Archiwum
Wydanie nr 31/2016 (192)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
22W SIECI KULTURY
43OPINIE
58ŚWIAT
69GOSPODARKA
78SPORT
84NA KONIEC
92Do Polaków o Polsce
Możemy tylko dziękować za powitalne przemówienie papieża Franciszka w naszym kraju. Ojciec Święty opisał nas tak, jak sami siebie widzimy z rzadka. Jako ludzi, którzy — choć ciężko doświadczeni — umieją wybrać dobro, umieją wybaczać. Jako zbiorowość, która zachowując pamięć i tożsamość, jest wolna od manii wyższości. Jako wiernych patrzących z ufnością w przyszłość. W sumie w oczach Franciszka jesteśmy „szlachetnym narodem polskim”. Zapamiętajmy to piękne sformułowanie, tak bardzo nam potrzebne w czasach pedagogiki wstydu.
Papież pochylił się też nad masowymi migracjami. Tymi z Polski, i tymi do Europy. Zalecił, by „zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski”. I wezwał, by „była w nas gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu”. Gotowość, która w Polakach zawsze była i zawsze będzie, choć jest ona połączona z naszym szczególnym wyczuciem prawdziwych intencji, zapewne wynikającym z bogatego doświadczenia historycznego, o którym też wspomniał papież.
Franciszek nie zapomniał o tych naprawdę najsłabszych. Przypomniał nam wszystkim, że życie musi być zawsze przyjęte i chronione „od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Powiedział to tak jednoznacznie, jak tylko można. Warto, by ludzie lewicy, którzy ostatnio często powołują się na papieża, przyjęli i to zdanie.
Jacek Karnowski
Nowy numer tygodnika "wSieci"
Tylko w tygodniku „wSieci” legendarny opozycjonista Piotr Jegliński ostrzega, że ekipa PiS jest na celowniku! „Wiele sił na świecie nie może się pogodzić z tym, co wydarzyło się u nas w zeszłym roku. Agresja będzie narastała, i to na wielu poziomach” – mówi Jegliński w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi. Ponadto w numerze specjalny dodatek na 72. rocznicę Powstania Warszawskiego, a w nim: Śpiewnik powstańczych pieśni i piosenek, których teksty znać powinien każdy.
To bój na śmierć i życie - mówi Piotr Jegliński
Wiele sił na świecie nie może się pogodzić z tym, co wydarzyło się u nas w zeszłym roku. Agresja będzie narastała, i to na wielu poziomach – zauważa Piotr Jegliński, legendarny działacz antykomunistycznej opozycji, założyciel i szef wydawnictwa Editions Spotkania w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.
Jak Misiek żegna się z polityką
Michał Kamiński kończy karierę w polskiej polityce i nikt go nie żałuje, bo panuje powszechna zgoda, że należał do tych, którzy tę politykę w największym stopniu zohydzili – pisze Stanisław Janecki.
Europa po zamachach
O zamachach Würzburgu, Monachium, Ansbach i Reutlingen, stale rosnącym zagrożeniu ze strony terroryzmu i braku koncepcji elit na walkę z tym groźnym zjawiskiem – w najnowszym tygodniku „wSieci” piszą publicyści tygodnika, Aleksandra Rybińska i Jan Maria Rokita.
Igrzyska w Rio czas zacząć
Przed igrzyskami w Rio Cezary Kowalski pisze na łamach tygodnika „wSieci” o kontrowersyjnej decyzji MKOL w sprawie wykluczenia (a właściwie niewykluczenia) Rosji, a także o medalowych szansach Polaków. W tygodniku także rozmowa o olimpiadzie z Sebastianem Chmarą, wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, byłym halowym mistrzem świata i mistrzem Europy w wieloboju.
Wyjątkowy śpiewnik na 1 sierpnia
Śpiewnik powstańczych pieśni i piosenek, których teksty powinien znać każdy, opublikuje w specjalnym dodatku tygodnik „wSieci”. Na stronach wydania na 1 sierpnia, przygotowanych wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego czytelnicy znajdą słowa m.in. „Marszu Żoliborza”, „Marszu Mokotowa”, „Jesiennego deszczu”, czy wzruszający tekst piosenki „Warszawo ma”.