Archiwum
Wydanie nr 22/2019 (337)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
22PO WYBORACH
26KRAJ
40SIECI KULTURY
63OPINIE
78HISTORIA
80ŚWIAT
86GOSPODARKA
90KUCHNIA
102NA KONIEC
104Początek polowania na szeryfów?
Obóz Zjednoczonej Prawicy nigdy nie szedł na kompromisy z mafiami. Wypowiedział im wojnę już w 2005 r., a zorganizowane grupy przestępcze opanowała panika. W latach 2008–2015 znów przyszła odwilż. Z przestępczością VAT nie walczono, bo to (jak wynika z zeznań wielu świadków komisji śledczej ds. VAT) uderzało w przedsiębiorczość i nie było „politycznego klimatu”. Dopalacze? Tusk ponoć wypowiedział im wojnę, ale oprócz kilku pokazówek dla mediów niewiele z tego wynikało. Te czasy zakończyły się w 2015 r., gdy rządy przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Reforma Zbigniewa Ziobry z 2016 r. przywróciła nadzór nad rozbitą i opanowaną przez chaos i nieudolność prokuraturą. Czy zlecenie zamachu na ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego przez jednego z dopalaczowych bossów, o którym informują media, to cena za bezkompromisową walkę z przestępczością? Wiele na to wskazuje.
Przestępcze podziemie zna się nie tylko na bandyckim fachu, ale i na polityce. Ludzie cienia wiedzą, że kolejna kadencja Prawa i Sprawiedliwości to nowe zaostrzenia kar, skuteczniejsza prokuratura, służby i policja. Dziś symbolem walki z półświatkiem jest Zbigniew Ziobro.
„Ten sk…n podpisał nową ustawę. Zepsuł mi interes” – miał stwierdzić S. pod adresem Ziobry, gdy „chemik” przesłał mu
wywiad ministra z października 2018 r. zapowiadający, że „handlarze dopalaczami nie są bezkarni, także ci działający w internecie”. Ziobro mówił w nim też o zaostrzeniu prawa i traktowaniu handlarzy dopalaczami tak jak sprzedających narkotyki. Według „chemika” wywiad rozsierdził Jana S., mafijnego bossa, który wkrótce potem zlecił zabójstwo Ziobry. S. uznał, że pozbycie się ministra rozwiąże jego problemy i pozwoli mu dalej działać – czytamy w „Rzeczpospolitej”, która ujawniła plan zamachu. I jeszcze: „(…) dopalaczowy boss wydał zlecenie zabójstwa ministra jesienią 2018 r., nieco wcześniej chciał się pozbyć też jednego ze śledczych, którzy prowadzili postępowanie przeciwko gangowi dopalaczowemu, w którym działał S. Pod adresem śledczego Jan S. miał z kolei pisać w sieci do „chemika”, by ten „wziął gnata i go odstrzelił”. Podpowiadał też użycie substancji „powodującej m.in. zawał serca”.
„Zepsuł mi interes” – to zdanie klucz do tej i innych historii. Środowiska przestępcze są wściekłe. Skończyły się krociowe zyski. Grupa szeryfów, konsekwentnie od czterech lat, robi porządek.
Pamiętajmy jednak, że ranne dzikie zwierzę jest najbardziej niebezpieczne.
Wojciech Biedroń
„Sieci”: Osobisty triumf lidera
Padł ważny mit: że Jarosław Kaczyński to polityk niezdolny do frontowego pociągnięcia wyniku ponad próg żelaznego elektoratu, że musi się zasłaniać innymi – pisze w felietonie na łamach tygodnika „Sieci” Michał Karnowski.
Spotkajmy się w telewizji wPolsce.pl!
Studio Polaków to pierwszy taki program w Polsce
„Sieci”: Nie boję się Tuska
O wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego, zaskakującej frekwencji, popularności Beaty Szydło, politycznej bilokacji, atakach na Kościół, roli szefa Rady Europejskiej w kampanii oraz o relacjach z Donaldem Trumpem – w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” z Prezydentem RP Andrzejem Dudą rozmawiają Marek Pyza i Marcin Wikło.
„Sieci”: Kolejne przełamanie
Projekt zaproponowany Polakom przez PiS w 2015 r. nie tylko się nie wyczerpał, lecz wciąż zdobywa nowych zwolenników. Rzecz w historii polskiej demokracji bez precedensu – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Jacek Karnowski.
,,Sieci”: Katolicyzm mnie prowadzi
Nicole Kidman nie zwalnia tempa. Choć wyprowadziła się z Hollywood i manifestuje swój katolicyzm, za co spotkały ją gromy nawet od przyjaciół, to nadal gra w jednym z najgłośniejszych seriali HBO. Nowe życie, nowy sezon filmowy.
„Sieci”: Twardo, do przodu
Wybory europejskie, chyba jak żadne wcześniejsze, obaliły wiele mitów i rzekomych prawd objawionych. Pokazały trwałe tendencje w polskiej polityce. Uświadomiły, co się faktycznie liczy, a co jest tylko pozorem i złudzeniem – O dziesięciu lekcjach płynących z majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego pisze Stanisław Janecki w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
W tygodniku „Sieci”: Nie boję się Tuska. Jego plan nie wypalił
W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” prezydent Andrzej Duda w pierwszym wywiadzie po wyborach mówi o tajemnicy sukcesu PiS, powodach klęski opozycji, atakach na Kościół, walce z pedofilią, budowie Fortu Trump i rzucaniu palenia. Ponadto w tygodniku publicyści podsumowują i komentują ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego.