Archiwum
Wydanie nr 27/2015 (136)
NA POCZĄTEK
6KRAJ
18W SIECI KULTURY
65OPINIE
78HISTORIA
86ŚWIAT
92NA KONIEC
108Pora na program
Dziwna sprawa. Oto Paweł Kukiz nie ma i nie chce mieć żadnego programu, a jednak dużo wyraźniej widać jego plan dla Polski niż ten, który rzekomo przedstawia rozgadana Ewa Kopacz. Z każdego jej słowa, każdego gestu, każdej zapowiedzi bije przekonanie, że jest jej absolutnie wszystko jedno — byle tylko mogła dalej premierzyć. Może być liberałką przestrzegającą przed drugą Grecją i jednocześnie matką narodu, która obieca wszystkim wszystko. Potrafiła też, co było już szczytem bezczelności, polecieć do papieża, by za chwilę wdeptywać w ziemię księży proszących o przemyślenie kilku spraw. A także kłamać w sprawie samolotu, który podąża kosztem setek tysięcy złotych za jej kampanijnym, „zwykłym” pociągiem. Na tym tle uparte dążenie PiS, by przedstawić i wypracowywać program, może zadziwiać (o katowickim kongresie pisze Piotr Zaremba na str. 18). Odczytywanie przez ekipę Jarosława Kaczyńskiego co kilka lat potrzeb poszczególnych społeczności i branż wydaje się niektórym archaiczne. Samemu Kaczyńskiemu zdarzało się narzekać, że za mało ludzi to potem czyta. Możliwe. I zgoda, że nie programy wygrywają dziś kampanie wyborcze, lecz osobowości liderów, emocje i zaplecze biznesowo-medialne. Ale tak sobie myślę, że po ośmiu latach rządów trefnisiów, dla których liczyły się tylko pic i fotomontaż, Polski nie stać już na rządy ludzi bez programu. Dowody widać na każdym kroku.
Michał Karnowski
W nowym numerze „wSieci”
Polska 2025 - Kto będzie wielki, kto spadnie na dno? Zaskakujące prognozy publicystów „wSieci” na łamach nowego wydania tygodnika. W tym tygodniu również: o sytuacji mediów w Polsce pisze Sławomir Sieradzki, Piotr Zaremba o konwencji programowej PiS, wywiad Jacka i Michała Karnowskich z historykiem prof. Wojciechem Roszkowskim, a o udanej obronie wartości ważnych pisze Tomasz Łysiak.
Polska 2025
Dekada sukcesów Dudy i Szydło; Gowin nowym premierem; Tusk wciąż za granicą Kopacz w europarlamencie – ciekawe i zaskakujące prognozy publicystów „wSieci” na łamach nowego wydania tygodnika. Kto będzie wielki, a kto spadnie na dno? - piszą Pawlicki, Zaremba, Janecki, Feusette, Górny, Skwieciński, Kostrzewa-Zorbas. Przeczytaj artykuły, które przygotowane zostały na 2025 rok.
Sztandar Boga wojny
Jeśli przyjrzeć się husarskim zbrojom wystawionym na Wawelu czy w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, to najpierw rzuca się w oczy to, co polski rycerz miał na napierśniku. Po prawej stronie widać krzyż maltański wpisany w koło, po lewej zaś – tam, gdzie pod blachą spało serce wojownika – medalion z Matką Boską – pisze Tomasz Łysiak w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.
Taśmy były tą kroplą, która przelała czarę
Przez ostatnie lata zastanawiałem się, ile też zwyczajny człowiek wytrzyma. Ile będzie znosił to – nie mam lepszego określenia – „bennyhillowanie”, a więc takie głupkowate poklepywanie po czuprynie – mówi prof. Wojciech Roszkowski w wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim.
Niemiecka kolonia medialna
Czy można podbić kraj, nie oddając ani jednego wystrzału? Można. W Polsce dokonały tego niemieckie koncerny medialne – pisze Sławomir Sieradzki.