Archiwum
Wydanie nr 12/2019 (327)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
22KRAJ
28SIECI KULTURY
49OPINIE
60ŚWIAT
68GOSPODARKA
76KUCHNIA
86NA KONIEC
88O co walczy prezes ZNP
25 marca poznamy rozstrzygnięcie referendum strajkowego zorganizowanego przez ZNP.
Strajk z pewnością się odbędzie, bo nauczyciele są zdeterminowani, by otrzymać podwyżki. I nikt zresztą nie twierdzi, że nie powinni godnie zarabiać. Uważam jednak, że zupełnie haniebne jest posługiwanie się dziećmi jako zakładnikami w tym sporze.
„Mamy w ręku potężny oręż, jakim jest promocja uczniów, jeśli go wykorzystamy, to edukacji grozi kompletny kataklizm” – oświadczył prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, rozpętując burzę. Szefowa MEN skwitowała te słowa stwierdzeniem, że doszło do przekroczenia granicy nieprzekraczalnej. I trudno się z taką oceną nie zgodzić. I choć szef ZNP za te słowa przeprosił, nie można oprzeć się wrażeniu, że kataklizm to jest właśnie to, co prezes Broniarz chce wywołać. Bo jak inaczej można wytłumaczyć groźbę strajku podczas kolejnych egzaminów przetaczających się przez szkoły? Termin strajku może się zbiec bowiem z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.
Zdążyliśmy się już jednak przyzwyczaić, że od trzech lat co rusz kolejne grupy społeczne chcą wywołać kataklizm lub przynajmniej wrażenie, że on właśnie nadciąga. Zupełnie jednak niedopuszczalne jest posługiwanie się w tych działaniach dziećmi, także tymi niepełnosprawnymi, bo do strajku mają przystąpić szkoły specjalne. Prezes Broniarz, przystawiając władzy pistolet do skroni, drugą ręką obejmuje około miliona uczniów. Jednak zakładnikami prezesa ZNP stają się także nauczyciele, którym ta forma strajku nie odpowiada, oraz rodzice, którzy wraz z dziećmi będą musieli ponieść konsekwencje odwołanych egzaminów.
Może warto się zastanowić, skąd ta nadzwyczajna aktywizacja szefa ZNP, który na czele związku stoi już od ponad dwóch dekad. Jedną z odpowiedzi jest oczywiście czas przedwyborczy. Wówczas łatwiej politykom wyrwać pieniądze. Strajkiem można także wpłynąć na wyborcze rozstrzygnięcie. Jednak z jeszcze inną odpowiedzią spieszą internauci. Otóż okazuje się, że w 2019 r. kończy się pięcioletnia kadencja prezesa ZNP. Bardzo prawdopodobny jest więc scenariusz, że szef ZNP, walcząc o podwyżki dla nauczycieli (które przecież faktycznie są realizowane), walczy nie tyle o podwyżkę, ile o niezłą (każdy nauczyciel mógłby pozazdrościć) pensyjkę dla siebie. Na kolejną pięcioletnią kadencję.
Dorota Łosiewicz
W tygodniku „Sieci”: A jednak był trotyl
Na łamach nowego numeru „Sieci” dziennikarze ujawniają sensacyjne doniesienia z brytyjskiego laboratorium badającego szczątki wraku Tu-154M. Angielscy eksperci przebadali kilkadziesiąt spośród ponad 200 próbek przekazanych przez Prokuraturę Krajową w maju 2017 r. Na zdecydowanej większości z nich znaleziono ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Jak się dowiadujemy, chodzi o trotyl, ale też inne składowe– piszą Marek Pyza i Marcin Wikło.
"Sieci": Anglicy znaleźli trotyl
W próbkach pobranych z wraku Tu-154M znaleziono ślady materiałów wybuchowych. To sensacyjny wniosek z częściowych badań brytyjskiego laboratorium współpracującego z Prokuraturą Krajową. Co oznacza taki wynik? Czy uprawdopodabnia tezę o wybuchu na pokładzie tupolewa? Jak wpłynie na dalsze śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej? Co jeszcze dzieje się w tym postępowaniu? – opisują na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
„Sieci”: Rządzący dziś Unią są w panice
– Znów mam poczucie, że jestem świadkiem bardzo ważnego procesu, podobnie jak w roku 1980 czy 1989. To jest czas historyczny, który daje może i wątłą, ale jednak nadzieję. Uczestnictwo w tym ma coś uwznioślającego – mówi prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS i kandydat tej partii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z Małopolski, współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w europarlamencie w rozmowie z Jackiem Karnowskim.
„Sieci”: Gdy seks staje się bogiem
Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Rafał Porzeziński rozmawia z księdzem Markiem Dziewieckim na temat coraz bardziej nagłaśnianych działań ruchów LGBT, które zyskują orędownika i promotora we władzach polskich miast.
„Sieci”: Koalicja Głupich Kroków
Stanisław Janecki opisuje na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” działania obecnej opozycji, które mogą przyczynić się do jej rozpadu. Koalicja Europejska jest najszerszą dotychczas formą jednoczenia opozycji i jednocześnie największym zagrożeniem dla samej siebie – zauważa dziennikarz.
„Sieci”: Urząd jak prokuratura
– Chronimy swoich informatorów i warsztat pracy, który stosujemy w konkretnym przypadku. Zawsze czekamy na dodatkowe informacje od sygnalistów, czyli na przykład osób, które w danej firmie pracowały i chciałyby się podzielić z nami informacjami o nieprawidłowościach. W postępowaniu antymonopolowym mamy instytucję świadka koronnego, którego chronimy do momentu wydania decyzji w sprawie – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” w rozmowie z Edytą Hołdyńską.
Zapraszamy do Sieci Przyjaciół
Zapraszamy do Sieci Przyjaciół portalu wPolityce.pl i największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce "Sieci"!