
88NAUKA
96SPORT
98NATURA DLA LUDZI
100ZDROWIE
102NA KONIEC
106CZY MOŻE RZĄDZIĆ?
Obywateli II RP, w tym szczególnie Żydów, masowo okradano trzykrotnie. Najpierw robili to Niemcy, mordując i przejmując majątki. Następnie robiła to Polska Ludowa, która w Warszawie tzw. dekretem Bieruta pozwoliła sobie na akcję upaństwawiania ziemi i budynków. Trzecią falę złodziejską właśnie obserwujemy.
Sfałszowane dokumenty, lipne pokrewieństwa, przedziwne spadki i jeszcze dziwniejsze decyzje administracji i sądów – w ten sposób w III RP grabi się majątek nieżyjących już od dawna prawowitych właścicieli. Media każdego dnia donoszą o dramatach z tego wynikających. Prawdziwi spadkobiercy nie mogą się dobić sprawiedliwości, cicho o uczciwej reprywatyzacji, za to butne grupy biznesowe wyrzucają lokatorów z nielegalnie przejętych kamienic, przejmują szkoły i boi- ska. Przeciwstawienie się tym patologiom wymaga odwagi i czystego sumienia. Inaczej nic się nie zrobi, jest się też podatnym na szantaż. W grze są prze- cież setki milionów, może i miliardy.
Lektura tekstu Marka Pyzy pokazuje, że najbliżsi Hanny Gronkiewicz-Waltz zarobili miliony na spadku, który im się nie należał, na kamienicy, która przed wojną nie była własnością ich przodków, ale obcych im ludzi. Sprawa ta ma swój wymiar etyczny, budzi niesmak. Ale ma też praktyczny – ktoś z takim bagażem nie może dobrze rządzić tak wielkim miastem.
MICHAŁ KARNOWSKI
Nowe wydanie tygodnika "wSieci"
Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz (w tym jej mąż) zarobiła fortunę na sprzedaży kamienicy ukradzionej prawowitym żydowskim właścicielom. Pani prezydent twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. nasze ustalenia to podważają - pisze Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
Wybory nie do zlekceważenia
W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba tuż przed nadchodzącymi wyborami przygląda się pracy samorządowców i kilku wstrząsającym decyzjom podjętym przez samorządy.
Jestem fanką tradycyjnej rodziny
Mówi w rozmowie z Agnieszką Ponikiewską wspierającą kampanię „Rodzina ma głos” Natalia Niemen - piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.
Krew na rękach byłego senatora?
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jerzy Jachowicz opisuje postać Aleksandra G., zatrzymanego w ubiegłym tygodniu pod zarzutem udziału w zabójstwie Jarosława Ziętary, dziennikarza śledczego „Gazety Poznańskiej”.
Siedmiu wspaniałych
Niepodległość wywalczyły co prawda tysiące anonimowych żołnierzy, ale kto wie, jak sprawy potoczyłyby się bez kilku ikonicznych dla tej walki jednostek. Charyzmatyczni, bezkompromisowi, całkowicie pochłonięci ideą zakończenia rozbiorów Polski – sylwetki „Siedmiu Wspaniałych” przedstawia Wojciech Lada w specjalnym dodatku do tygodnika związanym z Narodowym Świętem Niepodległości, 11 listopada.
Waltzem wokół kamienicy
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marek Pyza ujawnia kulisy przejęcia przez rodzinę Hanny Gronkiewicz-Waltz kamienicy ukradzionej w wyniku perfidnego oszustwa.