Archiwum
Wydanie nr 35/2013 (39)
Na początek
6Temat tygodnia
16Kraj
20Edukacja
44Kultura
66Opinie
76Historia
83Świat
88Gospodarka
94Sport
100Kuchnia
103Nauka
108Na koniec
110O chrześcijanach pamiętajmy
JACEK KARNOWSKI, redaktor naczelny
W czasie, gdy waży się decyzja o anglosaskim uderzeniu na Syrię, warto spojrzeć na wydarzenia w Egipcie. Po obaleniu reżimu Mubaraka, a później – przez wojsko – islamistycznych władz, sytuacja stała się dramatyczna. Oto fragment doniesienia z miasta Minja: „Islamiści spalili i zburzyli wszystko. Ich celem było usunięcie wszelkich śladów chrześcijan w tym mieście, łącznie z sierocińcami”.
Ten scenariusz znamy z Iraku, z Egiptu, i być może będziemy znali z Syrii. Kiedy krytykowane, zresztą słusznie, reżimy upadają, sytuacja chrześcijan dramatycznie się pogarsza. Islamiści traktują bowiem wyznawców Chrystusa jako swego rodzaju zakładników, jako przedłużenie Zachodu. I nie szczędzą im przemocy. Jednocześnie jednak współczesny Zachód nie uznaje Koptów – i szerzej, chrześcijan wschodnich – za „swoich”. Jest obojętny na ich cierpienia. Zachodnie media milczą, rządy ograniczają się do rytualnych protestów. Sytuacja jest tak dramatyczna, że maronicki patriarcha Antiochii kard. Béchara Boutros Raï postawił ostatnio pytanie, czy chrześcijański Wschód będzie jeszcze istniał. Jak przekonywał: „Jesteśmy świadkami całkowitego niszczenia tego, co zbudowali tutaj chrześcijanie w ciągu 1 400 lat”.
Pamiętajmy o tym wszystkim także wówczas, gdy zastanawiamy się, jak pomóc ofiarom wojny domowej w Syrii, nakręcanej zresztą przez skrajnych islamistów z całego świata. Pamiętajmy, że Bliski Wschód to region, w którym najczęściej nie ma dobrych rozwiązań. Są tylko złe albo bardzo złe.
Wrzesień ‘39 w eseju profesora Andrzeja Nowaka
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Andrzej Nowak - historyk, profesor UJ pisze, dlaczego Polacy powinni czuć dumę z polskiego dziedzictwa narodowego.
Kiedy powstanie komedia o Wałęsie?
- Po obejrzeniu „Wałęsy. Człowieka z nadziei” nasz noblista w tradycyjny już sposób rozbawił społeczeństwo, mówiąc, że w rzeczywistości nie był takim bufonem jak bohater filmu Wajdy. Pytanie nasuwa się samo: dlaczego wciąż nie doczekaliśmy się komedii o najzabawniejszym z polskich prezydentów? – zastanawia się Krzysztof Feusette.
Kancelaria głupich kroków
- Zaplecze Donalda Tuska jest najdziwniejszym i najbardziej nieprzewidywalnym urzędem w Polsce – pisze na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.
ENIGMA – Maszyna, która zmieniła wojnę
Za złamanie kodu Enigmy Polakom należy się podziękowanie. Od Niemców…(…) Złamanie szyfrów Enigmy było tajemnicą długo po wojnie, bowiem z tych maszyn korzystało jeszcze wiele państw - zaznacza Sławomir Sieradzki.