Archiwum
Wydanie nr 39/2015 (148)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
26W SIECI KULTURY
41OPINIE
56HISTORIA
65ŚWIAT
74GOSPODARKA
82NATURA DLA LUDZI
86NA KONIEC
92W obronie Europy
Nikt już chyba w Europie nie ma wątpliwości, jak mało może Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej wybrany został wolą Niemiec, i ich interesów pilnuje. Gdy otwiera usta, słyszymy głos pani kanclerz Merkel.
Tak jest i teraz, kiedy proponuje powołanie Europejskiej Straży Granicznej. Zadziwiający postulat. Kiedy Unia zawiodła, a jedynym skutecznym szańcem okazały się państwa narodowe, Tusk proponuje nam oddanie w ręce Brukseli więcej władzy. Mam nadzieję, że polska opinia publiczna na to nie pozwoli.
Z ust Tuska nie padło oczywiście ani jedno słowo krytyki wobec Berlina, który opętany lewicowym szaleństwem podeptał wszelkie zasady prawa unijnego. Gdy tłumy islamistów stanęły u wrót Europy, Niemcy nakazały otwarcie bram. Kiedy Węgry Orbána (do których mamy swoje pretensje za konszachty z Rosją) tym razem broniły unijnych zasad, padł na nie grad oskarżeń. A kiedy Jarosław Kaczyński wsparł tę linię, z wściekłością rzucono się na niego w niemieckiej prasie.
Jakkolwiek by patrzeć, tych dwóch polityków, przy wszystkich różnicach, zdaje dziś egzamin z dojrzałości. Reszta europejskich liderów, z małymi wyjątkami, albo już nic nie może, albo się boi, albo zgłupiała. Przyszli historycy naszego kontynentu powinni docenić Orbána i Kaczyńskiego za upartą obronę europejskich interesów. O ile oczywiście na Starym Kontynencie będą jeszcze europejscy historycy.
Michał Karnowski
W nowym numerze "wSieci"
Orbán i Kaczyński bronią Europy – o kryzysie migracyjnym piszą w nowym wydaniu tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, Marzena Nykiel oraz Łukasz Warzecha.
Orbán. Dzielny obrońca „starej Europy”
- Węgierskie służby specjalne twierdzą, że wędrówka ludów, którą teraz obserwujemy, nie jest wcale spontaniczną, bezładną ucieczką ludzi zagrożonych wojną. A premier Orbán mówi wprost: to najazd, inwazja na Europę – pisze Grzegorz Górny w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
W oświacie zrobimy wielką zmianę
- PO straszy, że likwidacja gimnazjów oznacza zwalnianie nauczycieli. To przecież nonsens, żadnej fali zwolnień nie będzie, szczebli nauki będzie tyle samo – z posłami Elżbietą Witek i Sławomirem Kłosowskim, współautorami programu edukacyjnego Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia Piotr Zaremba.
Ludzie Platformie już nie uwierzą
- Polacy się obudzili. To już nie bezwolna masa. Ludzie zaczęli się interesować tym, co wokół nich, sprawami publicznymi. Widać poruszenie. I nawet niesłychana propaganda płynąca z tych największych mediów nie jest w stanie tego przydusić – mówił w wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim senator PiS Henryk Cioch, prawnik, członek Narodowej Rady Rozwoju za kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dom katyńskich relikwii
- Przez lata Muzeum Katyńskie nie miało swojego miejsca. Tak jak w przestrzeni publicznej nie było miejsca na prawdę o tej zbrodni. Teraz to się w końcu zmienia – na spacer po miejscu niezwykłym zaprasza Czytelników tygodnika „wSieci” Marcin Wikło.
Ostatni wywiad z Marcinem Wroną
- To był szok. W sobotni poranek, gdy wszyscy myślami byli już na gali kończącej wyjątkowo udany 40. Festiwal Filmowy w Gdyni, odwołano seanse. Poszła fama, że z powodu śmierci. I kolejny szok, kiedy na pospiesznie zwołanej konferencji oficjalnie podano: nie żyje Marcin Wrona. Nieoficjalnie zaczęto mówić o samobójstwie. Ale z jakiego powodu? I dlaczego właśnie on? 42-latek w pełni życiowych i zawodowych sił, spełniony, z planami na przyszłość – zastanawia się Jolanta Gajda-Zadworna, która z reżyserem przeprowadziła ostatni wywiad.