Archiwum
Wydanie nr 39/2021 (461)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
20KRAJ
26ŚWIAT
62SIECI KULTURY
69GOSPODARKA
82SPORT
86KUCHNIA
90NA KONIEC
92Polskie recepty na przyszłość
Kongres „Polska wielki projekt” na dobre wpisał się w intelektualny pejzaż polskiego życia publicznego. Od pierwszej edycji w 2011 r. stał się swoistym laboratorium myśli, miejscem debat i refleksji oraz forum prezentacji nowych planów i idei. Przedmiotem zainteresowania uczestników były zawsze wyzwania stojące przed Polską w różnych wymiarach: geopolitycznym, gospodarczym, społecznym, kulturalnym etc. W minionych latach podczas kongresowych paneli dyskutowano m.in. o tym, jak uniknąć pułapki średniego rozwoju, przy - wrócić sprawczość państwa, walczyć z mechanizmami tzw. optymalizacji podatkowej, prowadzić dyplomację historyczną etc.
Tegoroczna XI edycja kongresu nieprzypadkowo nosiła tytuł „Polska – Europa – przemiany”. Żyjemy dziś bowiem w epoce tak szybko następujących po sobie zmian, że niezwykle trudno za nimi nadążyć i ogarnąć je intelektualnie. Przy czym dotyczy to niemal wszystkich dziedzin życia: technologii, kultury, religii, pracy, obyczajów, seksu etc., i to na różnych poziomach: jednostek, rodzin, wspólnot, państwa i narodu. Kongresowe debaty są próbą zdiagnozowania przynajmniej niektórych wycinków otaczającej nas rzeczywistości oraz wskazania recept na przyszłość dla naszego kraju.
Jak zauważył Michał Łuczewski, Polska poddawana jest dziś próbom, które specjaliści określają mianem stress testu: „Pandemia koronawirusa to sprawdzian, czy Polska potrafi zadbać o bezpieczeństwo medyczne obywateli, Nowy Zielony Ład – czy jesteśmy wstanie utrzymać polską energetykę, rewolucja cyfrowa na rynkach finansowych – stawia pod znakiem zapytania przyszłość naszej waluty narodowej, ekspansja globalnych firm – czy będziemy mogli utrzymać swoją własną logistykę. Właśnie dziś poddawani jesteśmy jednemu testowi po drugim. Każde państwo miałoby kłopot z poradzeniem sobie tylko z jednym z nich, zaś my musimy poradzić sobie ze wszystkimi tymi kryzysami naraz. Polska, jak przypomniał Andrzej Zybertowicz, jest polem bitwy”.
Nic więc dziwnego, że niektóre panele przypominały raporty z pola bitwy: o bezpieczeństwo narodowe, o podmiotowość państwa, o przyszłość demograficzną etc. Kluczem do poradzenia sobie z tymi wyzwaniami jest kapitał społeczny, którego głównym źródłem pozostają szeroko pojęta kultura oraz zdrowo funkcjonująca rodzina. Pod tym względem Polska dysponuje dużymi zasobami. Może się pochwalić np. wysokimi w skali europejskiej kompetencjami kognitywnymi. Niestety jest to kapitał, mimo wielu niewątpliwych sukcesów, zbyt słabo wykorzystany oraz podlegający erozji. W pewnej mierze wynika to z faktu, że demokracja liberalna żywi się wartościami, których sama nie jest w stanie wytworzyć, a które nieustannie zużywa. Dlatego kluczowe dla przyszłości naszej wspólnoty politycznej jest odnawianie źródeł kapitału społecznego poprzez zapewnienie ochrony tożsamości narodowej oraz przeciwdziałanie zagrożeniom dla kultury, rodziny, religii i języka.
Można powiedzieć, że ojczyzna jest jak ogród, który trzeba nieustannie pielęgnować i uprawiać, by wydał jak najlepsze owoce. W tym sensie Kongres „Polska wielki projekt” przypomina na - radę ogrodników, którzy dzielą się doświadczeniami i zastanawiają się, jak najlepiej zagospodarować daną im przestrzeń, by była bezpieczna i życiodajna.
Grzegorz Górny
W tygodniku „Sieci”: Spisek elit czy zwykła impreza?
W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o najgłośniejszej imprezie urodzinowej sezonu. Dlaczego raut zorganizowany przez redaktora Roberta Mazurka, na którym znaleźli się politycy PO, PiS, Lewicy i PSL wywołał taką burzę? Co naprawdę się tam działo? Kto stracił, a kto zyskał na tym skandalu?
Urodziny, które wstrząsnęły polską polityką
Urodziny redaktora Roberta Mazurka, po których w politycznym i medialnym światku doszło do niemałych zawirowań, mogą mieć o wiele większe konsekwencje, niż niejednemu analitykowi się wydaje. Komu były na rękę? Kto stracił, a kto zyskał na imprezie, która odbyła się 17 września w jednej z najmodniejszych warszawskich restauracji?
Szansa na konstytucyjny przełom
Płońskie wezwanie Tuska do znowelizowania konstytucji mogłoby się stać wstępem do realnego przełomu polskiej polityki. Mogłoby, o ile przywódcy PiS dostrzegą i potrafią wykorzystać to wąsko uchylone okienko możliwości, jakie niespodzianie pojawiło się na politycznym horyzoncie. Jan Rokita omawia na łamach tygodnika „Sieci” wezwanie Donalda Tuska do wspólnej z PIS zmiany konstytucji.
Potrzebna Armia Nowego Wzoru
W gruncie rzeczy czeka nas wyzwanie w pewnym sensie podobne do tego, przed którym stanął Sejm Wielki u kresu I Rzeczypospolitej. Albo zdobędziemy się na wielki wysiłek zmodernizowania naszych sił zbrojnych, albo przegramy, tak jak wówczas, i będziemy ponosili, już nie my, ale przyszłe pokolenia, podobne skutki tej porażki – z Jackiem Bartosiakiem, twórcą think tanku Strategy & Future, autorem książek z dziedziny geostrategii i geopolityki, w tym ostatnio opublikowanej wraz z George’em Friedmanem „Wojna w kosmosie – przewrót w geopolityce”, rozmawia Marek Budzisz.
Nie fałszujcie Solidarności
kreatywnym. Nie kupuję tego. Solidarność, jaką ja pamiętam, o którą mama walczyła i którą współzakładała, polegała na czymś innym, niż dziś nam wmawiają – mówi Janusz Walentynowicz. Z synem Anny „Solidarność” o podmianie wartości, konflikcie z Brukselą i obawach w sprawie raportu końcowego podkomisji smoleńskiej, rozmawiają na łamach tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
Lempart roku?
Stołeczny ratusz podał nazwiska dziesięciu kobiet nominowanych w konkursie Warszawianka Roku 2021. Wśród nich są m.in. Marta Lempart i Katarzyna Augustynek (Babcia Kasia). Rodowite warszawianki zastanawiają się, czy to żart roku, czy może tania prowokacja? – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Dorota Łosiewicz.