Archiwum
Wydanie nr 2/2019 (320)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
22KRAJ
29SIECI KULTURY
51OPINIE
62HISTORIA
67ŚWIAT
71GOSPODARKA
74SPORT
#79 PIŁKARSKA TRAGIFARSA W SZEŚCIU AKTACH@ CEZARY KOWALSKIFERIE 2019
82KUCHNIA
86NA KONIEC
88Salvini, czyli moc zmiany
Reakcje pana Schetyny i okolicznego towarzystwa na wizytę w Warszawie Matteo Salviniego, wicepremiera i szefa MSW Włoch oraz lidera współrządzącej tam Ligi, to kolejny smutny dowód na zakłamanie naszej opozycji w sprawach międzynarodowych. Żądanie, by polskie władze bojkotowały oficjalne władze dużego europejskiego partnera, nie wytrzymuje próby krytyki. Jest też całkowicie sprzeczne z tyradami o groźbie rzekomej izolacji Polski. Dowiadujemy się przy tej okazji, że chodzi o coś innego. Oto jedynym kryterium oceny sąsiadów ma być ideologiczna zbieżność i życzliwość wobec Berlina. Kto się w ten krąg nie wpisuje, ma być potępiony. Włosi wybrali niewłaściwie z punktu widzenia Niemiec? Potępić, odrzucić, pogonić.
To prosta droga do rozbicia Unii Europejskiej. Prawdziwi Europejczycy nie mogą zamykać oczu na dokonujące się zmiany, na wołanie obywateli o nową politykę. Rozsądną, pozbawioną lewicowego szaleństwa, szanującą tożsamość i ustanowiony w traktatach zakres suwerenności. Przy wszystkich różnicach widać to we Włoszech, w Austrii, na Węgrzech, nawet we Francji. I nawet w Niemczech, o czym przeczytają państwo w naszej rozmowie z berlińskim liderem partii AfD na stronach 38–43. To pierwszy tak poważny wywiad polityka tej partii w polskiej prasie. Różnice oczywiście są, niekiedy duże, ale jest też spora przestrzeń wspólna.
Moc zmiany jest w Europie naprawdę duża.
Michał Karnowski
W nowym numerze "Sieci"
W najnowszym wydaniu „Sieci” o skandalicznym buncie kasty sędziowskiej. Publicyści tygodnika wykazują, że opór wobec prób wprowadzenia reform wymiaru sprawiedliwości ma wymiar czysto polityczny i ma niewiele wspólnego z obroną konstytucji. Przedstawiają także wciąż wydłużającą się listę budzących wątpliwości wyroków.
Rozgrzana kasta
Sędziowie mają być apolitycznymi rozjemcami i rozstrzygać spory, nie patrząc na poglądy polityczne. Opór przed reformami, które mają to zagwarantować, jest jednak zaciekły. Pod płaszczykiem obrońców konstytucji występują dzisiaj ci, którzy nie chcą widzieć, że polskie sądy toczy choroba, która sprawia, że coraz trudniej znaleźć w nich sprawiedliwość” – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
Tajemnice zaginionych nagrań „Superwizjera”
Gdzie się podziały wszystkie taśmy TVN z „urodzin Hitlera” w lesie pod Wodzisławiem Śląskim i dlaczego dziennikarze milczą przed prokuratorem? – próbuje dowiedzieć się Wojciech Biedroń.
Z czasem zaczną traktować nas jak partnerów
Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” z przewodniczącym berlińskich struktur Alternatywy dla Niemiec (AfD), Georgiem Pazderskim. Partia ta rośnie w siłę i odgrywa coraz większą rolę na scenie politycznej u naszych zachodnich sąsiadów oraz w Europie. Jednakże, jak mówi sam rozmówca, wielu ma nadzieje, że da się nas wyeliminować, zniszczyć, sięgając po wszelkie dostępne środki.
Zniszczyć Kościół, czyli zgasić ducha narodu
Zerwać konkordat, wyprowadzić religię ze szkół, zamknąć katolików w kruchtach kościołów. Tak totalna opozycja chce urządzić Polskę. Skąd ten histeryczny antyklerykalizm? – pyta Marzena Nykiel na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Czas radykałów
Nie da się wykluczyć, że w przewidywalnej przyszłości polska scena polityczna ulegnie zmianom i radykalizacji. Słabym ogniwem jest tutaj PO, która już dziś staje się zakładnikiem liberalnej lewicy. Odpowiedzią na zapateryzm tych środowisk może być gwałtowny opór prawej strony i wzrost znaczenia radykalnych ruchów na prawicy – pisze Konrad Kołodziejski w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.