Archiwum
Wydanie nr 28/2015 (137)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18EUROKRYZYS
24KRAJ
32W SIECI KULTURY
53OPINIE
66HISTORIA
75ŚWIAT
78NATURA DLA LUDZI
88NA KONIEC
92Czy PO jest skazana na klęskę?
Wydaje się, że nic nie jest w stanie odwrócić trendu, który sytuuje PiS na pozycji lidera, natomiast pytaniem pozostaje to, czy jesienne
wybory okażą się dla rządzącej partii klęską, czy jedynie porażką. Wbrew pozorom sytuacja nie jest dla ugrupowania Donalda Tuska tak zła. Przejmuje ono rolę lewicy, co może gwarantować trwałe miejsce na polskiej scenie politycznej.
Na współczesnym Zachodzie podział na lewicę i prawicę jest wyznaczany przez stosunek do prowadzonej obecnie kulturowej wojny. Kwestie uznawane wcześniej za politycznie drugorzędne, jak feminizm, homoseksualizm, aborcja, in vitro, poprawność polityczna itd., stają się decydujące. Są one zresztą fundamentalne, a odbija się w nich podejście do człowieka. Wynika z nich stosunek do wszelkich wspólnot, w tym narodu, który dominująca ideologia uznaje za rodzaj zrzeszenia obowiązującego wyłącznie na zasadzie kontraktu. To z nią zaczyna się utożsamiać dziś PO, partia pozbawiona tożsamości, która poszukuje dla siebie najbardziej korzystnej identyfikacji.
Nie bez powodu tak zaangażowała się ostatnio w przepchnięcie konwencji antyprzemocowej i ustawy in vitro. Zajmując tę pozycję, odbiera głosy SLD, który wydaje się w obecnym kształcie skazany na wymarcie wraz z ostatnimi żywiącymi nostalgię po PRL. Wrażenie formacji schodzącej czyni dziś także partia wiejskiej nomenklatury, jaką jest PSL.
Wynik przyszłych wyborów w ogromnej mierze zależy od Pawła Kukiza, który robi wszystko, aby roztrwonić kapitał buntu zgromadzony
przez siebie w prezydenckich wyborach. Formuła klasyka: zawrót głowy od sukcesu, pasuje do niego jak ulał. Jego wyborcy są politycznie naiwni, nie za bardzo więc wiadomo, na kogo przerzucą głosy rozczarowani liderem, a jest ich coraz więcej. Mniejszość (ale jednak 40 proc.) wyborców Kukiza zagłosowała na Bronisława Komorowskiego w II turze, a stygmat „obciachu”, którym skutecznie
naznaczyła ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego propaganda III RP, jeszcze nie został odczyniony. Rządy PiS (samodzielne czy koalicyjne) nie są więc jeszcze przesądzone.
Bronisław Wildstein
W nowym numerze„wSieci”
„Sorry za atak na Dudę” – w twardej rozmowie na łamach tygodnika „wSieci”, Tomasz Karolak mówi o programie Lisa, o Kaczyńskich, Dudzie, Komorowskim i Tusku.
Mogę powiedzieć przepraszam
- Pojawienie się Komorowskiego w moim teatrze w beznadziejnej sytuacji gospodarczej było tym samym, czym moje pojawienie się w beznadziejnej kampanii wyborczej pana prezydenta - z aktorem Tomaszem Karolakiem na łamach tygodnika „wSieci” rozmawia Marcin Fijołek.
Eurokryzys
- To historyczny moment. Społeczeństwo greckie jest podzielone, ale nastroje eurosceptyczne są coraz silniejsze. Stojąc na placu Syntagma przed parlamentem, reporterzy międzynarodowych stacji telewizyjnych mówią o greckim kryzysie. Jest pusto i spokojnie. Jednak wystarczy impuls, by tysiące wzburzonych demonstrantów znów wyległy na ulice – Maja Narbutt specjalnie dla „wSieci” przygotowała reportaż prosto z Aten.
Socjologowie o polityce
W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” dwie rozmowy z socjologami. Z Piotrem Glińskim, szefem Rady Programowej PiS, rozmawia Piotr Zaremba, natomiast z profesorem Pawłem Śpiewakiem Anna Wojciechowska.
Kradzione jak w banku
- Udając, że „pomaga frankowiczom”, Platforma Obywatelska działa pod dyktando bankierów – pisze na łamach nowego wydania tygodnika "wSieci" Maciej Pawlicki, publicysta i producent filmowy.