Archiwum
Wydanie nr 20/2013 (24)
Na początek
6Temat tygodnia
16Kraj
22Kultura
46Opinie
60Historia
68Świat
74Gospodarka
80Sport
86Kuchnia
88Natura dla ludzi
90Na koniec
94To już niedługo
JACEK KARNOWSKI, redaktor naczelny
„Nastała jakaś moda na atakowanie PO” – poskarżył się mediom Stefan Niesiołowski. Rzeczywiście, coraz częściej medialny dzień rozpoczyna się od doniesień o kolejnej aferze. Układy, układziki, niejasne dochody, ukryty lobbing, skandale w centrali i w terenie. Atmosfera powoli zaczyna przypominać okres końca rządów postkomunistów, zwieńczony
wybuchem „afery afer”, czyli afery Rywina.
Niesiołowski ma trochę racji. Informacje obnażające dorobkiewiczowski charakter obecnej władzy prezentują coraz częściej także media zazwyczaj osłaniające PO. Nie wszystkie i nie zawsze, ale jednak widać postęp. Źródłem tej przemiany nie jest jednak żadna „moda”, ale coraz powszechniejsze poczucie, że ten rząd wyczerpał swoje możliwości.
Zmarnował czas prosperity, z nicnierobienia uczynił cnotę, a teraz, gdy kryzys dotarł do Polski, nie ma żadnego pomysłu na trudne czasy.
Na tym dość ponurym tle, ekscesy rządzących – z symbolicznymi zegarkami za kilkadziesiąt tysięcy złotych – rażą szczególnie. Media – te choć trochę niezależne – zmianę klimatu wyczuwają. Podobnie jak właściciele mediów, myślący już o nowym politycznym rozdaniu.
Polacy zaczynają widzieć, że głosowali wbrew swoim interesom. Wybrali władzę, która na stan własnego konta spogląda częściej niż na wskaźniki bezrobocia. Na szczęście, to już nie potrwa zbyt długo.
Dlaczego media nie mówią o dramatach dzieci par gejowskich?
Wiele hałasu i poparcie dla „małżeństw homoseksualnych”, cisza o wszelkich patologiach w związkach jednopłciowych – w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” pisze korespondent z Chicago Paweł Burdzy.
Jak zohydzić bohatera i zaatakować IPN – profesor Jan Żaryn broni rotmistrza Pileckiego
W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” profesor Jan Żaryn poddaje pod wątpliwość doniesienia Instytutu Pamięci Narodowej, jakoby dotychczas postrzegany za bohatera rotmistrz Pilecki był zdrajcą.
Serialowa Anna German: Teraz idę dalej
Kamila Łapicka w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” rozmawia z Joanną Moro, filmową Anną German o serialu, płycie i…dorastaniu.
Czesław Bielecki: „Ta władza nie ma żadnej wizji, jest tylko narracja o wizji”
- Nie można rządzić krajem, jeśli wyjeżdża się na weekend w czwartek wieczorem lub w piątek rano, a wraca w poniedziałek po południu. Polska to kraj, którym rządzenie wymaga stałej uwagi, gdzie trzeba mieć oczy dookoła głowy, gdzie trzeba wszystko kontrolować – mówi w rozmowie z braćmi Karnowskimi Czesław Bielecki, architekt, w latach PRL działacz „Solidarności”, wydawca podziemny, polityk konserwatywno-liberalny.