Archiwum
Wydanie nr 41/2013 (45)
Temat tygodnia
16Kraj
26W SIECI Kultury
55Opinie
84Historia
92Świat
98Gospodarka
104Sport
110Polska dla ciekawych
112Na koniec
118Demokracja to coś więcej
Michał Karnowski, dziennikarz
W chwili, gdy oddajemy do druku ten numer „wSieci”, wynik referendum warszawskiego nie jest znany. Ale kilka wniosków
jest oczywistych bez względu na to, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje, czy odchodzi. W tej kampanii zobaczyliśmy bowiem, jak w praktyce obóz rządzący wyobraża sobie demokrację. Nie chodzi tylko o to, że nagle porzucono propagandę obywatelskiej aktywności, cynicznie, z udziałem premiera i prezydenta, zagrano na zbicie frekwencji.
Najbardziej niepokoją machlojki w systemie głosowania: żonglowanie lokowaniem komisji wyborczych tak, by ludzie się pogubili.
Zniechęcanie niezameldowanych mieszkańców do wpisywania się na listy wyborcze, z wizytacjami strażników miejskich włącznie. Presja na ludzi zatrudnionych w urzędach, szkołach i spółkach miejskich, by nie szli głosować. Wreszcie stronnicze zachowanie Państwowej Komisji Wyborczej. Do tego skandaliczna postawa części mediów, które nie miały oporów przed napuszczaniem organizacji kombatanckich na opozycję za użycie na plakatach litery „W”. Gdzie były te media i te organizacje, kiedy w niemieckim serialu naprawdę szkalowano AK-owców? Milczały.
Demokracja to nie tylko głosowanie. Głosuje się także w Rosji i na Białorusi. Bez jasnych, nienaruszalnych reguł debaty oraz kampanii, niezależnych organizacji, wolnych mediów i odrzucenia wszelkich nacisków na obywateli, staje się ona fikcją, pustą fasadą. To, co działo się w Warszawie, pokazało, jak blisko takiej sytuacji jesteśmy.
Nagonka na Kościół czerpie z wzorów totalitarnej propagandy
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marzena Nykiel pisze o nagonce mediów
na środowisko księży.
„Zwykły” mord polityczny
- W III RP zdarzyło się jedno morderstwo na tle politycznym. Wdowa po ofierze zwróciła się do szefa rządu o przyznanie renty specjalnej. Premier podejmuje decyzje w takich sprawach uznaniowo. Jednak tym razem trwała długa wymiana korespondencji. Urzędnicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zrobili wszystko, by wniosek kobiety oddalić. A przy okazji ją upokorzyć. W to, co odpowiedział wdowie Donald Tusk, trudno uwierzyć – pisze Marek Pyza.
Tajemnice Chmielewskiej
- Była zagadką, kobietą osobną, niezależną. Choć zostawiła nam swoje pamiętniki, po ich lekturze nie mamy wcale pewności, czy rozwikłaliśmy wszystkie jej tajemnice – pisze o Joannie Chmielewskiej, pisarz, satyryk, dziennikarz, Marcin Wolski.
Kosmiczne pozdrowienia
W najnowszym numerze „wSieci” Wojciech Lada pisze o niezwykłym nagraniu przez Polkę przesłania z Ziemi umieszczonego w sondzie Voyager.