Archiwum
Wydanie nr 1/2021 (423)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
20KRAJ
27OPINIE
45ŚWIAT
49HISTORIA
58SIECI KULTURY
61GOSPODARKA
71KUCHNIA
74NA KONIEC
76Ważny test
Czy polski wymiar sprawiedliwości poradzi sobie z gwałceniem uczuć religijnych? Aktów znieważania katolików przybywa, podobniej jak fizycznych ataków na katolickie świątynie. Sprawa jest o tyle niepokojąca, że do zamachu na sacrum posuwają się nawet parlamentarzyści. I właśnie dlatego sprawa Joanny Scheuring-Wielgus jest tak ważna. Przypomnę: 25 października 2020 r. posłanka Scheuring-Wielgus wraz z mężem zakłóciła mszę świętą. Oboje stanęli przed ołtarzem z transparentami pochwalającymi aborcję. Po dwóch miesiącach prokurator generalny skierował do marszałek Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłance Lewicy. Śledczy chcą postawić jej zarzuty „złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego oraz obrażania uczuć religijnych”. I choć wydawać by się mogło, że sprawa jest na właściwej drodze, trudno uwierzyć, że zakończy się sprawiedliwie. Obawę tę wyraziła prof. Krystyna Pawłowicz. „Spokojnie, żaden sąd jej krzywdy nie zrobi… Będzie jakaś »pomroczność jasna« lub coś o wolności głoszenia uprawnionych przekonań. Jeszcze sąd doda od siebie, że Kościół zasłużył. A i kosztami obciąży skarżącego się na J.W.” – napisała na Twitterze sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Od tego, jak potoczy się ta sprawa, zależy bardzo wiele. Sprawiedliwość albo usankcjonowana zgoda na bezprawie.
Marzena Nykiel
W tygodniku „Sieci”: Niemcy bezczelnie przekraczają ganicie
Najnowszy numer tygodnika „Sieci” podejmuje temat szokujących prowokacji, które znaleźć można w mediach należące do zagranicznych wydawców. Szkalowanie polskich dyplomatów czy artykuł o smutnych świętach Bożego Narodzenia żołnierzy Wehrmachtu są tylko wpadkami redakcji, czy szerszym medialnym planem? Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Ich walka” odnoszą się do publikacji Onetu, zaczerpniętej z witryny „Ciekawostki historyczne”, w której autorzy wyrywkowo opisują, jak święta Bożego Narodzenia wyglądały w latach 1939–1944.
„Sieci”: Ich walka
Czy artykuł Onetu o smutnych świętach Bożego Narodzenia żołnierzy Wehrmachtu to tylko wpadka redakcji, czy szerszy medialny plan? – pytają Marek Pyza i Marcin Wikło na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
„Sieci”: Mnóstwo przekłamań i insynuacji
Dochodzi w tych tekstach do bezczelnego powtarzania, za „Gazetą Wyborczą”, niepopartych żadnymi dowodami insynuacji, iż moje wielokrotne wyjazdy naukowe za granicę po 1990 r. związane były z nawiązaniem współpracy z Urzędem Ochrony Państwa. Nie miałem nigdy nic wspólnego z UOP. Nie byłem też TW SB, nigdy nie podjąłem bowiem współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa – Jacek Karnowski rozmawia na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” z Andrzejem Przyłębskim, ambasadorem RP w Berlinie.
„Sieci”: To nasza ambicja doprowadza ich do furii
Targowica występuje w naszej historii w różnych kostiumach, ale zawsze pod hasłem walki z „absolutum dominium” (władzą nieograniczoną) dąży do odebrania Polsce suwerenności, oddania się pod protekcję jakiegoś zewnętrznego imperium. Mimo tego osiągnęliśmy bardzo wiele na naszej drodze do samodzielności, do dobrych rządów – mówi prof. Ryszard Legutko, współprzewodniczący grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, w rozmowie z Michałem Karnowskim.
„Sieci”: Wielkie szczepienie
Żeby powstrzymać pandemię, konieczne jest zaszczepienie minimum 60-70 proc. populacji. Oznacza to, że w samej Polsce powinno się zaszczepić ponad 20 mln ludzi, w całej UE – 300 mln. Biorąc pod uwagę to, że w przypadku większości dostępnych dziś szczepionek konieczne jest podanie dwóch dawek, liczby te należy jeszcze pomnożyć. To pokazuje ogromną skalę rozpoczętej właśnie operacji– pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.