Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 26/2015 (135)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
11
MOTYWACJE J.K. MARTA KACZYŃSKA
12
SI VIS PACEM, PARA BELLUM JAN PIETRZAK
13
ODMĘTY SPRAWIEDLIWOŚCI BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WYCINKI WARZECHY ŁUKASZ WARZECHA
15
FELIETONY PIOTR CYWIŃSKI, TOMASZ ŁYSIAK
16
MISZMASZ DOROTA ŁOSIEWICZ

TEMAT TYGODNIA

18
Z WITOLDEM KIEŻUNEM ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI

KRAJ

24
CZARNE HELIKOPTERY NAD III RP PIOTR SKWIECIŃSKI
28
KUKIZ: KRÓL BEZ KRÓLESTWA PIOTR ZAREMBA
30
WYBORCZE DÉJÀ VU MARCIN WIKŁO
34
Z KRZYSZTOFEM SZCZERSKIM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
38
TĘCZOWY RĘCZNIK MARZENA NYKIEL
40
Z JAROSŁAWEM FLISEM ROZMAWIA ROBERT MAZUREK
44
VIRTUTI DLA NIEGODNYCH ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
46
IMPERIUM KONTRATAKUJE MACIEJ PAWLICKI
48
LIST DO GERARDA KRZYSZTOF LOGAN TOMASZEWSKI
50
OJCIEC TEŻ POTRAFI DOROTA ŁOSIEWICZ

W SIECI KULTURY

53
DŻENTELMEN Z AKORDEONEM JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
56
ARTYSTA SZLACHETNY MARCIN FLINT
59
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
59
LITERATURA SPOD LADY WOJCIECH LADA
60
SLALOM Z FANTAZYM PRZEMYSŁA SKRZYDELSKI
63
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
63
TEST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA

OPINIE

66
NIEWYKORZYSTANA SZANSA GRZEGORZ GÓRNY
69
CIAŁO POLSKI WOJCIECH WENCEL
70
KOŚCIÓŁ NA CELOWNIKU RYSZARD BUGAJ
72
FELIETONY LECH MAKOWIECKI, PIOTR SKWIECIŃSKI
73
ZEGAREK PUTINA DARIUSZ KARŁOWICZ

HISTORIA

74
PORAŻKA TYRANA PIOTR GONTARCZYK

ŚWIAT

78
W WILNIE, CZYLI U SIEBIE MAJA NARBUTT
81
DROGA DONIKĄD JAN ROKITA
84
RUMUNIA: POLITYKA I PRAWO BRONISŁAW WILDSTEIN
86
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA

GOSPODARKA

96
ILE NAPRAWDĘ ZARABIAJĄ POLACY EWA WESOŁOWSKA
100
ODZYSKAJMY POLSKĘ JANUSZ SZEWCZAK

NATURA DLA LUDZI

102
LUDOJADY I ŻARŁACZE PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

108
CZAS NA REKLAMĘ ALEKSANDER NALASKOWSKI
109
FELIETONY KATARZYNA ŁANIEWSKA, JERZY JACHOWICZ
110
MIEJSCE DLA LUDWIKA ROBERT MAZUREK
111
FELIETONY MAREK KRÓL, WITOLD GADOWSKI
112
UCZCIE SIĘ, KARKI, OD PO WIKTOR ŚWIETLIK
114
ZMIERZYĆ ROZKWIT POLSKI ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Prawo przeciw ochronie życia

 

Przyjęcie tuż przed wyborami ustawy regulującej in vitro to triumf koniunkturalizmu. Rząd PO nie miał trudności z uzyskaniem dla niej większości. Trzymał ją jednak do ostatniej chwili, aby użyć w kampanii. Już nie miesiące, ale lata trwało gonienie króliczka, czyli odbywały się pozorowane debaty na ten temat. Prawo stało się w ten sposób narzędziem polityki w wyjątkowo ostentacyjny sposób. Ale nie to jest najważniejsze.

Decyzję Sejmu TVN uczcił triumfalną relacją, w której dorosłe kobiety przedstawiane jako dzieci urodzone według procedury in vitro żądały od Kościoła, żeby się tłumaczył ze swoich poglądów. Padały absurdalne twierdzenia, że kwestionowanie tej ustawy oznacza pogardliwy stosunek do ludzi urodzonych w następstwie tych procedur. Co więcej, jedyną przesłanką dla kształtu prawa ma być nie dobro wspólne, nie stałe zasady moralne, ale żywiołowe dążenie do szczęścia. To bardzo zdradliwa ideologia. Kościół katolicki ma pełne prawo głosić, że ta technologia uruchamia marsz w nieznanym kierunku: ku produkowaniu człowieka. Jeśli raz się na niego zdecydujemy, bądźmy przygotowani na wszelkiego typu nadużycia i eksperymenty.

Możecie z tymi obawami dyskutować, ale nie powinniście pohukiwać i łajać w tak prymitywny sposób. Nawet jeśli przyjąć, że ten pogląd Kościoła jest adresowany tylko do ludzi wierzących, a jakaś regulacja jest lepsza od obecnej wolnoamerykanki, pozostaje jeszcze inne pytanie: na ile nowe prawo szanuje zasadę ochrony życia, w tym przypadku zarodków? I trzeba powiedzieć, że tego wymogu ta ustawa także nie spełnia. Szkoda, że laicka część sceny politycznej ignoruje zasadę tej ochrony. Jest ona zapisana w konstytucji i wynika z prawa naturalnego. W efekcie zdecydowało proste oświadczenie posła Palikota: „Pan Gowin wciska nam kit. Panie Gowin, zarodek nie jest człowiekiem”. Gratuluję Sejmowi autorytetu.

W nowej ustawie znalazło się wiele innych kontrowersyjnych zapisów. Zasada zgody na in vitro nie tylko dla małżeństw, sama w sobie dyskusyjna (przypadkowa para może sobie „zamówić dziecko” bez konsekwencji, jakich oczekuje się choćby przy adopcji), zdaniem znawców jest krokiem do legalizacji związków partnerskich. To dzień triumfu lewicowej wrażliwości, która nie kieruje się odpowiedzialnością za własne ani za cudze życie. Smutne.

 

Piotr Zaremba

W nowym numerze tygodnika „wSieci”

28.06.2015

Legendarny Powstaniec Warszawski prof. Witold Kieżun zachwycony prezydentem elektem. W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” ponadto: przyczyny porażki maintreamowych elit analizuje Piotr Skwieciński, o kampanii wyborczej z Beatą Szydło w roli głównej pisze Marcin Wikło, Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Krzysztofem Szczerskim, a Dorota Łosiewicz pisze o blaskach i cieniach ojcostwa. Tylko do końca miesiąca konkurs wakacyjny z tygodnikiem „wSieci” dla całej rodziny. Bawcie się razem, spędźcie wspólnie czas i wygrywajcie 115 atrakcyjnych nagród.

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży od 29 czerwca br.

Czytaj więcej

Andrzej Duda jest jednym z nas

28.06.2015

To człowiek z naszego pokolenia, w sensie: z naszej koncepcji, autentycznie polskiej, autentycznie narodowej, autentycznie chrześcijańskiej. Człowiek, który w tamtej epoce, w czasach powstania warszawskiego, byłby jednym z nas – mówi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”, w rozmowie z Jackiem Karnowskim prof. Witold Kieżun, powstaniec warszawski, ekspert ONZ.

Czytaj więcej

Czarne helikoptery nad III RP

28.06.2015

Od klęski Platformy w wyborach prezydenckich minął już miesiąc. Od I tury, kiedy Duda wyprzedził Komorowskiego, a ideologom III RP zawalił się świat — już półtora miesiąca. To z jednej strony niedługo, ale z drugiej, biorąc pod uwagę skalę i tempo zmian — sporo – pisze Piotr Skwieciński w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.

Czytaj więcej

Geopolityka emocji

28.06.2015

Aktywne społeczeństwo i jego ciągła gotowość do zaangażowania to siła, która pozwala wygrać z wielkimi pieniędzmi, mediami, korporacjami. Proszę więc Polaków: nie rozchodźmy się do domów, bo zmarnujemy to zwycięstwo! Sam prezydent czy pozbawiony społecznego wsparcia rząd niewiele zdziałają  - Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Krzysztofem Szczerskim, bliskim współpracownikiem prezydenta elekta Andrzeja Dudy, przyszłym ministrem w Kancelarii Prezydenta. Wywiad na łamach nowego wydania największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”

Czytaj więcej

Ojciec też potrafi

28.06.2015

Dużo mówi się dziś o kryzysie ojcostwa. Czasem jednak do tego kryzysu, przynajmniej na własnym podwórku, całkiem niechcący doprowadzają same kobiety – pisze w tygodniku „wSieci” Dorota Łosiewicz.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła