Archiwum
Wydanie nr 40/2014 (96)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
16KRAJ
22W SIECI KULTURY
50OPINIE
62HISTORIA
74ŚWIAT
86GOSPODARKA
90SPORT
94STYL ŻYCIA
98DOM
100ZWIERZĘTA
102NA KONIEC
106Cenna karta
Dziennikarskie śledztwo „wSieci” przynosi informację dosłownie bezcenną: Polska nigdy skutecznie nie zrzekła się prawa do odszkodowania za straty poniesione z rąk niemieckiego okupanta. A chodzi o straty liczone w bilionach złotych, z oczywistym zastrzeżeniem, że żadne pieniądze nie przywrócą życia pomordowanym.
Mamy więc w ręku solidny argument. Najpierw, jak proponuje dr Kostrzewa-Zorbas, do negocjacji. Później, w razie niepowodzenia, sprawa mogłaby trafić przed oblicze międzynarodowych trybunałów.
Polski rząd powinien sprawę podjąć. Spokojnie, elegancko, ale stanowczo. Nie tylko w nadziei na pieniądze, które przeoranej wojną Polsce należą się jak mało komu. Także dlatego, że 75 lat po wybuchu wojny państwo niemieckie czuje się coraz mniej ograniczone zbrodniczą przeszłością. W miejsce poczucia winy pojawia się dobrze znane z historii poczucie wyż-szości wobec wschodnich sąsiadów. Niemiecka soft power konsekwentnie też wspiera fałszowanie historii, czego przykładem był serial „Nasze matki, nasi ojcowie”. W tym kontekście wysunięcie przez Polskę poważnych roszczeń może przynieść otrzeźwiające skutki.
JACEK KARNOWSKI,
Ucieczka od kuchni
Sławetna „kobieca” wypowiedź premier Kopacz o Ukrainie (trzeba się zamknąć w kuchni i nie można się wdawać w awanturę z napastnikiem) jest kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że nadciąga zmiana w polskiej polityce wschodniej. Rządzący wyraźnie zamierzają zakończyć okres, w którym Polska liderowała w antyrosyjskim sprzeciwie. Ostatni rok, w którego czasie Tusk był zmuszony do widowiskowej zmiany swego dotychczasowego kursu, okazał się tak spektakularny, że przyćmił okres flirtu Warszawy z Kremlem. A przecież był tylko epizodem, bo od momentu objęcia władzy PO dawała się poznać raczej jako partia zwolenników „resetu” z Moskwą kosztem redukcji wsparcia dla Kijowa. Teraz platformersi wydają się skłonni do powrotu do linii może nie prorosyjskiej, ale mainstreamowej. Do linii niewychylania się poza główny nurt ustalany przez Berlin. Dlaczego? Zapewne dlatego że antymoskiewska linia Polski powodowała ostatnio wzrastającą niechęć stolic Zachodu. A PO nie jest partią, w której genach byłaby zapisana niepokorność wobec możnych tego świata. Stąd chęć jak najszybszej zmiany tej sytuacji, powrotu do roli wzorowego ucznia Angeli Merkel. Chęć tak wielka, że owocująca czymś na granicy żenady.
PIOTR SKWIECIŃSKI
Nowe wydanie tygodnika „wSieci”
W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: sensacyjne wyniki naszego śledztwa – Polska nigdy skutecznie nie zrzekła się odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową - to 850 mld dolarów, Jan Rokita o Ewie Kopacz, prof. Witold Kieżun o zarzutach dotyczących jego współpracy z SB, senator RP Grzegorz Bierecki o zmianie na szczytach władzy, siedem kroków do sukcesu polskich siatkarzy, aktor Tomasz Kot o filmie, w którym brawurowo wcielił się w postać prof. Zbigniewa Religi. Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży już od 29 września.
Biliony za II wojnę światową
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas pisze o wynikach śledztwa, które prowadził przez ponad rok, i które dostarczyły nowych, szokujących informacji na temat reparacji wojennych za II wojnę światową.
Pani premier na widowni
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jan Rokita ocenia skład nowego gabinetu premier Ewy Kopacz.
Chciałem umrzeć, gdy to powiedzieli
W najnowszym tygodniku „wSieci” z wybitnym ekonomistą, uczestnikiem Powstania Warszawskiego prof. Witoldem Kieżunem rozmawiają Piotr Zaremba, Piotr Skwieciński
i Michał Karnowski.
Komorowski jest do pokonania
W najnowszym tygodniku „wSieci” Jacek i Michał Karnowski rozmawiają z senatorem RP, współtwórcą Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, przewodniczącym Światowej Rady Związków Kredytowych Grzegorzem Biereckim - o zmianie na szczytach władzy, kandydacie PiS na prezydenta i ataku na SKOK-i.
Dawca drugiego życia
„Bogowie nie są pomnikiem, nie ukrywają słabości bohatera” – mówi w rozmowie z Jolantą Gajdą-Zadworną aktor Tomasz Kot, który brawurowo wcielił się w postać Zbigniewa Religi.
Siedem kroków do sukcesu
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Cezary Kowalski analizuje, co przyczyniło się do sukcesu polskich siatkarzy.