Archiwum
Wydanie nr 37/2016 (198)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
24DODATEK
#51 I OGÓLNOPOLSKI KONGRES GOSPODARKI ROLNEJ I PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGOW SIECI KULTURY
65HISTORIA
78ŚWIAT
82GOSPODARKA
86SPORT
100KUCHNIA
102NA KONIEC
104Zakłamani
Przekażmy sobie znak pokoju” — takie jest hasło „kampanii społecznej” (a może po prostu propagandowej?) zorganizowanej przez środowiska mniejszości seksualnych. Występują w niej lewicowi działacze związani z takimi mediami jak „Tygodnik Powszechny”, „Znak” czy „Więź”. Przekaz jasny: szanujmy się, kochajmy się. Wyciągnijmy dłonie do odrzuconych i wykluczonych. Po chrześcijańsku stańmy obok tych „innych”. Trudno o bardziej fałszywą akcję. Po pierwsze, w imieniu katolików występują ludzie, którzy od bardzo dawna wyłącznie kontestują nauczanie Kościoła, konsekwentnie podważając jego autorytet. Ludzie, którzy w żadnej istotnej batalii nie stanęli jednoznacznie po stronie cywilizacji życia. Po drugie, fałszem jest przedstawianie tzw. środowisk LGBT jako chętnych do szczerego przekazania sobie znaku pokoju. By w to uwierzyć, należałoby odrzucić doświadczenie ostatnich kilku dekad historii Europy. Grupy te dążą tak naprawdę do wywalczenia sobie nienależnych przywilejów, ostatecznie zaś do sterroryzowania większości — za pomocą medialnej opresji, a w końcu i prawa. W wielu krajach są już bliskie pełnego sukcesu. Na szczęście nie w Polsce. Kościół nikogo nie odrzuca, Kościół od zawsze zaprasza wszystkich. Warunek jest jeden: stanięcie w prawdzie. Udawanie, że grzechu nie ma, jest zwykłym zakłamaniem.
Jacek Karnowski
Warto być obecnym
Dynamizm i skala tegorocznego forum ekonomicznego w Krynicy były tak duże (kolejny frekwencyjny rekord), że długo jeszcze będzie ono rezonowało. To stamtąd wyszedł mocny głos liderów Europy Środkowo-Wschodniej w sprawie konieczności reformy Unii Europejskiej po Brexicie, który opisano jako bunt przeciw patologiom projektu, a nie szaleństwo Brytyjczyków. To tam można było się dowiedzieć, jak wielkie jest zaniepokojenie agresywną polityką Rosji, obawa, że za naszą wschodnią granicą rodzi się coś bardzo złego i trzeba to powstrzymać. To tam można było się upewnić, że jeśli szybko nie zwiększymy innowacyjności gospodarki, to o lepszym życiu możemy zapomnieć. A to tylko część wniosków. Pozwolę sobie dorzucić jeszcze jeden. Optymistyczny. Otóż ekipa pisowska potraktowała to wydarzenie bardzo poważnie. Przybyła licznie, solidnie przygotowana. Zrobiła, co możliwe, by wytłumaczyć ludziom biznesu i bardzo licznym gościom z zagranicy, jakie naprawdę ma cele, jakie metody uznaje, o co jej chodzi. Oczywiście nie wszystkich przekonała. Ale tak właśnie trzeba działać: aktywnie i z pasją tłumaczyć, wchodzić w światy teoretycznie odległe. Prędzej czy później da to owoce. Warto iść tą drogą także w innych obszarach.
Michał Karnowski
Wściekły atak na „Smoleńsk” – w nowym numerze tygodnika „wSieci”
Ten film miał nigdy nie powstać. Blokowano go na wszelkie sposoby, utrudniano produkcję i zapewniono złą prasę. Czego się bano? Antoni Krauze obnażył kulisy manipulacji, którymi media i politycy faszerowali Polaków przez lata – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” redaktor naczelna portalu wPolityce.pl Marzena Nykiel.
Co dalej z Muzeum II Wojny Światowej?
Andrzej Rafał Potocki na łamach „wSieci” o sporze wokół kształtu wystawy po decyzji ministra Piotra Glińskiego.
Dlaczego boją się prawdy – „wSieci” o filmie Antoniego Krauzego „Smoleńsk”
Ten film miał nigdy nie powstać. Blokowano go na wszelkie sposoby, utrudniano produkcję i zapewniono złą prasę. Czego się bano? Antoni Krauze obnażył kulisy manipulacji, którymi media i politycy faszerowali Polaków przez lata – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” redaktor naczelna portalu wPolityce.pl Marzena Nykiel.
Czy Niemcy kupili mistrzostwo?
Cezary Kowalski próbuje wyjaśnić wątpliwości wokół wyniku turnieju z 2006 roku.
Tak dalej być nie może – rozmowa braci Karnowskich z ministrem Jarosławem Gowinem
- Nasz potencjał gospodarczy nie przekłada się na naukę, a nasze osiągnięcia naukowe nie wpływają na innowacyjność polskiej gospodarki – mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskim wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i zapowiada rozprawienie się z problemem masowości na uczelniach.