Archiwum
Wydanie nr 23/2022 (497)
NA POCZĄTEK
8TEMAT TYGODNIA
24KRAJ
48OPINIE
56SIECI KULTURY
73HISTORIA
82GOSPODARKA
86KUCHNIA
98NA KONIEC
100To także przeciw Polsce
Polityka Francji i Niemiec wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę wciąż rozczarowuje. Pomoc dla walczących płynie za wolno, presja na sankcje jest zbyt słaba, a gesty wobec Putina – takie jak powtarzające się telefony – są po prostu kompromitujące. Wiele działań sprawia wrażenie celowo spóźnionych albo wręcz pozorowanych. Po pierwszym rozczarowaniu, że Ukraina walczy i to tak skutecznie, teraz rośnie presja na Kijów w sprawie ustępstw wobec Moskwy. Ukraina miałaby się zgodzić na oddanie 1/3 kraju tylko po to, by Paryż i Berlin, a także Haga i Rzym, nie musiały już udawać, że pomagają. Czy kryje się za tym tylko niechęć do ponoszenia wyrzeczeń, przywiązanie do zasady koncertu mocarstw, nadzieja na tanią energię z Rosji, czy też coś więcej? Sądzę, że coś więcej. W istocie ta wielka gra, którą obserwujemy, dotyczy bowiem całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Przede wszystkim Polski. Niektóre kraje zachodnie być może podświadomie wyczuwają, że rosyjska agresja uruchomiła procesy, które obiektywnie, długofalowo wzmacniają nasz kraj – i tak już zbyt silny jak na oczekiwania określone w latach 90. Teraz pojawia się szansa na trwały sojusz Warszawy i Kijowa. Sojusz potencjalnie równoważący oś niemiecko-francuską. Sojusz, który w razie wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej mógłby zmienić zasady gry we wspólnocie, ale który i bez tego będzie wiele znaczył na kontynencie. Jeśli Ukraina przegra, to – patrząc na poczynania Rosji na zajętych terenach – będzie zagrożona nie tylko państwowość ukraińska, ale wręcz przetrwanie tego narodu. Będzie także zagrożone – już bezpośrednio – nasze bezpieczeństwo. Z kolei zwycięstwo Ukrainy może przynieść przełom geopolityczny o wymiarze historycznym. I będzie to przełom dla Polski bardzo korzystny. To nie tylko chrześcijańskie dziedzictwo, solidarność i dobre serca nakazują Polsce pomagać Ukrainie, ale także najczystszej wody kalkulacja polityczno- historyczna. Kto tego nie widzi, ma naprawdę słaby wzrok.
Jacek Karnowski
Wielki spisek w opozycji
Stanisław Janecki analizuje na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” sytuację opozycji rządowej, która potrzebuje zjednoczenia, by stanąć do walki z PiS.
Wielki przewrót
Stanisław Janecki na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” analizuje scenariusze rodzące się wśród polityków w obozie opozycji.
Zerwanie bez zerwania
Grzegorz Górny na łamach tygodnika „Sieci” przygląda się sprawie uniezależnienia się Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej od moskiewskiego patriarchatu
Oś Warszawa–Kijów? Wielu zrobi wszystko, by to zniszczyć
Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Michałem Dworczykiem, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, politykiem Prawa i Sprawiedliwości.