Archiwum
Wydanie nr 37/2019 (352)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
22KRAJ
26SIECI KULTURY
60IMPRESJE
72OPINIE
74HISTORIA
80ŚWIAT
92SPORT
102PODRÓŻE
104NA KONIEC
106Katastrofa sześciopakowa długo będzie się ciągnęła za PO-KO
Nawet kilkunastu godzin uwagi opinii publicznej nie zdołała opozycja zyskać dla swojego nowego programu zatytułowanego „Twoja Polska”, który ma być realizacją hasła „Jutro może być lepsze”, uzupełnionego przez dorzucone na konwencji siedem postulatów
Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Samo w sobie wszystko to mocno skomplikowane, ale ta klęska ma głębsze dno.
Jeśli chcemy bowiem szukać w tej kampanii jakiegoś momentu przełomowego, punktu zwrotnego czy – mówiąc językiem komentatorów – „gejmczendżera”, to było nim publiczne i bezdyskusyjne ujawnienie nieznajomości „sześciopaku” Schetyny przez czołowych kandydatów PO-KO (Poncyljusz, Kowal, Zimoch), a na końcu przez samego Schetynę.
Politycy PO-KO zrobili coś w demokracji niewybaczalnego – potwierdzili w oczach wyborców, że nie traktują ich poważnie. Nie, że się mylą – to się zdarza. Nie, że nie potrafią wyartykułować swoich postulatów i często je zmieniają – zmienność jest stałą cechą większości polityków. I nawet nie, że nie potrafią – wyborcy i to umieją wybaczyć. Pokazali, że sami nie biorą na serio tych wszystkich swoich programów, debat o Polsce, spotkań z ludźmi.
Siła tego samobója jest tym większa, że nakłada się na doświadczenie Polaków z lat 2007–2015, kiedy praktyka rządów nie miała nic wspólnego z programem (realizowano wyprzedaż majątku narodowego i zwijano państwo polskie), a wewnętrzne myślenie obozu PO-PSL było skrajnie cyniczne, nawet jak na standardy kraju postkomunistycznego (co usłyszeliśmy na taśmach prawdy). Na dodatek na drugim biegunie mamy Prawo i Sprawiedliwość z wręcz maniakalną dbałością o realizację tego, co obiecano.
Ta sześciopakowa katastrofa niesłusznie nie została odpowiednio zauważona przez komentatorów. Jej waga jest trudna do przecenienia. Długo będzie się ciągnęła za opozycją spod znaku PO-KO. Środowiska te utraciły, i to nie tylko krótkoterminowo, najcenniejszą w życiu publicznym wartość – powagę. Relacja ich słowa do spodziewanego przez ludzi efektu jest zatem w finale kampanii wyborczej bliska zera. Obóz Schetyny wytraca także zdolność skupiania uwagi Polaków na swoich słowach. Co mają zabetonowane totalnością czterech lat, pewnie utrzymają, ale szanse na ofensywę i przejęcie (zmobilizowanie) wahających się bardzo zmalały.
Michał Karnowski
W nowym numerze "Sieci"
Czego się boi Platforma? O czym nie chce rozmawiać? Czy agresywną kampanią wyborczą zakryje afery, kompromitacje, manipulacje i zaniechania? Najnowszy numer „Sieci” prezentuje tematy, których w kampanii wyborczej nie podejmie Koalicja Obywatelska, bo obnażają bylejakość oraz arogancję polityków wobec interesów państwa. Mafie VAT-owskie, dzika reprywatyzacja w Warszawie, afera Amber Gold – to tylko kilka z tematów wstydu przeciwników dobrej zmiany.
Tematy wstydu opozycji
Dla opozycji są groźniejsze niż błędy polityczne Grzegorza Schetyny i wpadki wyborcze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Pokazują, na czym naprawdę polega polityka Koalicji Obywatelskiej i jej partnerów, obnażają złą wolę, bylejakość oraz jej arogancję wobec interesów państwa i społeczeństwa. Tematy wstydu – pięć problemów totalnej opozycji, o których przeciwnicy dobrej zmiany nie lubią mówić publicznie – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Jakub Augustyn Maciejewski.
Wywracanie rodziny
Spór wokół rodziny ma rzeczywiście cywilizacyjny charakter i nie ma w nim miejsca na kompromis. Nawet jeśli przyjmiemy, że obie strony tego sporu mogą żyć obok siebie – w pewnym stopniu już tak się dzieje, zwłaszcza na Zachodzie – to i tak konfliktu między nimi nie da się uniknąć. Bo mamy do czynienia z całkowicie odmiennym zestawem pojęć i ich interpretacją – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.
Czas na wielkie produkcje filmowe
Chcemy, by festiwal był dużą imprezą branżową, wychodzącą poza granice Polski. Widzimy naszą misję w podnoszeniu jakości filmów historycznych, które u nas powstają. Chcemy, by to wszystko było coraz bardziej profesjonalne, robione z głową, przemyślane – mówi Arkadiusz Gołębiewski, operator, reżyser, twórca i dyrektor Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”
Tusk odwraca kota ogonem
Zamiast załatać dziurę w budżecie, uszczelniając VAT, bo wtedy można obniżyć podatki, inwestować, uruchamiać programy społeczne, rząd PO sięgnął do kieszeni Polaków – mówi Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT, poseł PiS w rozmowie z Edytą Hołdyńską w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”